Przewodnik po tłach fotograficznych. Zobacz co jest dostępne na rynku.

Tła fotograficzne

Choć fotografia to dziedzina sztuki, w której liczy się przede wszystkim to, co przedstawione jest na pierwszym planie, to warto pamiętać, że nie mniej ważne pozostaje również to, co w tle. Bez odpowiedniego zadbania o kolor, fakturę, czy strukturę tła, zdjęcie może wyglądać nudnie, lub po prostu stać się dziełem przypadku. Jakie zatem tło wybrać do studia fotograficznego? Jaki materiał, kolor, faktura oraz wymiar będzie najlepszy?

Tła fotograficzne od podstaw 

Tła fotograficzne stanowią ważny element wyposażenia zarówno każdego studia fotograficznego, jak i filmowego. Zastosowanie znajdują w praktycznie każdym rodzaju fotografii – od portretowej, produktowej i reklamowej, po sesje rodzinne. Pozwalają w sposób właściwy wyeksponować fotografowany obiekt, podkreślić jego walory i uzyskać różnego rodzaju, często bardzo zadowalające efekty. 

Dostępne na rynku tła fotograficzne występują w najrozmaitszych formach – od  jednobarwnych tkanin, po wzorzyste materiały.  W ostatnim czasie zauważalnym stał się trend na postarzane materiały w stylu retro. Tego typu tła, czyli tzw. gnieciuchy są bardzo charakterystyczne i sprawdzają się w sesjach stylizowanych. Jednak niezależnie od aktualnie panujących trendów, każde studio fotograficzne powinno być wyposażone w dobrej jakości tła, które znajdą zastosowanie w każdego rodzaju sesji. Do najpopularniejszych z nich należą:

Zobacz tła kartonowe od marki Prostuff >>

Tła kartonowe 

Tła kartonowe są jednymi z najchętniej wybieranych teł do studia fotograficznego. Zaletą tego typu akcesorium jest fakt, że są łatwo dostępne, a występująca kolorystyka oraz wymiary bardzo zróżnicowane. 

Do najważniejszych zalet tła kartonowego należy zaliczyć to, że jest ono gładkie, a jego faktura minimalna. Dzięki temu faktura tła nawet w przypadku zdjęć z dużą głębią ostrości, nie będzie widoczna. Kolejną bardzo ważną cechą jest odpowiednia sztywność kartonu, która sprawia, że na zdjęciach nie ma widocznych załamań, czy zagnieceń. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, by gramatura kartonu była jak najwyższa, a sam materiał nie przepuszczał światła. Tła kartonowe cenione są również za to, że są matowe i nie odbijają światła lampy. Chcąc zaopatrzyć się w standardowe tło fotograficzne kartonowe o długości 11 i szerokości 2,7 m, należy liczyć się z kosztami rzędu około 250 zł. Zależnie od sposobu eksploatacji akcesorium to może posłużyć użytkownikowi nawet przez kilka lat. 

Tła fotograficzne poradnik

Tło polipropylenowe

Zdecydowanie tańszą alternatywą dla prezentowanych wyżej teł kartonowych są tła polipropylenowe. Chętnie korzystają z nich amatorzy fotografii studyjnej. Dlaczego? Ponieważ tła polipropylenowe cechuje znacznie większa wytrzymałość w porównaniu z tłem kartonowym – trudniej je uszkodzić i są odporne na wilgoć, a przy tym zdecydowanie tańsze.  

Niestety, faktura tła polipropylenowego jest dość wyraźna i widoczna przy zbliżeniach, oraz na zdjęciach z dużą głębią ostrości. Tak niejednolita gramatura sprawia, że powierzchni materiału występują mało estetyczne prześwity, które powodują nierównomierne rozkładanie się światła. Można jednak uzyskać zadowalający efekt, podobny jak w przypadku tła kartonowego stosując odpowiednie oświetlenie. Takie zabiegi wymagają  jednak większej świadomości ze strony fotografa.  

Tła fotograficzne poradnik

Tła winylowe

Winyl jest jednym z najtrwalszych i najbardziej odpornym na uszkodzenia mechaniczne, ale także zniszczenia materiałem. Wykonane z niego tło fotograficzne jest niezwykle trudno uszkodzić. Jego zwarta i jednolita struktura wygrywa także z innymi tłami pod względem przepuszczalności światła.  

Zakup tła winylowego stanie się niewątpliwie inwestycją na lata. Gdy papierowe tło mimo ostrożnego użytkowania będzie się regularnie zużywać, porządny winyl będzie służył bezawaryjnie przez długi czas. Delikatna i idealnie regularna struktura winylu została zaprojektowana w taki sposób, by optymalnie rozpraszać światło i nie powodować bezpośrednich odbić.

Tła fotograficzne poradnik

Tła obrazkowe

Obecnie bardzo popularną formą fotografii studyjnej są sesje stylizowane, takie jak śluby, komunie, walentynki, a także sesje świąteczne i noworodkowe. Można do nich z powodzeniem wykorzystać tło obrazkowe – stylizowane konkretną tematyką. Tego typu akcesorium może być drukowane, lub ręcznie malowane. W ten sposób można przenieść fotografowanych modeli w dowolny plener, bez konieczności wychodzenia ze studia lub przedkładania obrazu w programie do obróbki zdjęć. Jako nośnik tego typu tła wykorzystuje się zarówno tła materiałowe, kartonowe, jak i winylowe. Ich ceny uwarunkowane są od rodzaju materiału, z którego zostało wykonane tło, a także techniki nakładania obrazu. 

Green Screen lub Blue Screen

Szczególnie popularnym rodzajem teł fotograficznych stosowanych nie tylko w fotografii, ale także w materiałach wideo są tzw. Green i Blue Screeny (Chroma Key). To klasyczne tła tekstylne, papierowe lub winylowe występujące w jednym kolorze – zielonym, lub niebieskim.

Czy wybór tych dwóch barw jest przypadkowy? Oczywiście, że nie!  Są to kolory, które doskonale kontrastują z odcieniem skóry, ale także bardzo rzadko pojawiają się wśród rekwizytów fotograficznych. Nagranie materiału wideo (lub analogicznie zrobienie zdjęcia) z zielonym, lub niebieskim kolorem w tle, umożliwia w cyfrowej edycji zastąpienie całego tła innym dowolnym obrazem. Technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim w prognozach pogody lub przy kręceniu scen filmowych bogatych w efekty specjalne. 

Tła fotograficzne poradnik

Wymiary tła fotograficznego – jak dobrać odpowiednie?

Wielu początkujących fotografów z pewnością szuka odpowiedzi na pytanie: jaki wymiar tła będzie odpowiedni? Otóż należy tutaj zwrócić uwagę na dwie podstawowe cechy fizyczne takiego produktu, a mianowicie ich szerokość oraz długość. 

Wiadome jest, że im większe tło fotograficzne wybierzemy, tym swoboda fotografowania będzie większa. Jednak wraz z szerokością i długością tła rośnie również potrzeba dodatkowego miejsca na jego ustawienie. Dlatego warto wziąć pod uwagę to, co dokładnie chcemy fotografować na danym tle. Jeśli będą to sesje wyłącznie produktowe wówczas, zamiast tła można wykorzystać stoły lub namioty bezcieniowe, natomiast w przypadku fotografowania całej sylwetki, lub kilku osób jednocześnie koniecznym jest zaopatrzenie się w duże tło fotograficzne. Standardowe wymiary takich teł dostępne w sklepie Digital24.pl to 1,35×11 m, a także 2,7×11 m.

Jaki kolor tła wybrać?

Tła o naturalnym charakterze, czyli białe, czarne i szare to absolutna podstawa, jeśli chodzi o początkujących fotografów. Dzięki nim łatwiej jest uczyć się podstawowych technik fotografowania ze światłem studyjnym. Niemniej jednak warto także zaopatrzyć się w inne, różnokolorowe tła. Tutaj wybór jest niemal nieograniczony – od delikatnych odcieni pastelowych, po intensywną czerwień i zieleń. 

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie