Jak używać blendy i jaką blendę wybrać? Poradnik

Jak używać blendy. Poradnik

Blenda to inaczej ekran odblaskowy, czyli element służący do odbijania światła. Dzięki niej można uzyskać odpowiednie oświetlenie lub doświetlenie fotografowanego obiektu. Blenda jest jednym z najbardziej praktycznych, uniwersalnych, a przy tym tanich rozwiązań docenianych przez niemal każdego fotografa.

Uniwersalny modyfikator światła

Ogromną zaletą blendy jest fakt, że można wykorzystać ją w niemal każdych warunkach. Sprawdzi się zarówno przy portretach, w plenerze, w studiu, przy świetle zastanym, jak i błyskowym. Będzie skuteczną alternatywą dla drugiej lampy błyskowej, a dzięki wygodzie użytkowania i niewielkiej wadze prawie zawsze możemy mieć ją w przy sobie. Łatwo się ją rozkłada i składa, jest też bezproblemowa w transporcie.

Nic dziwnego, że wielu profesjonalnych fotografów używa blendy prawie tak często, jak aparatu. Co ciekawe, jej rolę może pełnić nie tylko dedykowany produkt, ale również inna powierzchnia odbijająca światło, np. lustro lub kartka papieru. Blenda bez wątpienia jest bardzo przydatnym akcesorium, które znacząco podnosi jakość robionych zdjęć. Szczególnie dobrze widać to w fotografii portretowej, gdzie element ten stanowi niemal nieodłączny gadżet fotografa.

Rodzaje i kształty blend

Blendy dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz kształt. W przypadku materiałów do wyboru mamy 5 podstawowych kolorów. Pierwszy z nich to blenda złota o metalicznym odcieniu pozwalająca uzyskać ostre, ale ciepłe światło. Efekt jest tutaj bardzo intensywny. Drugi to blenda srebrna dająca podobny, mocny rezultat, jednak barwa światła w tym przypadku jest zimna. Trzeci typ to materiał biały, który pozwala uzyskać zdecydowanie łagodniejsze oświetlenie. Czwarty, czyli model transparentny, służy do rozpraszania i zmiękczania światła. Warto wspomnieć również o blendzie czarnej. W jej przypadku mamy do czynienia z pochłanianiem światła, co pozwala zlikwidować odbicia.

Blenda złota półkolista

Srebrna blenda

Drugi podział odnosi się do kształtów. Tutaj, podobnie jak w przypadku kolorów materiałów, wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Blenda o kształcie prostokąta jest idealna do wykorzystania przy szerokim kadrze oraz portretach, w których chcemy doświetlić fotografowaną osobę. Drugi typ to blenda okrągła, która również sprawdzi się w szerszym ujęciu portretowym. Pozwala np. na doświetlenie włosów czy wyeliminowanie cieni pod brodą i nosem.

Blenda prostokątna i okrągła

Ostatni rodzaj, czyli blenda trójkątna, znajdzie zastosowanie głównie w ciasnym portrecie, ponieważ zazwyczaj jest dość niewielkich rozmiarów. Może posłużyć np. do rozproszenia cieni na twarzy modela. Dużą zaletą trójkąta jest możliwość samodzielnego trzymania takiej blendy przez fotografa (za pomocą specjalnego uchwytu). materiałów, wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Blenda o kształcie prostokąta jest idealna do wykorzystania przy szerokim kadrze oraz portretach, w których chcemy doświetlić fotografowaną osobę.

Blenda trójkątna

Jak używać blendy?

Sposób używania blendy jest kwestią dość indywidualną. Jej ustawienie będzie zależnie od rezultatu, jaki chcemy osiągnąć. Przy ustawianiu należy zwrócić uwagę na to, jak światło rozkłada się na danym obiekcie. Możemy wykorzystać blendę zarówno przy świetle zastanym, jak i błyskowym. Sposobów jej ustawiania jest wiele, jednak warto wspomnieć o kilku najczęściej wykorzystywanych.

Blenda przy świetle zastanym

Blenda w studio fotograficznym

Przy zdjęciach plenerowych najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie blendy w taki sposób, aby odbijała światło pod kątem 45 stopni. Wówczas uzyskamy efekt zbliżony do tego, który można osiągnąć, używając softboxa. Zdjęcie zyska więc jakość fotografii studyjnej. Druga metoda to doświetlenie obiektu od dołu. W ten sposób wypełnimy wszystkie cienie na twarzy modela, co sprawdzi się szczególnie przy sesjach portretowych. Trzeci sposób pozwala uzyskać efekt klimatycznego oświetlenia – umieszczamy blendę z boku, oświetlając tylko jedną stronę twarzy modela/obiektu, dzięki czemu druga pozostaje w cieniu.

Jaką blendę kupić?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W końcu każdy może mieć inne cele i upodobania, dlatego trudno jest postawić na jeden, uniwersalny rodzaj blendy. Niektórzy decydują się na zakup całego pakietu, czyli wszystkich pięciu płaszczyzn. Można wybrać też model, który łączy w sobie wszystkie z pięciu funkcji. To bardzo poręczne rozwiązanie, dające fotografowi nieograniczone możliwości wykorzystania w studiu i w plenerze. W przypadku takich produktów wszystkie 5 materiałów znajduje się w jednym pokrowcu, co umożliwia wygodny transport.

Dla tych fotografów, którym zależy wyłącznie na nieskomplikowanych zabiegach oświetleniowych, zaleca się kupno 2 kolorów blendy (2 w 1). Wówczas wystarczy wybrać dwa ulubione efekty, a taki zestaw będzie wystarczający do prostego odbijania światła podczas sesji. Podobnie jest z kształtami. Tutaj dużo zależy od preferowanego rodzaju fotografii. Jak widać w poprzednich akapitach, trójkąt, koło i prostokąt mogą być wykorzystywane do różnych celów. Najlepiej zastanowić się więc, jakie zdjęcia robimy najczęściej i który kształt oraz materiał sprawdzi się właśnie w naszym przypadku.

Dodaj komentarz