Zdjęcia w ruchu. Jak je prawidłowo wykonywać?

Zdjęcia w ruchu

Wydawać by się mogło, że tylko materiały wideo są w stanie w sposób realny przedstawić uchwycone życie w ruchu. Tymczasem również na fotografii można uzyskać ─ może nie taki sam, jednak wciąż ─ bardzo ciekawy efekt przedstawiający ruch. Jak prawidłowo wykonać zdjęcie w ruchu? Czy zatrzymanie dynamicznej sytuacji na zdjęciu jest możliwe, przy zachowaniu odpowiedniej ostrości zdjęcia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Zdjęcia w ruchu ─ krótki przewodnik po historii

Czy wiesz, kto był pierwszym prekursorem uchwycenia dynamicznego ruchu na fotografii? Oczywiście był nim fotograf Eadweard Muybridge, który zapragnął za pomocą fotografii rozstrzygnąć, czy koń w trakcie galopu odrywa od ziemi jednocześnie cztery nogi. Pierwsze próby zdjęć w ruchu wykonywane w roku 1972 okazały się nieudane, jednak fotograf nie zamierzał się poddać i po kilku latach, a dokładniej w 1977 roku, postanowił ponownie podjąć się tego zadania. 

W tym celu za torem ustawiono białą odbijającą światło ścianę, a podłoże wysypano wapnem. Wzdłuż toru ustawione zostały również aparaty fotograficzne, które miały rejestrować poszczególne etapy biegu zwierzęcia. W poprzek toru rozciągnięte były z kolei nici, których zadaniem było uruchomienie spustu migawki kolejnych aparatów. W pełni działający system był gotowy dopiero w 1878 roku. Muybridge prześcignął wówczas, dotychczasowe możliwości fotografii ─ nie tylko uchwycił na zdjęciu szybko poruszające się zwierzę, ale również sfotografował kolejne fazy ruchu. 

Obecnie fotografowanie szybko poruszających się obiektów jest zdecydowanie prostsze. Dlaczego? Czytaj dalej…

Jak fotografować ruch?

Fotografia to dziedzina sztuki, która umożliwia uchwycenie dynamicznego ruchu na jednym zdjęciu – od dzieci bawiących się w ogrodzie, biegających zwierząt, po wodospady w krajobrazach, sporty ekstremalne i wiele innych wydarzeń.

Niezależnie od tego czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym fotografem w przypadku fotografowania dynamicznego ruchu masz do wyboru dwie główne opcje ─ możesz zamrozić konkretną akcję, zapisując na zdjęciu ostateczny jej moment, lub użyć efektu rozmycia, aby stworzyć dla odbiorcy wrażenie ruchu i prędkości. Pomoże Ci w tym Twój aparat wyposażony w odpowiednie technologie, które można z powodzeniem wykorzystać zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. 

Zdjęcia poruszających się obiektów, a czas naświetlania

Podstawowym czynnikiem, mającym wpływ na ostre rejestrowanie ruchu na zdjęciach jest regulacja czasu naświetlania. Im mniejszy czas naświetlania wybierzemy, tym zdjęcie będzie bardziej ostre. Warto jednak przetestować sobie czas naświetlania i pobawić się tym parametrem w celu znalezienia odpowiedniego ustawienia do konkretnego ujęcia. 

Większość współczesnych lustrzanek cyfrowych dostępnych na rynku obsługuje maksymalny czas naświetlania na poziomie 1/4000 lub 1/8000 s. Są także aparaty bezlusterkowe, które umożliwiają korzystanie z migawki elektronicznej, zapewniającej jeszcze krótsze czasy naświetlania. 

Na przeciwległym biegunie krótkiego czasu naświetlania, znajduje się długi czas naświetlania. Jego zastosowanie skutkuje uzyskaniem rozmycia poruszającego się w kadrze obiektu. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane przede wszystkim w celu skutecznego tworzenia ruchu na zdjęciu.  

Jak zamrozić ruch? 

Jeśli na fotografii chcemy zatrzymać konkretny moment akcji, to warto skorzystać z krótkich czasów naświetlania. W przypadku fotografowanych osób poruszających się z dość małą prędkością wystarczającym czasem naświetlania będzie 1/250 s, natomiast w przypadku szybko poruszających się obiektów, jak chociażby samochody, samoloty, ptaki, czy nawet biegające zwierzęta preferowanym czasem naświetlania będzie 1/2000 s, 1/4000 s lub krótsze. 

Doskonałym punktem wyjścia dla zamrożenia dynamicznego ruchu jest wykorzystanie dostępnych opcji w naszym aparacie fotograficznym. W wielu modelach dostępne są tryby fotografowania dzieci, zwierząt, a także wydarzeń sportowych. 

Jak uchwycić rozmycie ruchu

Rozmycie ruchu na fotografiach to nie lada gratka dla wielu zarówno początkujących, ale także tych bardziej doświadczonych fotografów. Aby móc uzyskać zdjęcia z efektem rozmytego ruchu należy wykorzystać długi czas naświetlania i długą ekspozycję. O tym, jak długi musi być czas naświetlania, decyduje przede wszystkim szybkość, z jaką porusza się rejestrowany obiekt.  

W przypadku fotografowania poruszających się rowerów dobrze sprawdza się czas naświetlania 1/30 s, natomiast czas naświetlania od 1/60 s do 1/125 s będzie idealny dla poruszających się samochodów i motocykli. Jeśli jednak chcemy uzyskać efekt rozmycia wody, niezależnie od tego czy fotografujemy fontannę, czy wodospad, to najlepiej jest użyć relatywnie długiego czasu ekspozycji, wynoszącego od 3 do 5 sekund. Wartości te nadają się również do rozmywania na zdjęciach przechadzających się osób. W ten sposób można skutecznie usunąć postacie z architektonicznych scen ulicznych i obiektów, w których panuje dość duże natężenie ruchu. 

Fotografia z wykorzystaniem technik rozmycia poruszających się obiektów może być trudna do wykonania w jasnym świetle dziennym. Taka sytuacja może wystąpić, nawet wtedy, gdy  używamy małego otworu przysłony. Aby temu zaradzić, można nałożyć na obiektyw filtr ND (filtr szary), w celu zmniejszenia ilości światła docierającego do matrycy. Takie działanie pozwoli wydłużyć czas ekspozycji, a tym samym uzyskać lepszy efekt rozmycia. W niektórych przypadkach ekspozycja może trwać dłużej niż 30 sekund. Wówczas należy wybrać tryb ręczny aparatu i użyć ustawienia ekspozycji w trybie Bulb. 

Ruch w trybie poklatkowym

Opanowując kontrolę szybkości, z jaką porusza się fotografowany obiekt, można pokusić się o pewną dozę kreatywności. W tym celu można wykonać zdjęcia w ruchu poklatkowe, polegające na rejestrowaniu wielu kadrów w regularnych odstępach czasu. W taki sposób można uzyskać efekt przyspieszenia ruchu lub upływu czasu, np. na materiałach wideo. 

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie