Blenda w fotografii. Wykorzystaj blendę typu U

Blenda fotograficzna typu U

Zmiękcza światło, rozświetla cienie, zastępuje lub uzupełnia lampę błyskową, a do tego świetnie sprawdza się zarówno w studiu, jak i w plenerze. Blenda to proste urządzenie, które pozwala sprawnie wykorzystać potencjał światła, którym dysponujemy na planie. Wśród tego rodzaju modyfikatorów coraz większą popularność zyskuje blenda typu U, czyli tzw. eyelighter. Gdzie sprawdzi się ten zagięty ekran?

Blenda typu U
Blenda typu U marki ProStuff

Zapanuj nad światłem

Blenda fotograficzna jest popularnym akcesorium do fotografowania i filmowania. Ma mnóstwo funkcjonalnych zastosowań i pozwala uzyskiwać kadry, które stoją o kilka poziomów wyżej od amatorskich obrazów zarejestrowanych wyłącznie w oświetleniu zastanym. Jest mobilne, kompaktowe i łatwe w obsłudze. Do tego niewiele kosztuje – zwłaszcza, gdy porównamy jego cenę z innym sprzętem do oświetlania fotografowanej sceny. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia autorów zdjęć i materiałów filmowych. Wielu początkujących twórców właśnie od niego zaczyna kompletowanie swojego oświetleniowego arsenału. Ale z blendą nie rozstają się też bardziej zaawansowani fotografowie i filmowcy, w tym profesjonaliści.

Ekran, który wiele potrafi

Co to jest blenda? To źródło światła, a zarazem jego modyfikator. Ma formę rozciągniętego na stelażu kawałka materiału. Nie emituje własnego światła, jak czynią to lampy błyskowe i lampy światła stałego, np. panele świetlne LED. To ekran, który odbija światło docierające na plan (podobnie jak księżyc odbija światło słoneczne). Dzięki niemu możemy efektywniej wykorzystać profesjonalne lampy do fotografowania i filmowania (blenda może zastąpić drugą lampę). Z jego pomocą sprawniej zapanujemy też nad oświetleniem zastanym – światłem słonecznym lub generowanym przez lampy użytkowe, np. latarnie i żyrandole. Minusem blendy jest fakt, że odbijane przez nią światło ma znacznie niższą luminancję od właściwego źródła. Jej atutem jest natomiast prosta konstrukcja.

Blenda typu U
Blenda typu U

Jak używać blendy w fotografii?

Jakie efekty możemy uzyskać, używając blendy fotograficznej? Ustawiając ją po przeciwnej stronie do źródła światła (np. lampy błyskowej lub słońca), odbijemy część promieni świetlnych w kierunku fotografowanego obiektu. W ten sposób wypełnimy światłem powierzchnie nieoświetlone. To świetny sposób na obniżenie kontrastów i zredukowanie głębokich cieni, które mogłyby się pojawić np. na twarzy modela. Blenda ma sporą powierzchnię, dlatego odbijane przez nią światło jest miękkie – pozwala to na uniknięcie cieni o ostrych krawędziach. Ten ekran świetnie sprawdzi się także podczas fotografowania lub filmowania pod słońce – pozwoli rozjaśnić główny temat zdjęcia bez prześwietlania tła.

Blenda srebrna, złota, dyfuzyjna i czarna

Większość mobilnych blend fotograficznych dostępna jest w wersji 5 w 1 – takie produkty dysponują ekranem odbijającym światło w kolorze białym, srebrnym i złotym. Dodatkowo mają powierzchnię dyfuzyjną, a także ekran w kolorze czarnym, pełniący funkcję zastawki blokującej i pochłaniającej światło. Korzystając z blendy o srebrnej powierzchni, odbijemy więcej światła z głównego źródła. Taki ekran rozprasza jednak promienie świetlne w mniejszym stopniu niż biała powierzchnia i generuje twardsze cienie – najlepiej korzystać z niego w plenerze przy zachmurzonym niebie. Złota blenda przyda się podczas fotografowania w cieniu – podobnie jak srebrna powierzchnia, pozwala efektywniej odbić światło, ale nadaje mu jednocześnie cieplejszą barwę. Wbudowany w blendę dyfuzor to modyfikator zmiękczający ostre światło. W studiu i w plenerze może zastąpić softbox. Przyda się też podczas fotografowania w pełnym słońcu, pozwalając stworzyć cień nad fotografowanym obiektem (efekt będzie podobny do zdjęcia wykonanego przy zachmurzonym niebie).

Specjalistyczne blendy studyjne

Wśród najpopularniejszych typów blend są konstrukcje o płaskiej powierzchni, rozciągnięte na elastycznej ramie. Mają różne kształty (owalne, okrągłe, trójkątne) i dostępne są w różnych rozmiarach. Można je błyskawicznie złożyć i rozłożyć, są lekkie i łatwe w transporcie. Takie konstrukcje nie dysponują jednak stelażem pozwalającym na ustawienie ich we właściwej pozycji. By z nich korzystać, potrzebujemy pomocnika lub statywu z odpowiednim wysięgnikiem. Bardziej profesjonalną odmianą blend są konstrukcje studyjne ze specjalnym systemem montażowym. Można je wygodnie ustawić na pożądanej wysokości i pod odpowiednim kątem. Wśród nich są też konstrukcje specjalistyczne, opracowane z myślą o uzyskiwaniu konkretnych efektów oświetleniowych. Jedną z nich jest blenda typu U, czyli tzw. eyelighter.

Blenda U – co to jest?

Zakrzywiona blenda fotograficzna typu U to sprzęt opracowany z myślą o wykonywaniu zdjęć portretowych. W przeciwieństwie do płaskich ekranów efektywniej odbija światło w kilku kierunkach, pozwalając skuteczniej oświetlić cały owal twarzy. Taka blenda ma formę długiej i wklęsłej powierzchni. Zamocowana jest na sztywnym, zaokrąglonym stelażu. Elementami takiej konstrukcji są poprzeczne wsporniki naprężające ekran, a także uchwyt służący do regulowania kąta nachylenia i mocowania zestawu na statywie oświetleniowym. Całość jest lekka, a po złożeniu mieści się w niewielkiej torbie. Zmontowanie całego zestawu trwa nie dłużej niż 10-15 minut. Dzięki temu możemy wygodnie używać go także w plenerze i we wnętrzach poza studiem fotograficznym.

Blenda typu U
Blenda typu U

Rodzaje blend typu U

Blendy typu eyelighter dostępne są z różnymi ekranami odbijającymi światło – do wyboru mamy powierzchnie białe, srebrne i złote. Najbardziej delikatny efekt uzyskamy, stosując blendę białą. Korzystając ze srebrnego ekranu, odbijemy więcej światła. Złota powierzchnia pozwoli ocieplić światło. Niektóre modele, np. blenda typu U marki ProStuff to zestawy wyposażone we wszystkie trzy typy ekranów. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala jeszcze lepiej zapanować nad charakterem światła. Przy wyborze ekranu zwróćmy też uwagę na jego rozmiar. Duże modyfikatory pozwolą efektywniej oświetlić szerszy kadr, ale będą też zajmować sporo miejsca. Mniejsze blendy pozwalają efektywnie oświetlić popiersia i sprawdzą się w małym studiu.

Praca z blendą eyelighter

Blenda typu U znajdzie zastosowanie w portretach różnego rodzaju. Najlepiej sprawdza się we współpracy z lampą (oświetleniem kluczowym) ustawioną z przodu i powyżej fotografowanej postaci. To bardzo popularny typ oświetlenia, stosowany w fotografii modowej, glamour i beauty. Jako główne źródło światła często wykorzystuje się w nim lampę z zamocowanym beauty dishem (czyli tzw. słoneczkiem) lub softboxem typu okta. Blendę ustawia się poniżej modela – pod jego brodą. Pozwala to skutecznie rozświetlić skryte w cieniu fragmenty ciała – szyję i podbródek, policzki, oczodoły i dolne partie nosa. Uzyskana w ten sposób kompozycja oświetleniowa ma nawet swoją profesjonalną nazwę – clamshell (czyli muszelka). Ale eyelighter sprawdzi się też w innych ustawieniach oświetleniowych, np. z główną lampą emitującą światło stojącą za obiektem.

Blenda to proste i względnie niedrogie urządzenie, która otwiera drogę do bardziej zaawansowanej przygody z fotografią. Rozwijający się twórcy z pewnością docenią też zalety blendy „U”. Ten zdobywający coraz większą popularność modyfikator pozwala sprawniej zapanować nad światłem w fotografii portretowej. Ma szereg kreatywnych zastosowań, które warto odkryć samodzielnie.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie