Zielone tło fotograficzne, czyli tak zwany green screen

Zielone tło fotograficzne

Tło typu green screen jest od lat powszechnie wykorzystywane w przemyśle filmowym i telewizyjnym. Dzięki niemu powstają spektakularne efekty specjalne w hollywoodzkich produkcjach. Na takim tle występują też między innymi prezenterzy pogody oraz dziennikarze prowadzący programy informacyjne. Z ekranów green screen chętnie korzystają również twórcy transmisji live nadawanych w serwisach społecznościowch, portalach streamingowych i platformach komunikacyjnych. Dlaczego warto korzystać z takich ekranów?

Obraz na podmienionym tle

Green screen to tło do fotografii i filmowania umożliwiające pracę w technice chroma key (czyli technice kluczowania). Polega ona na zastąpieniu rzeczywistego tła dowolnym obrazem. Może być to zdjęcie, kadr z innej kamery lub animacja wygenerowana cyfrowo. Innymi słowy – z pomocą green screena automatycznie wycinamy obiekt z tła w celu wygenerowania za nim dowolnej scenerii. By cała operacja się udała, prawdziwe tło za filmowaną postacią powinno mieć jednolitą barwę i być oświetlone w miarę równomiernie. Musi mieć też kolor, który jest jak najmniej podobny do ludzkiej skóry, a także innych przedmiotów (w tym ubrań) pojawiających się w kadrze. Z tego powodu tła przeznaczone do stosowania techniki chroma key mają zwykle barwę zieloną (green screen) lub niebieską (blue screen).

Wygodnie, kreatywnie i profesjonalnie

Wirtualny obraz nakładany na niebieskie lub zielone tło może być dodany w procesie postprodukcji, ale nowoczesne oprogramowanie umożliwia dokonywanie takiej operacji w czasie rzeczywistym. To bardzo prosta w obsłudze technika – w opcję podmiany tła wyposażonych jest większość programów i aplikacji przeznaczonych do publikowania materiałów live w sieci. Nic dziwnego, że z takich teł korzysta coraz więcej twórców – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Z ich pomocą mogą w prosty sposób wygenerować dowolną scenerię – wystąpić na tle gór, chmur lub tropików, przenieść się do wirtualnej rzeczywistości lub po prostu wyświetlić za sobą tło w dowolnym kolorze. To również dobry sposób na dodanie interaktywnych i animowanych elementów do filmowanej sceny. Sposobów na zastosowanie tego narzędzia jest więcej – wszystko zależy od kreatywności twórcy.

Tło do streamingu marki Pro Stuff

Tła typu green screen doskonale sprawdzają się podczas transmisji live w sieci. Są wykorzystywanie do nadawania relacji z eventów, prowadzenia szkoleń i konferencji online oraz nagrywania vlogów. Używają ich organizatorzy webinarów, gracze, nauczyciele prowadzący zdalne lekcje, a także marketingowcy. To świetny sposób, by przenieść swoje produkcje internetowe na wyższy poziom techniczny. Dzięki temu materiały prezentują się bardziej atrakcyjnie i zyskują profesjonalny sznyt, a w rezultacie przyciągają szersze grono odbiorców. A to wszystko przy niewielkich kosztach!

Element domowego studia

Technika chroma key pozwala tworzyć profesjonalne studio nagraniowe praktycznie w każdej lokalizacji. Takie tła najbardziej jednak przydają w domowym zaciszu. To niemal obowiązkowe wyposażenia ambitnego streamera. Jest tak samo ważne, jak dobrej jakości kamera, profesjonalny mikrofon oraz lampy pozwalające odpowiednio oświetlić filmowany kadr. By wykorzystać możliwości tła green screen, potrzebny nam też będzie oczywiście komputer oraz odpowiednie oprogramowanie.

Wybieramy tło green screen

Jakie konkretnie tło najlepiej sprawdzi się w transmisji live? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów teł umożliwiających korzystanie z techniki chroma key. Zanim je poznamy, odpowiedzmy sobie na jeszcze jedno pytanie: czy lepiej korzystać z tła niebieskiego czy zielonego? W przypadku streamingu warto zdecydować się na zieleń. Pierwszy powód to fakt, że aparaty cyfrowe lepiej współpracują z kolorem zielonym – wymagają mniej światła do prawidłowego oświetlenia sceny niż niebieskie ekrany. Barwa niebieska częściej niż zieleń występuje na ubraniach, a pamiętajmy, że elementy garderoby (lub ich fragmenty) nie powinny być tego samego koloru co tło.

Materiał i rozmiar, jaki pozwoli Ci wykorzystać jego potencjał

Tła do streamingu typu green screen nie muszą wiele kosztować. Przy ich wyborze zwróćmy uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Najlepiej korzystać z teł kartonowych i materiałowych, dostępnych najczęściej w formie zwijanych rolek. Powinny mieć fakturę, która równomiernie rozprasza światło i nie powoduje niepożądanych blików. Druga ważna cecha takich ekranów to rozmiar – w ofercie znajdziemy zarówno tła o szerokości 1,35 metra jak i znaczenie szersze modele 4-metrowe. Do streamingu powinien nam wystarczyć ekran o szerokości od 150 do 200 cm.

Zielona ściana lub blenda może być również rozwiązaniem

Warto wiedzieć, że jednym ze sposobów na zaaranżowanie zielonego tła może być pomalowanie ściany, przed którą będziemy filmować, na kolor zielony (służą do tego specjalne farby). Jako tło green screen może nam  też posłużyć duża blenda fotograficzna wyposażona w zielony ekran. Zaletą tego rodzaju konstrukcji jest wbudowany stelaż oraz możliwość szybkiego i łatwego złożenia tła do niedużych rozmiarów.

Materiałowe tło dwustronne

Poszukując specjalistycznych rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w domowym studiu, zwróćmy uwagę na dwustronne tło materiałowe ProStuff. To ekran o rozmiarach 2×3 m, który z jednej strony ma barwę niebieską, a z drugiej zieloną. Wykonano go z kompozytowej tkaniny o gramaturze 260 g/m kw. Ma aksamitną fakturę przypominającej skórkę brzoskwini, dzięki czemu efektywnie rozprowadza światło, nie powodując niepożądanych odbić. Warto pamiętać, że do instalacji takiego tła będziemy potrzebować odpowiedniego stelaża. W tej roli sprawdzi się np. system do rozwieszania teł ProStuff. Jego elementy to dwa składane statywy oświetleniowe oraz teleskopowa belka poprzeczna.

Tło materiałowe dwustronne marki Pro Stuff

Rozkładane tło z wbudowanym stelażem

Ciekawą opcją dla użytkowników, którym zależy na mobilności oraz możliwości szybkiego rozstawiania i składania filmowego atelier (nie tylko w domu, ale też w zewnętrznych lokalizacjach), jest rozkładane tło green screen marki ProStuff. To zwijana konstrukcja o wymiarach 150 × 200 cm, którą wraz ze stelażem chowa się w poręcznej aluminiowej kasecie. Dysponuje solidną ramą w kształcie „X” oraz teleskopowymi wspornikami, pozwalającymi na ustawienie ekranu na dowolnej wysokości.

Tło green screen marki Pro Stuff

Tło typu green screen otwiera przed twórcami wideo kreatywne możliwości aranżowania filmowanej sceny według własnych upodobań. Z szerokiej oferty ekranów pozwalających na stosowanie techniki chroma key warto wybrać taki produkt, który będzie łatwy w obsłudze, a przy tym zapewni obraz dobrej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu Digital24.pl, w którym znajdziecie różnego rodzaju rozwiązania typu green screen.