Sprzęt do streamowania. Zobacz nasze rozwiązania

Sprzęt do streamowania

Chcesz rozpocząć przygodę ze streamowaniem lub poprawić jakość tworzonych przez siebie materiałów nadawanych na żywo do sieci? Postaw na sprawdzony i niedrogi sprzęt do streamingu, czyli urządzenia oraz oświetlania i aranżowania sceny w domowym studiu. Który z proponowanych przez nas zestawów spełni Twoje oczekiwania?

Transmisja live dla każdego

Streamowanie obrazu i dźwięku w sieci może mieć różną formę. Nadawanie na żywo można realizować w ruchu, w plenerze, w zewnętrznych lokalizacjach, a także w specjalnie przygotowanym do tego celu studiu. Do rozpoczęcia transmisji wystarczy w zasadzie dostęp do internetu, jakakolwiek kamerka podłączona do komputera lub urządzenia mobilnego (np. smartfona) oraz prosty mikrofon. Dysponując takim sprzętem możemy błyskawicznie nawiązać kontakt z odbiorcami za pośrednictwem serwisów społecznościowych lub wyspecjalizowanych portali streamingowych.

Twórcy nadawanych żywo audycji, szkoleń i webinarów oraz organizatorzy lekcji online i wirtualnych spotkań, którym zależy na lepszej jakości przekazu, powinni zainwestować w wyższej klasy sprzęt.  Dzięki temu ich materiały będą prezentować się bardziej profesjonalnie, a w rezultacie zyskają szersze grono odbiorców. Jaki sprzęt do streamowania będzie nam potrzebny? Zewnętrzna kamera rejestrująca obraz w rozdzielczości HD i studyjny mikrofon zbierający czysty i realistyczny dźwięk  to absolutna podstawa. W domowym studiu warto też zainstalować specjalistyczne lampy do oświetlenia filmowanej sceny oraz estetyczne tło.

Poznaj nasze zestawy do stramowania

Sprzęt do rejestracji dobrej jakości dźwięku i obrazu wcale nie musi wiele kosztować. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dobrej klasy urządzeń, na których zakup – bez nadwyrężania domowego budżetu – może sobie pozwolić niemal każdy początkujący autor. W naszym sklepie oferujemy dobrze przemyślane zestawy, które pozwalają na łatwe skompletowanie domowego studia do streamingu. To rozwiązania adresowane do użytkowników o różnych potrzebach i na różnym poziomie zaawansowania.

Poniższe propozycje nie zawierają sprzętu do nagrywania obrazu. W tym wypadku wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji użytkownika – do rejestracji video możemy wykorzystać smartfona, aparat kompaktowy albo lustrzankę lub bezlusterkowiec. Ważne, by kamera rejestrowała obraz przynajmniej w rozdzielczości HD (1280 x 720), ale lepiej sprawdzą się urządzenia nagrywające wideo w jakości Full HD (1920 x 1080) lub 4K. Wielu autorów materiałów nadawanych do sieci dysponuje już gotowymi do nadawania na żywo aparatami, których dotąd używali do innych celów. Dla tych, którzy wciąż poszukują dobrej klasy aparatu do streamowania, polecamy bezlusterkowiec Canon EOS M50 z obiektywem EF-M 15-45 mm. To model, który pozwala na nagrywanie obrazu w kinematograficznej jakością, a do tego świetnie współpracuje z komputerem.

Aparat Canon EOS M50

Zestaw na start

Zakładając, że dysponujemy już lustrzanką, bezlusterkowcem lub inną zewnętrzną kamerką pozwalającą nagrywać obraz w wysokiej jakości, warto postawić na zestaw do streamingu, który pozwoli prawidłowo oświetlić studio, zaaranżować tło oraz sprawnie zarejestrować czysty i wyraźny dźwięk. Nasz startowy zestaw do streamowania zawiera komplet trzech paneli LED Quadralite Thea 450, dwustronne tło materiałowe (niebieskie/zielone), podwójny mikrofon krawatowy Maono AU-201 oraz statywy do mocowania oświetlenia i tła.

Panele LED Quadralite Thea 450 to energooszczędne ekrany świetlne, emitujące światło o sporej mocy. Mają dużą powierzchnię, dzięki czemu generuję miękkie i równomierne oświetlenie. Są lekkie i wytrzymałe. Mogą być zasilane z sieci elektrycznej lub za pomocą wymiennych akumulatorów (brak w zestawie). Z panelami otrzymujemy dwa statywy oświetleniowe o maksymalnej wysokości 195 cm oraz torbę transportową.

Lampa Quadralite Thea LED 450

Mikrofon Maono AU-201 to komplet dwóch połączonych ze sobą kompaktowych rejestratorów dźwięku. Przypina się je do koszuli lub marynarki. Dzięki temu możemy sprawnie zbierać dźwięk z niewielkiej odległości od źródła. Oba mikrofony podłączone są do jednego portu jack 3,5 mm, który możemy podpiąć bezpośrednio do komputera lub kamery.

W zestawie na start jest też dwustronne tło materiałowe o wymiarach 2×3 metry. Barwa materiału nie jest przypadkowa – to kolor, który pozwala z łatwością nakładać na tło dowolny inny obraz, np. z innej kamery lub z komputera. Nasz komplet zawiera także zestaw do montażu tła Prostuff, na który składają się dwa statywy oświetleniowe (o wysokości maksymalnej 260 cm) oraz poprzeczna teleskopowa belka.

Zestaw bazowy

Inny proponowany przez nas podstawowy komplet sprzętu do streamowania to zestaw Basic. Składają się na niego wspomniane już panele oświetleniowe Quadralite Thea 450 LED (3 sztuki) z dwoma statywami oraz torbą transportową. Jest też rozkładane tło typu Green Screen oraz mikrofon biurkowy Maono AU-903.

Tło ProStuff Green Screen o wymiarach 150 x 200 cm ma podobne zalety, co wchodzące w skład „Zestawu na start” dwukolorowe tło materiałowe – pozwala wygodnie nanosić na nie obraz wygenerowany cyfrowo. Ten model nie wymaga jednak instalowania na zewnętrznych statywach – ma wbudowany system nośny, który wraz z tłem mieści się w kompaktowej kastecie. Umożliwia to łatwe przenoszenie zestawu i błyskawiczne rozkładanie go w dowolnym miejscu.

Tło green screen marki Pro Stuff

Maono AU-903 to zaawansowany mikrofon pojemnościowy, który rejestruje dźwięk w studyjnej jakości. Może działać w trybie dookólnym lub kardioidalnym, czyli zbierającym głos z określonego kierunku. Ma wbudowane pokrętła do regulacji czułości nagrywania oraz zmiany poziomu głośności słuchawek. To metalowa konstrukcja, która umieszczona jest na solidnej podstawce biurkowej.

Zestaw do transmisji live PRO

Z myślą o bardziej zaawansowanych twórcach opracowaliśmy zestaw do transmisji live PRO. Jego elementy to znane nam już praktyczne panele LED Quadralite Thea 450 (2 sztuki) ze statywami oraz torbą transportową, profesjonalny mikrofon Maono AU-903 oraz mobilne tło ProStuff Green Screen 150 x 200 cm. Dodatkowo otrzymujemy studyjną lampę GODOX LED SL-60W ze statywem oraz softboxem parabolicznym.

Godox LED SL-60W to nowoczesny sprzęt oświetleniowy, który kształtem przypomina tradycyjną lampę błyskową. Palnik został zastąpiony wydajną diodą LED, emitującą światło stałe o dużej mocy. Parametry pracy urządzenia można regulować za pomocą bezprzewodowego pilota. Uniwersalne mocowanie modyfikatorów oświetlenia (Bowens) pozawala na korzystanie z różnego rodzaju softboxów czasz i strumienic. Na lampie można zainstalować załączony do zestawu softbox paraboliczny o średnicy 90 cm. Ten modyfikator ma wydłużony korpus oraz zaokrąglony kształt, dzięki czemu generuje miękkie i naturalne oświetlenie, którego kierunek można precyzyjnie kontrolować.

Zestaw PRO MAX

Nasza kolejna propozycja dla wymagających autorów materiałów nadawanych na żywo to zestaw PRO MAX. Tu również mamy do dyspozycji zestaw dwóch paneli LED Quadralite Thea 450 ze statywami i torbą oraz mikrofon Maono AU-903. Jest też wspomniane już dwustronne tło materiałowe (niebieskie/zielone) o wymiarach 2 x 3 m z zestawem do zawieszenia (dwa statywy i poprzeczna belka).  Dodatkowo otrzymujemy mocną lampę studyjną Godox LED SL-150W II, pasujący do niej softbox paraboliczny Godox P90H oraz stalowy statyw.

Lampa Godox LED SL-150W II ma podobne walory użytkowe do załączonej do „Zestawu PRO” lampy Godox LED SL-60 W. Generuje punktowe źródło światła, pozwala na swobodne regulowanie jasności za pomocą bezprzewodowego pilota oraz wyposażona jest w mocowanie modyfikatorów typu Bowens. Ten model dysponuje jednak znacznie większą mocą, co pozwala efektywniej oświetlić filmowaną scenę. Lampę oraz softbox Godox P90H zainstalujemy na dołączonym do zestawu stalowym statywie marki ProStuff. To solidna, trzysekcyjna konstrukcja pozwalająca umieścić źródło światła na maksymalnej wysokości 280 cm.

Z naszymi zestawami do streamowania możemy w pełni wyposażyć domowe studio do profesjonalnego nagrywania dźwięku i obrazu. Każdy z nich zawiera wszystko co potrzeba, by prawidłowo oświetlić scenę, zaaranżować tło (i łatwo nałożyć na nie inny obraz) oraz zarejestrować czysty dźwięk bez zakłóceń i zniekształceń.

Dodaj komentarz