Obiektyw Sigma 28-70mm f/2.8 DG DN z mocowaniem Sony E

Sigma-28-70-DG-DN-Sony-E

Jasne zoomy z zakresem ogniskowych od ok. 25 do 70 mm to jedne z najbardziej wszechstronnych, a zarazem praktycznych obiektywów. Nic dziwnego, że szkła tego typu oferuje niemal każdy producent optyki. Co nowego proponuje użytkownikom Sigma, która właśnie wprowadziła na rynek obiektyw Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary? To sprzęt, który wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, atrakcyjną ceną oraz – jak zapewnia producent – świetnymi parametrami optycznymi.

Bezlusterkowa rewolucja trwa

W dobie rozwijającej się technologii bezlusterkowej producenci obiektywów co chwila oferują użytkownikom nowe konstrukcje optyczne, które optymalnie wykorzystują możliwości systemów pozbawionych lustra. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie związane z miniaturyzacją, ale równie ważna jest wysoka jakość optyczna, którą można teraz osiągnąć bez stosowania bardzo zaawansowanych (a zatem drogich) rozwiązań konstrukcyjnych. Obiektywy przeznaczone do bezlusterkowców są zatem mniejsze, a przy tym równie sprawnie optyczne, co ich lustrzankowe odpowiedniki.

Obiektyw Sigma 28-70mm
Obiektyw Sigma 28-70mm

Dwa uniwersalne zoomy od Sigmy

Niska masa, kompaktowe gabaryty i wysoka jakość obrazu mają być głównymi zaletami nowego obiektywu Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary, który dostępny jest w dwóch wariantach mocowań: Sony E oraz L-mount (do aparatów Leica/Panasonic/Sigma). Warto pamiętać, że ten japoński producent ma już w swojej ofercie podobny obiektyw: Sigma 24-70 mm f/2.8 Art. Czym różnią się obie konstrukcje? Seria Art to sprzęt dla profesjonalistów, a linia Conteporary przeznaczona jest dla mniej zaawansowanych użytkowników. Producent zarzeka się jednak, że oba szkła reprezentują podobny poziom pod względem jakości obrazu. Zasadnicza zmiana dotyczy zatem zakresu ogniskowych. Chodzi o 4 mm, które przekładają się na sporą różnicę w zakresie kąta widzenia. Dla Sigmy Art przy najmniejszej ogniskowej wynosi on 85 stopni, podczas gdy dla Sigmy Contemporary już tylko 75 stopni.

Obiektyw Sigma 28-70mm
Obiektyw Sigma 28-70mm

Dla entuzjastów i nie tylko

Rezygnując ze wspomnianych 4 milimetrów, inżynierowie Sigmy otrzymali szereg innych korzyści. Mogli stworzyć znacznie mniejszą i mniej skomplikowaną konstrukcję, której cena zakupu będzie do akceptacji przez amatorów. W rezultacie Sigma C 28-70 mm f/2.8 DG DN ma prawie dwukrotnie mniejszą masę od „odpowiednika” z serii Art (waży 470 g) i jest prawie 20 procent mniejsza (długość: 101,5 mm, średnica: 72,2 mm). Ta kompaktowość sprawia, że szkło z pewnością zwróci również uwagę profesjonalistów.

Zalety i wady korpusu z tworzywa

Pozostałe różnice między Sigmą Art a Sigmą C dotyczą obudowy. Model Contemporary ma korpus z tworzywa sztucznego i nie dysponuje zaawansowanymi uszczelnieniami, w które wyposażono wyższy model (w Sigmie C zastosowano jedynie uszczelkę przy bagnecie). Producent zaznacza jednak, że specjalny poliwęglan TSC, z którego wykonano obudowę obiektywu, jest bardzo wytrzymały i ma podobne właściwości termokurczliwe do sprawdzonych w boju stopów aluminium. Powinien dobrze sprawdzić się w warunkach narażonych na ekstremalne zmiany temperatur. Gorzej spisze się natomiast w zapylonym i wilgotnym środowisku.

Od szerokiego kąta po krótkie tele

Odstawiając porównania z bardziej zaawansowanym bratem na bok, skupmy się na właściwościach użytkowych Sigmy C 28-70 mm f/2.8 DG DN. Do zalet tego rodzaju zoomów nie trzeba nikogo przekonywać. Z powodzeniem zastępują kilka szkieł stałoogniskowych: oferują walory szerokiego kąta, standardowej ogniskowej oraz krótkich teleobiektywów. Sprawdzają się w dynamicznym reportażu oraz na turystycznych wyprawach, pozwalają na wykonywanie efektownych zdjęć architektury i krajobrazów, są niezastąpione podczas fotografowania w centrum wydarzeń, znajdują również zastosowanie w portrecie oraz sytuacjach, gdy nie możemy zbliżyć się do fotografowanych obiektów.

Obiektyw Sigma 28-70mm
Obiektyw Sigma 28-70mm

Jasna przysłona w pełnym zakresie ogniskowych

Na wysoką funkcjonalność nowej Sigmy C wpływa też jasna przysłona (taka sama w całym zakresie ogniskowych), która jest marzeniem wielu twórców wstępujących na bardziej zaawansowaną ścieżkę fotografowania. Szeroki otwór wpuszczający światło na matrycę daje możliwość pracy z krótkimi czasami naświetlania i niskim ISO w słabych warunkach oświetleniowych. Pozwala też na plastyczne rozmywanie tła, które sprawdza się zwłaszcza w portretach. Sigma C 28-70 mm f/2.8 DG DN dysponuje okrągłą 9-listkową przysłoną, która pozwala na kreowanie subtelnego i miłego dla oka bokehu. Obiektyw możemy przymknąć do maksymalnej wartości F/22. Stosunkowo niewielka średnica filtra (67 mm) pozwala na mocowanie dość niedrogich filtrów optycznych.

Obiektyw Sigma 28-70mm | Fot: Meg Loeks
Obiektyw Sigma 28-70mm | Fot: Meg Loeks

Optyka na miarę czasów

Jak wygląda kwestia rozwiązań optycznych w najnowszym zoomie Sigmy? Konstrukcja składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 12 grupach. Obecność soczewek o niskiej i bardzo niskiej dyspersji, a także szkieł asferycznych, które odpowiadają za niwelację aberracji i dystorsji oraz poprawę  rozdzielczości, jest  już w takich obiektywach standardem. W przypadku tego modelu mamy do dyspozycji 2 soczewki FLD, 2 SLD i 3 elementy asferyczne. Do tego dochodzą powłoki antyrefleksyjne i ochronne. Warstwy Super Multi Layer Coating oraz Nano Porous Coating odpowiadają na niwelację blików i flar oraz przeciwdziałają spadkom kontrastu podczas fotografowania pod światło. Jest też powłoka hydro- i olojofobowa, pozwalająca łatwiej utrzymać soczewkę w czystości.

Obiektyw Sigma 28-70mm | Fot: Meg Loeks
Obiektyw Sigma 28-70mm | Fot: Meg Loeks

Ostrzenie, wykrywanie twarzy i śledzenie obiektów

Jak na nowoczesną konstrukcję dla bezlusterkowców przystało, obiektyw Sigma C 28-70 mm f/2.8 DG DN dysponuje zaawansowanym mechanizmem autofocusa, który opracowano z myślą o sprawnej współpracy z algorytmami odpowiedzialnymi za automatyczne wykrywanie oczu oraz podążanie za obiektem. Obsługuje go cichy i szybki silnik krokowy. Obiektyw ma tylko jeden element ogniskujący – to m.in. dzięki temu szkło ma niewielkie gabaryty. Przy najmniejszej ogniskowej konstrukcja ustawia ostrość z minimalnej odległości 19 cm (skala odwzorowania 1:3,3). Przy maksymalnym zoomie odległość ta wynosi 38 cm (skala odwzorowania 1:4,6).

Obiektyw Sigma 28-70mm
Obiektyw Sigma 28-70mm

Cena nowej Sigmy C 28-70 mm f/2.8 DG DN wynosi około 3800 zł. Obok tej oferty nie przejdą obojętnie zaawansowani amatorzy, którzy planują zastąpić kitowe obiektywy jasną i uniwersalną optyką o szerokim zakresie ogniskowych. To również ciekawa opcja dla profesjonalistów, którzy chcą uzupełnić swój fotograficzny zestaw o kompaktowy obiektyw do wypadów w teren „na lekko”.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie