12 rzeczy, których potrzebuje początkujący fotograf. Wyposażenie dla fotografa

12 rzeczy ktore potrzebuje fotograf

Fotografia to sztuka, która wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, czy cierpliwości, ale przede wszystkim dobrego sprzętu. Dlatego, jeśli jesteś początkującym fotografem i chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą wspaniałą dziedziną, to poniższa lista powinna Ci pomóc w skompletowaniu podstawowych 12 rzeczy, jakie powinny znaleźć się na wyposażeniu początkującego fotografa.

Zainteresowanie fotografią

Nie jest tajemnicą, że pasja, jaką jest fotografia, do najtańszych nie należy.  Dlatego już na wstępie warto przeanalizować swoje umiejętności fotograficzne oraz czas, jaki będziesz mógł poświęcić na oddanie się swojej pasji, a także środki finansowe, jakimi dysponujesz na zakup danego sprzętu. 

W zależności od poziomu zainteresowania tą dziedziną sztuki, czy też zgłębionej na jej temat wiedzy, ale przede wszystkim możliwości finansowych będziesz w stanie odpowiednio dopasować sprzęt fotograficzny, czy też filmowy, a dokładniej dokonać zakupu przemyślanego, dostosowanego do konkretnych potrzeb.

Aparat fotograficzny dla początkującego fotografa

Najważniejszym elementem wyposażenia fotografa jest oczywiście aparat fotograficzny. Istnieją dwa rodzaje aparatów — cyfrowe i analogowe. Aparat cyfrowy jest łatwiejszy w użyciu i bardziej dostępny, ale aparat analogowy pozwala na większą kreatywność. Zdecydowana większość sięga jednak po aparaty cyfrowe, wśród których do wyboru są małe aparaty kompaktowe, świetnie sprawdzające się do amatorskiego fotografowania, bardziej zaawansowane bezlusterkowce z wymienną optyką, a także cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe (DSLR). 

Aparat fotograficzny dla poczatkujacego fotogorafa

Który z nich wybrać? Tutaj z pewnością ważną rolę odegrają nie tylko Twoje umiejętności, ale przede wszystkim budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup aparatu fotograficznego. Najtańszą wersją będzie oczywiście aparat kompaktowy, jednak to tradycyjne lustrzanki pomimo pokaźniejszych rozmiarów i cięższej wagi dają znacznie więcej możliwości, w kreowaniu własnych ujęć. Obecnie doskonałym kompromisem pomiędzy małymi i lekkimi aparatami kompaktowymi a dużymi i ciężkimi lustrzankami są aparaty bezlusterkowe, które oferują równie zaawansowane funkcje co tradycyjna lustrzanka, jednak zamknięte są w znacznie mniejszej, bardziej kompaktowej obudowie. 

Obiektywy fotograficzne, które warto mieć

Obiektyw jest sercem aparatu i decyduje o jakości zdjęć. Dlatego jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem lustrzanki lub bezlusterkowca z wymienną optyką, to z pewnością będziesz potrzebować także obiektywu. Warto w tym miejscu zauważyć, że wiele aparatów fotograficznych oferowanych przez znane i renomowane marki dostarczane są z jednym podstawowym obiektywem, który dla wielu osób początkujących może okazać się tym jedynym. 

Obiektywy sprzedawane w zestawie z body są fajne, ponieważ są nie tylko uniwersalne, ale również stosunkowo tanie. Niemniej wraz ze wzrostem zainteresowania fotografią zaczniesz dostrzegać potrzebę nabycia soczewek znacznie bardziej zaawansowanych, skierowanych do konkretnych zastosowań. Na początek warto zainwestować w obiektyw uniwersalny, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać go w różnego rodzaju sytuacjach. Tutaj na poczęte polecamy np. ogniskowe 24-105mm lub 24-70mm. Można również rozpocząć swoją przygodę ze stałoogniskowymi obiektywami jednak musimy mieć na uwadze to, że będzie to droższe rozwiązanie.

Filtry ochronne oraz filtry UV na obiektywy

Będąc w posiadaniu aparatu fotograficznego z obiektywem, nie można również zapomnieć o filtrach ochronnych oraz filtrach UV. Tego typu filtry montuje się na przednią część obiektywu. Dzięki temu chroni on soczewkę obiektywu przed uszkodzeniami mechanicznymi, w tym zarysowaniami, a nawet poważniejszymi pęknięciami, mogącymi powstać np. gdy obiektyw spadnie na ziemię i uderzy w coś twardego. W takim przypadku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że soczewka obiektywu pozostanie w stanie nienaruszonym.

Zapasowa bateria do aparatu

Standardowe akumulatory litowo-jonowe znajdujące się na wyposażeniu aparatów fotograficznych pozwalają na wykonanie maksymalnie kilkuset zdjęć. Takie rozwiązanie może być odpowiednie dla osób, które fotografują amatorsko, jednak nawet jadąc na wakacje, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później akumulator się rozładuje.  Dlatego planując intensywne zwiedzanie połączone z fotografią musisz pamiętać o zabraniu ze sobą ładowarki do aparatu fotograficznego, lub zaopatrzyć się w drugą baterię zapasową. Z pewnością przyda się ona w wielu sytuacjach, nie tylko w trakcie podróży. 

Akumulator do aparatu sony

Statyw fotograficzny, który możesz zabrać wszędzie

Statyw to akcesorium, które umożliwia wykonywanie perfekcyjnych pod względem jakości, nieporuszonych zdjęć w sytuacji, gdy tzw. fotografowanie z ręki nie jest już wystarczające. Co ciekawe, sprawdza się przy niemal każdej dziedzinie fotografii — od przyrodniczej, portretowej i produktowej, po makrofotografię. Jego zadaniem jest stabilizacja obrazu, np. w sytuacji gdy chcemy: 

  • fotografować z długim czasem naświetlania
  • uzyskać efekt rozmytego ruchu
  • uzyskać precyzyjne, nieporuszone kadry
  • fotografować oddalone obiekty. 

Statyw fotograficzny Manfrotto

Wybierając statyw fotograficzny, powinieneś pamiętać, że o jego funkcjonalności decyduje przede wszystkim masa — im statyw jest cięższy, tym lepiej będzie spełniał swoje zadanie. Ponadto warto również sprawdzić udźwig takiego statywu. Tylko statyw o odpowiedniej wadze i nośności, będzie umożliwiał fotografowanie np. z wykorzystaniem ciężkiej lustrzanki. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz zaopatrywać się w duży i ciężki statyw. Na wyposażeniu początkującego fotografa może znaleźć się wygody w użytkowaniu, a jednocześnie gwarantujący odpowiednią stabilizację w czasie podróży. 

Lampa zewnętrzna i bezprzewodowe wyzwalacze błysku

Lampa reporterska z pewnością nie będzie Ci potrzebna już pierwszego dnia, kiedy sięgniesz po aparat fotograficzny, jednak wraz z upływem czasu dostrzeżesz, że ta wbudowana w korpus daje zdecydowanie  mniejsze możliwości, niż początkowo myślałeś. Padające z niej światło jest płaskie, błyska z mniejszą siłą i co ważne, tego typu lampa jest zdecydowanie trudniejsza w obsłudze, niż lampa zewnętrzna. Model lampy reporterskiej ma odchylany palnik, dzięki czemu możesz ustawić dowolny kąt padania światła, a to z kolei przekłada się na różne efekty na zdjęciu. Ponadto lampa zewnętrzna ma większą moc błysku i steruje się nią znacznie łatwiej. 

Poza tym błysk takiej lampy możesz wyzwolić, nawet gdy stoi ona daleko od aparatu. Wystarczy zaopatrzyć się w kompatybilny radiowy wyzwalacz i odbiornik. 

Lampa błyskowa reporterska

Pilot lub wężyk spustowy do zdalnego wyzwalania migawki

Wykonując autoportrety, czy zdjęcia grupowe, na których ma się znaleźć również fotograf, to wówczas należy pomyśleć o wężyku lub zdalnym pilocie do wyzwalania migawki. 

Karty pamięci do aparatu fotograficznego

Karty pamięci są niezbędne do przechowywania zdjęć. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość miejsca na swoje zdjęcia i wybierz odpowiednie karty pamięci dla swojego aparatu. Pamiętaj jednak przy tym, że karty pamięci różnią się nie tylko pojemnością, ale także prędkością zapisu oraz odczytu. Jest to kluczowe, szczególnie gdy masz do czynienia ze zdjęciami o dużej rozdzielczości, zwłaszcza robionymi w formacie RAW. 

Karta pamieci do aparatu fotograficznego

Aby zdjęcia zachwycały w odbiorze, musisz pomyśleć nie tylko o dobrej jakości sprzęcie fotograficznym, ale także komputerze i oprogramowaniu graficznym. W ten sposób będziesz mógł nie tylko bezpiecznie przechowywać swoje zdjęcia, czy sprawnie organizować foldery, ale także gdy zajdzie taka potrzeba poddać je obróbce graficznej.

Torba lub plecak fotograficzny

Przyszła pora na wybór torby lub plecaka fotograficznego. Co będzie lepsze? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki styl życia prowadzisz. Wybierając się na dłuższe wędrówki np. po lesie, lub górskich szlakach z pewnością plecak będzie lepszym wyborem, bowiem gwarantuje wysoki komfort noszenia, nawet przez długie godziny. Natomiast torby fotograficzne z powodzeniem sprawdzą się do miasta.  Warto wybrać model, który wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i konstrukcji, która dopasowuje się do kształtu ciała. Wówczas komfort użytkowania, nawet w przypadku cięższego aparatu wraz z optyką i innymi akcesoriami będzie zachowany na najwyższym poziomie. 

Torba na aparat fotograficzny

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie