Jakie lampy do studia fotograficznego? Podpowiadamy na naszym blogu.

Oświetlenie do studia fotograficznego

Skąd bierze się przewaga lamp studyjnych nad reporterskimi? Jak wyposażyć studio fotograficzne? Dlaczego decyzja o wyborze pierwszych lamp do studia jest tak ważna? Do jakich zastosowań lepiej sprawdzi się światło błyskowe, a do jakich oświetlenie stałe? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując lampy do naszego atelier? Podpowiadamy w naszym krótkim wpisie na te wszystkie pytania!

Lampy studyjne dla każdego fotografa.

Dla wielu rozwijających się fotografów podjęcie decyzji o zakupie oświetlenia studyjnego jest tylko kwestią czasu. Dotyczy to zwłaszcza osób wykonujących zdjęcia portretowe i produktowe – to dziedziny fotografii, w których możliwość pełnego kontrolowania warunków oświetleniowych ma fundamentalne znaczenie. Warto pamiętać, że do aranżacji własnego studia fotograficznego wcale nie potrzebujemy profesjonalnego atelier. Tymczasową przestrzeń do pracy w ściśle kontrolowanych warunkach oświetleniowych możemy bez większego problemu wygospodarować w salonie, garażu lub inny większym pomieszczeniu. Podczas organizacji własnego studia nie obędziemy się jednak bez specjalistycznego oświetlenia studyjnego. 

Zalety lamp do studia fotograficznego

Dlaczego w ogóle warto korzystać z oświetlenia studyjnego? Jaka jest przewaga tego rodzaju urządzeń nad lampami reporterskimi? Systemowe lampy błyskowe świetnie sprawdzają się w terenie – dysponują własnym źródłem zasilania, są wyposażone w automatykę błysku (TTL), mają też wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, których pozbawione są ich studyjne odpowiedniki. W pracy studyjnej okażą się jednak znacznie mniej ergonomiczne od lamp przeznaczonych do atelier. Oto najważniejsze powody: 

  • Modelowanie światła – lampy studyjne wyposażone są w specjalne gniazda montażowe do instalacji różnego rodzaju modyfikatorów oświetlenia – softboxów, okt, czasz, beauty dishów, strumienic, czy filtrów kolorowych. To dzięki nim możemy decydować o charakterze oświetlenia, co ma fundamentalne znaczenie dla udanych zdjęć. 
  • Większa moc – oświetlenie studyjne dysponują zwykle większą mocą niż reporterskie flesze. Dzięki temu możemy swobodnie oświetlać większe plany zdjęciowe oraz korzystać z silnie pochłaniających światło modyfikatorów. 
  • Zasilanie sieciowe – w studiu nie mamy problemu z dostępem do sieci elektrycznej. Możemy więc swobodnie zasilać lampę prądem z gniazdka bez konieczności częstej wymiany akumulatorów i ładowania baterii. 
  • Światło pilotujące – lampy studyjne, zarówno błyskowe, jak i światła stałego, pozwalają na wygodną ocenę plastyki oświetlenia przed wykonaniem zdjęcia. Mogą po prostu świecić przez cały czas, co pozwala na ustawienie ich dokładnie tak, jak chcemy – zanim naciśniemy spust migawki (w przypadku lamp błyskowych światło pilotujące nie musi odzwierciedlać mocy błysku, może jednak dawać istotne wskazówki co do rozkładu cieni i kontrastów). 
  • Wygodne sterowanie i wyzwalanie – lampy studyjne zwykle wykorzystywane są w zestawach. Tego rodzaju oświetlenie możemy bez problemu wyzwalać na odległość. To zasługa wbudowanych w lamy gniazd synchronizacyjnych, odbiorników radiowych, a także prostych fotoceli. Niektóre modele dają też możliwość ustawiania mocy i innych parametrów pracy z poziomu aparatu. 

Jakie oświetlenie studyjne wybrać?

Decyzja o wyborze pierwszych lamp fotograficznych jest bardzo ważna, ponieważ zwykle na długie lata określa technologię i sposób pracy fotografia ze światłem w studiu. Pamiętajmy, że dany system oświetlenia bardzo często nie będzie kompatybilny ze sprzętem innych marek. Chcąc rozbudować nasz zestaw lamp, często będziemy więc zdani na system, który wybraliśmy wcześniej. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim radiowych sposobów sterowania lampą, a niekiedy także możliwości mocowania akcesoriów modyfikujących światło. Jeśli chodzi o bagnety do instalacji modyfikatorów, wielu producentów (np. Godox lub Quadralite) stosuje na szczęście uniwersalne rozwiązania (najpopularniejsze jest mocowanie typu Bowens).

Lampa błyskowa czy światło stałe LED?

Wybierając lampy do studia fotograficznego, w pierwszej kolejności skupmy się na technologii ich działania. W tym wypadku do wyboru mamy lampy błyskowe oraz źródła światła stałego (wykorzystujące technologię LED). Trudno powiedzieć, które są lepsze. Lampy błyskowe lepiej sprawdzą się w fotografii portretowej – po pierwsze pozwalają uzyskać nieporuszone kadry osób znajdujących się w ruchu, po drugie nie oślepiają modela silnym światłem ciągłym. Lampy emitujące światło ciągłe okażą się bardziej praktyczne podczas fotografii produktowej (obiektów nieruchomych). W trakcie takich sesji nie musimy przejmować się czasem naświetlania, błysk nie jest więc nam potrzebny. Korzystając z ciągłego źródła światła, możemy bardzo precyzyjnie rozplanować rozkład świateł, cieni i kontrastów przed wykonaniem zdjęcia, a oto przecież chodzi w profesjonalnej fotografii produktowej i reklamowej. Lampy światła stałego są też na ogół łatwiejsze w obsłudze od lamp błyskowych. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia do studia? 

Podstawową kwestią jest parametr określający maksymalną moc źródła światła. W przypadku lamp błyskowych określana jest ona najczęściej w Watosekundach, w lampach LED – w Watach lub luksach. Im większa maksymalna moc lampy, tym lepiej nadaje się ona do oświetlania większych scen zdjęciowych i montażu większych modyfikatorów oświetlenia (wśród silnych lamp LED wyróżnia się lampa GODOX LED SL-150W). W praktyce do niewielkich przestrzeni studyjnych świetnie nadają się dużo słabsze, a więc tańsze modele (np. lampa GODOX LED SL-60W). Duże znaczenie ma także temperatura barwowa światła lampy. Najważniejsze, by wszystkie nasze źródła światła w studiu miały tę samą temperaturę barwową – dzięki temu unikniemy problemów z balansem bieli. Bardziej zaawansowani fotografowie zwrócą też uwagę na takie parametry oświetlenia, jak czas trwania błysku i prędkość ładowania do pełnej mocy (w przypadku lamp błyskowych) oraz współczynnik odwzorowania barw (w przypadku lamp LED).

Ergonomia pracy ma znaczenie!

Przy wyborze lamp do studia fotograficznego ważny będzie również sposób pracy z urządzeniem. Zwróćmy uwagę na zakres, w jakim możemy regulować moc lampy (zwykle wyrażany jest w stopniach EV lub procentach). Sprawdźmy też dostępne opcje sterowania urządzeniem. Wiele nowoczesnych modeli lamp światła stałego oraz błyskowych daje możliwość bezprzewodowego ustawiania parametrów drogą radiową. Do obsługi tego systemu najczęściej będziemy musieli dokupić specjalny nadajnik. Przy wyborze lampy koniecznie zwróćmy też uwagę na rodzaj wspomnianego już bagnetu do mocowania modyfikatorów oświetlenia (warto sprawdzić też jego maksymalne obciążenia). Nie bez znaczenia będą również takie parametry, jak rodzaj panelu sterującego na korpusie lampy (najnowsze modele wyposażone są w wyświetlacze LCD), typ materiału, z którego wykonano obudowę (metal lub tworzywo sztuczne) oraz sposób chłodzenia (radiator lub wiatrak). 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów studyjnych lamp fotograficznych. Tego rodzaju sprzęt różni się technologią działania, parametrami i sposobem obsługi. Ceny najtańszych lamp zaczynają się od około 300 zł, za profesjonalne urządzenia będziemy musieli zapłacić kilka tysięcy złotych. Wybór wyposażenia do studia fotograficznego warto więc bardzo dokładnie przemyśleć – nie tylko pod kątem aktualnych potrzeb, ale też fotograficznych planów na przyszłość.

Comment (1))

  1. Domowe studio fotograficzne. Zrób to sam!

    […] Przeczytaj również: Jakie lampy do studia fotograficznego? […]

    26 lutego 2021 o 10:24

Dodaj komentarz