Budżetowy mikrofon pojemnościowy do transmisji live? Sprawdź markę Maono

Mikrofony Maono

Wysoka czułość, szerokie pasmo przenoszenia i czysty dźwięk bez zakłóceń. Coraz więcej osób poszukuje dobrej klasy mikrofonów do nagrywania dźwięku i realizacji transmisji internetowych „na żywo”. Czy da się kupić taki sprzęt bez nadwyrężania domowego budżetu?

Dla kogo zaawansowany sprzęt do nagrywania dźwięku?

Nagrywanie wysokiej jakości dźwięku do niedawna było wyłącznie domeną specjalistów. Potrzebowaliśmy do tego profesjonalnego studia ze świetnej klasy mikrofonami i rejestratorami. Dziś sprzęt rejestrujący czysty i wyraźny dźwięk dostępny jest dla przeciętnego zjadacza chleba. Niedrogie mikrofony o świetnych parametrach pracy są powszechnie używane przez twórców filmików internetowych, artystów amatorów oraz graczy i streamerów. Ten nowoczesny sprzęt jest też chętnie wykorzystywany podczas telekonferencji oraz lekcji prowadzonych przez internet, które tak bardzo zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Mikrofon Maono AU-903 Fairy
Mikrofon Maono AU-903 Fairy

Dlaczego mikrofon pojemnościowy Maono?

Osoby poszukujące precyzyjnych urządzeń do nagrywania dźwięku, mają do wyboru dwa typy mikrofonów: dynamiczne i pojemnościowe. Te pierwsze opierają się na prostszej konstrukcji, przez co są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Cechują się też większą wytrzymałością na duże poziomy ciśnienia dźwięku, co sprawia, że sprawdzają się w terenie oraz na estradzie. Mikrofony pojemnościowe mają bardziej skomplikowane układy zbierające dźwięk, przez co są bardziej delikatne i zwykle droższe od konstrukcji dynamicznych. Wymagają też stosowania własnych źródeł zasilania. Dlaczego to jednak one lepiej sprawdzą się w domowym studiu nagraniowym? Ponieważ zapewniają lepszą jakość dźwięku. Mają wysoką czułość i szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości. Świetnie rejestrują detale i ciche dźwięki, przez co idealnie nadają się do nagrywania wokali i instrumentów muzycznych.

Mikrofony Maono do transmisji live

Niski koszt, świetny dźwięk. To wszystko znajdziesz w produktach Maono

Mikrofony pojemnościowe wcale nie muszą jednak słono kosztować. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dobrej klasy urządzeń w przystępnej cenie, które spełnią oczekiwania zarówno mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników. Takie zbierające dobre recenzje modele oferuje między innymi chiński producent Maono. Część jego produktów, np. Maono AU-PM422 lub Maono AU-A425 Plus, to kompletne zestawy mikrofonowe z mnóstwem dodatkowych akcesoriów, które pozwalają zorganizować w pełni wyposażone studio nagraniowe w kwocie nie większej niż 300 złotych. Parametry techniczne, jakość wykonania oraz ergonomia tych urządzeń w pełni zadowolą zdecydowaną większość autorów amatorskich nagrań i pozwolą wejść w świat bardziej wyrafinowanego sprzętu do rejestracji dźwięku.

Jak wybrać mikrofon?

Na co zwrócić uwagę przed kupnem sprzętu do nagrywania dźwięku? Przede wszystkim na parametry samego mikrofonu pojemnościowego. W tym wypadku powinna zainteresować nas przede wszystkim tzw. charakterystyka kierunkowa mikrofonu, która wskazuje, z jakich kierunków urządzenie zbiera dźwięk. Mikrofony jednokierunkowe, które nagrywają dźwięk z określonego kierunku, w dużym stopniu eliminując szum otoczenia. Urządzenia wielokierunkowe (zwane też dookólnymi), które rejestrują dźwięk ze wszystkich stron, sprawdzą się podczas nagrywania grup osób oraz zespołów muzycznych. Kolejne ważne parametry mikrofonu to czułość – opisywana w miliwoltach na paskale (mV/Pa) oraz częstotliwość – która określa, w jakich pasmach częstotliwości mikrofon jest w stanie zarejestrować dźwięk.

Mikrofon krawatowy Maono AU-201
Mikrofon krawatowy Maono AU-201

Parametry dodatkowe

Parametry nagrywania dźwięku to jeszcze nie wszystko. Przy wyborcze mikrofonu sprawdźmy też, w jaki sposób można go podłączyć do urządzenia rejestrującego dźwięk. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest złącze jack, a w bardziej profesjonalnych modelach spotkamy końcówki XLR. W mikrofonach współpracujących bezpośrednio z komputerem lub urządzeniem mobilnym świetnie sprawdza się połączenie z użyciem kabla USB (takim rozwiązaniem dysponuje np. mikrofon Maono AU-903). Mikrofony mogą być też wyposażone w gniazda do podłączenia słuchawek, które umożliwiają bezpośredni odsłuch i kontrolę jakości nagrania bez żadnych opóźnień. Praktycznym rozwiązaniem są również zainstalowane na mikrofonach potencjometry do regulacji czułości nagrywania oraz kontrolowania poziomu głośności w słuchawkach. Niektóre modele wyposażone są też w przyciski wyciszające nagrywanie oraz diody informujące o tym, czy mikrofon jest aktywny.

Praktyczne wyposażenie

Podczas nagrywania dźwięku przyda się nie tylko mikrofon i rejestrator (czyli np. komputer), ale też praktyczne wyposażenie dodatkowe. Do budowy kompletnego domowego studia niezbędny będzie np. odpowiedni stojak, który pozwoli wygodnie ustawić sprzęt. W tej roli świetnie sprawdzi się regulowany wysięgnik na długim ramieniu, który przykręca się do blatu stołu lub biurka. Inne praktyczne akcesoria to niwelujący wstrząsy i wibracje koszyk amortyzujący, w którym zawiesza się mikrofon oraz gąbkowe osłony (pop-filter oraz windscreen cap), których zadaniem jest eliminacja dźwięków wywołanych przypadkowymi podmuchami powietrza. Wiele dostępnych na rynku mikrofonów możemy zakupić w formie kompletnych zestawów zawierających wszystkie wymienione wyżej elementy. Część z nich dostępna jest nawet w komplecie ze słuchawkami (np. Maono AU-PM401H).

Czy zakup dobrej jakości budżetowego mikrofonu pojemnościowego jest w ogóle możliwy?

Jak najbardziej! W cenie kilkuset złotych otrzymamy nie tylko mikrofon o dobrych parametrach, ale też dodatkowe wyposażenie, pozwalające na budowę ergonomicznego studia do domowych nagrań.

Dodaj komentarz