Domowe studio fotograficzne. Doradzamy w jaki sposób je stworzyć.

Domowe studio fotograficzne

Fotografia staje się coraz popularniejszym hobby. Po aparat chętnie sięgają nie tylko profesjonaliści, którzy z tej dziedziny stworzyli swój sposób na życie, ale również amatorzy-pasjonaci. Z czasem, szczytem marzeń staje się dla nich stworzenie własnego, domowego studia. Wbrew pozorom nie musi to być aż tak trudne i kosztowne, jak mogłoby się wydawać. W sumie wystarczy trochę wolnego miejsca i inwestycja w kilka przydatnych akcesoriów.

Lokalizacja i wyposażenie studia fotograficznego –  od czego zacząć?

Na samym początku dobrze jest sprawdzić, ile przestrzeni możemy zagospodarować na domowe studio. Czy zamierzamy pracować w większym pomieszczeniu, czy zależy nam wyłącznie na niewielkiej części pokoju, w której umieścimy sprzęt? Z reguły domowe studio fotograficzne powinno znajdować się jednak w całym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. W ten sposób będziemy mieć więcej miejsca na rozstawienie sprzętu, bez konieczności każdorazowego chowania i rozkładania go na nowo, czy problematycznego przestawiania mebli. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy fotografią zamierzamy zajmować się częściej niż np. raz w miesiącu lub planujemy zarabiać na swoim hobby. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że im większa przestrzeń, tym większe możliwości swobodnego komponowania kadru.

Po drugie, studio fotograficzne w domu powinno służyć konkretnemu celowi. Chodzi o to, aby już na samym początku określić, jaki rodzaj zdjęć nas interesuje. Przy dużych obiektach, np. do fotografowania sylwetek ludzi, lepiej przeznaczyć na studio większy pokój. Tutaj dobrze jest również zainwestować w przesuwne, mobilne meble i szafki. Dla małych przedmiotów, np. przy zdjęciach produktów czy drobnej, martwej natury, metraż nie będzie miał większego znaczenia. Ostatnia kwestia odnosi się do oświetlenia – dobrze, aby wybrane pomieszczenie miało możliwość całkowitego zasłonięcia okien, do czego konieczne będą nieprzepuszczające światła żaluzje, zasłony lub rolety.

Mini studio fotograficzne: niezbędny sprzęt

Gdy już wiemy, gdzie ulokujemy nasze studio fotograficzne, pozostaje zakup wyposażenia. Podobnie jak przy wyborze miejsca, tak i tutaj największe znaczenie mają indywidualne potrzeby oraz rodzaj fotografii, która nas interesuje. Podstawowym wyposażeniem studia są oczywiście lampy i modyfikatory światła. Można kupić je nawet za kilkaset złotych. Fotografia portretowa wymaga mocniejszych lamp, zwłaszcza tych o białym świetle. Dobrym dodatkiem będzie tutaj parasolka – biała pozwoli subtelnie rozproszyć światło, za to czarna będzie je odbijać. Jeżeli możemy pozwolić sobie na droższy sprzęt, warto wybrać softbox, czyli sprzęt samoistnie rzucający rozproszone światło o dużej mocy. Softboxy pozwalają modyfikować oświetlenie w dowolny sposób i ograniczają powstawanie odbić.

Oświetlenie studyjne

Podobny efekt uzyskamy również bez ponoszenia żadnych kosztów, „domowymi sposobami”. Można np. świecić na obiekt przez kawałek cienkiej tkaniny lub bibuły. Jednak rezultat może nie być tak zadowalający, jak w przypadku profesjonalnego sprzętu. Takie prowizoryczne rozwiązania są też zdecydowanie mniej wygodne w użyciu. Za to w sytuacji, w której planujemy robienie zdjęć małym przedmiotom, np. w fotografii produktowej czy do aukcji na Allegro, konieczne będą akcesoria dające efekt bezcieniowy. Największą popularnością cieszą się niewielkie i niedrogie namioty bezcieniowe. Jeszcze lepszym i przy tym droższym elementem wyposażenia jest stół bezcieniowy, przeznaczony specjalnie do profesjonalnej fotografii produktowej.

Tła i statywy do domowego studia fotograficznego

Poza modyfikatorami światła, których jest naprawdę wiele i powinny być dobierane zgodnie z preferowaną dziedziną fotografii, prawdziwym niezbędnikiem są oczywiście statywy. Statyw musi być przystosowany do wielkości pokoju oraz wagi samych lamp, dlatego kupujemy go dopiero wtedy, gdy już wiemy, z jakiego rodzaju oświetlenia i modyfikatorów będziemy korzystać. Do cięższych urządzeń przydadzą się wysokie i masywne statywy, za to do parasolek i błyskowych żarówek w zupełności wystarczą modele nieduże i lekkie. Popularnym rozwiązaniem są również statywy podłogowe (typu piesek), które są dość niskie i tanie. Służą głównie do podtrzymywania lamp przeznaczonych do podświetlenia tła. Najdroższą opcją są statywy typu boom, które mają ramię z przeciwwagą i umożliwiają oświetlenie trudno dostępnych miejsc.

Mini studio fotograficzne nie obejdzie się również bez odpowiednich teł. Najpopularniejsze są tła kartonowe oraz materiałowe. Karton ma jednolitą strukturę, dzięki czemu pozwala uzyskać świetne, profesjonalne efekty na zdjęciach. Nadaje się też do podświetlania za pomocą lampy. Nieco inaczej jest z produktami materiałowymi, np. wykonanymi z polipropylenu. Tutaj faktura może być zbyt widoczna, tworząc nieestetyczny efekt, ale jest materiał jest tani i całkiem nieźle sprawdzi się w przypadku ciemnych teł. Poza tym warto zastanowić się nad wielkością – jeżeli zamierzamy zajmować się fotografią portretową, nie musimy inwestować w wielki brystol. Dlatego przed zakupem dobrze jest przemyśleć i zmierzyć, jak duże tło będzie nam potrzebne.

Przeczytaj również nasz wpis o tym Jak wybrać odpowiednie tło fotograficzne?

Namioty bezcieniowe, czyli idealne rozwiązanie dla fotografii produktowej

Jeśli naszym celem jest fotografia produktowa, a w mieszkaniu brakuje miejsca do zaprojektowania większego studia, idealnym rozwiązaniem może się okazać zakup namiotu bezcieniowego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie robić profesjonalne zdjęcia dla dowolnych produktów nie zajmując przy tym dużo powierzchni w domu. Przy zakupie należy się zastanowić jakiej wielkości produkty chcemy fotografować, aby dobrać idealny rozmiar namiotu.

Mobilne studio Orangmonkie Foldio 3
Mobilne studio Orangemonkie Foldio 3

Podczas wyboru namiotu bezcieniowego, warto rozważyć zakup kompletnego zestawu, dzięki któremu przygotowanie własnego mini-studia sprowadzimy do zakupu zaledwie jednego produktu. Jednym z takich rozwiązań jest mobilne studio Orangemonkie Foldio 3. dzięki któremu poza namiotem bezcieniowym i oświetleniem LED dostajemy również podstawkę 360° wraz z dedykowanym programem na iOS, który umożliwia robienie serii zdjęć 360°. Uzyskanie tak szerokiego wachlarzu możliwości przy tak niewielkim studiu sprawia, że Orangemonkie Foldio 3 jest z pewnością wszechstronnym wyborem przy wyborze namiotu bezcieniowego.

Comment (1))

  1. Fotografia produktowa - jak wykonać profesjonalne zdjęcia produktowe?

    […] Przeczytaj również Jak zbudować własne studio fotograficzne? […]

    17 grudnia 2019 o 15:18

Dodaj komentarz