Jak wybrać odpowiednie tło fotograficzne?

Jak wybrać odpowiednie tło fotograficzne?

Żadne profesjonalne studio fotograficzne nie obejdzie się bez zestawu odpowiednich teł. Wybór tych właściwych będzie uzależniony od kilku czynników. Tła fotograficzne dzieli się ze względu na efekty, które można z ich pomocą uzyskać, oraz biorąc pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. W przypadku tworzyw, najchętniej wybierane są modele winylowe i kartonowe, rzadziej tekstylne. Artykuł omawia plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Dlaczego warto zainwestować w tło fotograficzne?

Ponieważ tła są niezwykle ważnym, nieodłącznym elementem każdego studia. Mają ogromny wpływ na to, jaki efekt uzyskamy. Nadają scenie określony styl i sprawiają, że całość nabiera odpowiedniej atmosfery. Krótko mówiąc, tło fotograficzne służy głównie do profesjonalnego aranżowania scenerii zdjęcia. Z tego względu stosuje się je najczęściej w fotografii portretowej i produktowej. Pozwala wyeksponować te elementy, które mają zostać wyróżnione – dany obiekt, przedmiot, lub osobę. Jednak poszczególne rodzaje teł dają zróżnicowane efekty końcowe. Dlatego przed zakupem warto wiedzieć, co można osiągnąć z pomocą konkretnego produktu.

Tło fotograficzne

Pierwszym rodzajem, który zasługuje na uwagę, jest tło fotograficzne winylowe. To idealny wybór dla Ciebie, jeżeli szukasz czegoś stworzonego do fotografii produktowej, dziecięcej i portretowej. Na takim tle bez problemu nakręcisz również profesjonalny film wideo. Winyl jest niestety dość ciężki, ale wyjątkowo odporny na działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. Pozwala na osiągnięcie efektu tzw. naturalnego odbłysku. Światło jest więc subtelnie rozproszone w optymalny sposób, a na zdjęciu nie powstają bezpośrednie odbicia. Struktura takiego tła jest dość zwarta, przez co może imitować np. betonową lub ceglaną ścianę. Chociaż w tym przypadku cena nie jest najniższa, to inwestycja w winyl zwraca się dzięki możliwości bezproblemowego, wieloletniego użytkowania.

Tło fotograficzne kartonowe i materiałowe

Kolejny typ tła to model wykonany z kartonu. Brystol jest zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją, którą spotkasz w niemal każdym, fotograficznym studiu. Główne zalety, które wyróżniają tło fotograficzne kartonowe, to dobra jakość, niski koszt zakupu i szeroka gama kolorystyczna. Oprócz tego, jego faktura jest niemal niewidoczna, dlatego doskonale sprawdzi się w fotografii portretowej. Dosyć oczywistą wadą będzie tutaj mała odporność na zabrudzenia i zniszczenia. Używanie papieru wymaga więcej uwagi, ponieważ to właśnie od sposobu eksploatacji zależy, jak długo Ci posłuży. W razie widocznych uszkodzeń, pozostaje odcinanie zużytych części, a następnie wymiana na nowszy model. Ze względu na widoczność zagnieceń i zabrudzeń, karton nie nadaje się do fotografii produktowej.

Tło fotograficzne kartonowe
Tło fotograficzne kartonowe

Następne na liście jest tło fotograficzne materiałowe. W skład tekstyliów wchodzi kilka różnych rodzajów, jednak na uwagę zasługują przede wszystkim modele polipropylenowe i tzw. gnieciuchy. Pierwszy z nich poleca się głównie osobom początkującym. Wadą polipropylenu jest bardzo wyraźna faktura, która nie będzie aż tak widoczna jedynie przy zdjęciach o małej głębi ostrości. Produkty tego typu są bardzo tanie i dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Powinieneś wybrać  je tylko wtedy, gdy dopiero uczysz się pracy z tłem i chcesz w ten sposób określić swoje preferencje. Kolejna opcja to „gnieciuch”. W tym przypadku będziesz mieć do czynienia z tekstylną strukturą, która pozwoli Ci uzyskać dość niestandardowy, abstrakcyjny efekt, np. staromodnej tapety. Rozproszenie światła nie jest w tym przypadku najlepsze, jednak „gnieciuchy” nadają się do aktów i nietypowych portretów.

Tło fotograficzne materiałowe gnieciuch
Tło fotograficzne materiałowe typu gnieciuch

Tło malowane ręcznie
Tło malowane ręcznie na bawełnianym materiale

A może tło fotograficzne scenkowe?

Ostatni rodzaj, o którym trzeba wspomnieć, to tło fotograficzne scenkowe. W tym modelu rolę tła pełni obrazek imitujący np. plener (m.in. las, łąkę, miasto), pokój, podłogę, ścianę, czy deseń. Może być nadrukowany lub ręcznie malowany. Tło scenkowe jest stosowane przede wszystkim w sesjach tematycznych: komunijnych, ślubnych, dziecięcych, niemowlęcych. Z jego pomocą, zamiast tworzyć odpowiednie otoczenie w Photoshopie, można posłużyć się gotowym obrazem, umieszczonym np. na materiale tekstylnym lub winylowym. Cenę takich modeli trudno jednoznacznie określić – dużo zależy od zastosowanego do produkcji tworzywa oraz jakości rysunku czy nadruku. 

Comment (1))

  1. Domowe studio fotograficzne. Doradzamy w jaki sposób je stworzyć.

    […] Przeczytaj również nasz wpis o tym Jak wybrać odpowiednie tło fotograficzne? […]

    9 grudnia 2019 o 15:46

Dodaj komentarz