Jak przygotować się do fotografii plenerowej?

Fotografia plenerowa

Jaki sprzęt i akcesoria fotograficzne zabrać ze sobą na sesję zdjęciową w plenerze? Jaki ekwipunek będzie przydatny fotografowi przyrody, a jaki twórcy portretów? Czy w terenie lepiej sprawdzi się torba, czy plecak fotograficzny? O czym pamiętać przed wyruszeniem na fotograficzną wyprawę?

Fotografowanie w plenerze wymaga od nas mobilności. Przygotowując się do sesji w terenie musimy więc tak skompletować sprzęt fotograficzny, by nie był on dla nas znacznym ciężarem i nie ograniczał możliwości przemieszczania się. Jakie elementy ekwipunku fotograficznego będą nam zatem niezbędne? Wiele zależy tutaj od rodzaju fotograficznej aktywności – inaczej przygotujemy się do zwykłego spaceru z aparatem, inaczej do dalekiej turystycznej wyprawy, a jeszcze inaczej do fotografowania krajobrazów, dzikiej przyrody oraz wykonywania sesji portretowych.

Po pierwsze tylko niezbędne obiektywy do fotografii plenerowej

Wybierając się na fotografowanie w plener, powinniśmy zrezygnować z zabierania ze sobą kompletnego zestawu obiektywów. W przypadku fotografowania osób wystarczy nam w zasadzie jeden obiektyw portretowy w przedziale ogniskowych od 50 do 135 mm. Najlepiej sprawdzą się jasne szkła stałoogniskowe, które mają mniejszą wagę i gabaryty od zoomów. Uniwersalny obiektyw zmiennogniskowy znajdzie zastosowanie w fotografii podróżniczej i wakacyjnej. Praktycznym rozwiązaniem będzie tutaj tzw. superzoom, czyli szkło o bardzo dużym zakresie ogniskowych (np. 18-200 mm), które pozwala fotografować zarówno z szerokim, jak i wąskim kątem widzenia. Zaletą tego typu konstrukcji jest niewielki rozmiar i masa, wadą: dość niska jasność oraz przeciętna jakość optyczna. Do fotografowania krajobrazów będziemy zwykle potrzebować obiektywu szerokokątnego, a do wykonywania zdjęć dzikich zwierząt długiego teleobiektywu o ogniskowej 400 mm lub większej.

Obowiązkowe akcesoria

Szykując się do fotografowania w plenerze, nie zapomnijmy o sprzęcie dodatkowym. Zawsze miejmy przy sobie zapasowy akumulator do aparatu. W przypadku fotografowania w chłodne zimowe miesiące trzymajmy go w kieszeni blisko ciała, a nie w plecaku lub torbie fotograficznej – dzięki temu unikniemy szybkiego rozładowania baterii. W plener warto zabrać też ze sobą dodatkowe karty pamięci, osłonę przeciwsłoneczną na obiektyw oraz zestaw do czyszczenia optyki. To absolutne minimum, niezależnie od tego, jaki rodzaj fotografii uprawiamy.

Sposoby na transportowanie sprzętu fotograficznego

Nasz sprzęt musimy oczywiście umieścić w wygodnym plecaku lub torbie fotograficznej. Warto szukać konstrukcji wyposażonych w dodatkową zdejmowaną osłonę przeciwdeszczową oraz dających możliwość podczepienia statywu. Plecak będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli wybieramy się na daleką pieszą wyprawę i zabieramy ze sobą dużo ekwipunku (nie tylko fotograficznego). Naramienna torba zmieści mniej sprzętu i będzie mniej wygodna w czasie transportu, zapewnia jednak łatwiejszy dostęp do aparatu i optyki. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele nowoczesnych plecaków fotograficznych wyposażonych jest w boczne punkty dostępu do aparatu, które pozwalają szybko wyjąć sprzęt bez konieczności zdejmowania plecaka z ramion i stawiania go na ziemi. Dla fotografów, którzy chcą mieć sprzęt zawsze pod ręką, praktycznym rozwiązaniem będzie specjalny uchwyt pozwalający na bezpośrednie przypięcie aparatu do paska od spodni albo szelek plecaka.

Przygotowanie się do fotografowania w plenerze

Jak powinni przygotować się do fotografowania w terenie twórcy zdjęć krajobrazowych i przyrodniczych? Podstawowym elementem ich ekwipunku – oprócz aparatu z odpowiednim obiektywem – będzie statyw. Na rynku dostępne są specjalne lekkie statywy turystyczne, które mają niewielką masę, nie zajmują wiele miejsca po złożeniu i błyskawicznie się rozkładają. Przed zakupem statywu zwróćmy uwagę na jego maksymalne obciążenie – im cięższy aparat i obiektyw chcemy zamocować na statywie, tym jego konstrukcja powinna być bardziej solidna i masywna. Fotografowie krajobrazowi nie ruszają w teren bez zestawu filtrów – polaryzacyjnego, szarego i połówkowego, często korzystają też z pilotów lub wężyków spustowych, pozwalających uzyskać nieporuszone kadry podczas wykonywania zdjęć z długim czasem naświetlania. Ekwipunek fotografa dzikiej przyrody zawiera często konwertery pozwalające zwiększyć ogniskową obiektywów oraz akcesoria maskujące do aparatu i optyki. Część fotografów przyrodniczych korzysta też z mobilnych czatowni, czyli namiotów z kamuflażem, pozwalających fotografować dzikie zwierzęta z ukrycia.

Portret fotograficzny w plenerze

Wykonywanie zdjęć portretowych w terenie również wymaga zabrania ze sobą dodatkowego sprzętu. W tym wypadku chodzi najczęściej o akcesoria pozwalające kontrolować oświetlenie modela i sceny zdjęciowej. Podstawowe wyposażenie to blenda fotograficzna, które umożliwia efektywnie wykorzystać i modyfikować światło zastane. Wielu fotografów portretowych podczas sesji plenerowych wykorzystuje też lampy błyskowe. W takim wypadku sprzętu musi być wyposażony we własne zasilanie bateryjne. Możemy używać lamp studyjnych, jeśli dysponujemy osobnym akumulatorem do tego rodzaju konstrukcji. Do tego dochodzą obowiązkowe statywy oświetleniowe, na których umieszczamy lampy oraz modyfikatory światła (parasolki lub mobilne softboxy), a także akcesoria do wyzwalania błysku na odległość. Do transportowania tego rodzaju sprzętu przydadzą się specjalne torby.

Statyw Rollei C5

Zobacz więcej

Lampa Godox SL 150 W II

Zobacz więcej

Nie tylko sprzęt fotograficzny odgrywa rolę

Przygotowania do wykonywania zdjęć w plenerze obejmują nie tylko spakowanie fotograficznego ekwipunku. Pamiętajmy też o zabraniu ze sobą w teren butelki z wodą, prowiantu oraz kurtki przeciwdeszczowej. Przyda nam się też scyzoryk, latarka i oczywiście smartfon z naładowaną baterią. Przed wyjściem w teren koniecznie sprawdźmy prognozę pogody. Poszukajmy też w internecie informacji o miejscu, do którego się wybieramy – zobaczmy, jak prezentuje się na mapach satelitarnych, sprawdźmy możliwości dojazdu oraz wyznaczmy punkty, w których ustawimy się z aparatem. Pamiętajmy, że najmniej atrakcyjnym momentem na wykonywanie zdjęć jest południe, a najlepsze warunki oświetleniowe panują tuż przed zachodem słońca.

Comment (1))

  1. FLIXMEDIA

    Bardzo ciekawy i przydatny wpis 🙂

    31 stycznia 2021 o 19:28

Dodaj komentarz