Jak robić ostre zdjęcia? Dowiesz się z naszego artykułu

Jak robić ostre zdjęcia?

Wielu początkujących fotografów zastanawia się, jak robić ostre zdjęcia. Przyczyn nieostrości może być bowiem wiele — od źle dobranego sprzętu i złych ustawień, po niekontrolowane drgania. Jak je wszystkie wyeliminować? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Poruszymy w nim kwestię braku ostrości na różnych fotografiach, a dokładniej wskażemy, jakie są przyczyny nieostrych zdjęć, oraz jak je wyeliminować, aby móc odpowiednio zaprezentować swój warsztat fotograficzny.  

Mało ostre zdjęcia, to często spotykany problem u początkujących fotografów i nie ma tu znaczenia czy fotografują oni ludzi, przyrodę, czy martwą naturę. Brak osiąganych rezultatów, co do prawidłowej ostrości ujęć może powodować frustrację, często zniechęcającą do dalszego fotografowania.

Ostre zdjęcia — czyli jakie?

Czy jako początkujący fotograf zastanawiałeś się kiedykolwiek co kryje się pod pojęciem “ostre zdjęcie”? Otóż ostrość w kadrze to jeden ze środków artystycznego przekazu, który umożliwia kreowanie własnej wizji obrazu. Znaczna część odbiorców zwraca uwagę przede wszystkim na jeden wyostrzony punkt kadru, natomiast to, co jest nieostre i rozmyte zdecydowanie schodzi na drugi plan i staje się mniej zauważalne. Co, gdy jednak nasze zdjęcia są w całości rozmyte, a chęć wyostrzenia jednego głównego tematu, lub wykonania zdjęcia w ruchu znów kończy się kolejnym fiaskiem?

Ostre, lub rozmyte tło — od czego to zależy?

To, czy zdjęcie ma być w całości wyostrzone, czy w pewnym stopniu rozmyte decyduje fotograf, który musi zestawić ze sobą poszczególne elementy ustawień. Do najważniejszych z nich należy:

  • Odległość płaszczyzny ostrości od matrycy aparatu 
  • Stopień otwarcia przysłony (oznaczany literką f)
  • Ogniskowa używanego obiektywu (wyrażana w mm)

Niestety, jeśli jednak fotograf nie posiada, choć najmniejszej wiedzy technicznej, nie jest w stanie osiągnąć upragnionych rezultatów. Dlatego, zanim zaczniesz narzekać na swój sprzęt — zauważ, że to właśnie Ty decydujesz jaki aparat kupić, jak go użytkować, jak dobrać parametry ekspozycji, czy tryb pracy autofokusa. 

Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką, czyli ostrzenie manualne

Fotografia krajobrazowa, martwej natury, makro, a nawet nocna — w tych przypadkach ostrzenie ręczne pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze efekty  jeśli chodzi o ostrość na zdjęciach.

Nie sposób nie wspomnieć, że przy ostrzeniu ręcznym przydatnym narzędziem okazuje się funkcja Live View w aparacie. Dzięki niej (i możliwości powiększania obrazu), można bardzo precyzyjnie ustawić ostrość na wybranym przez siebie fragmencie kadru. W większości modeli aparatów funkcja ta kryje się pod ikonką łupki, która znajduje się na korpusie aparatu.

Brak ostrości na zdjęciach — najczęstsze problemy

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących fotografów. Ich zdjęcia bardzo często są albo w całości rozmyte, albo obraz, który chcieliby wyostrzyć, staje się rozmazany, zaś tło wyostrzone. Problemem staje się również fotografowanie poruszającego się obiektu, które stanowi jedno z trudniejszych wyzwań, jeśli chodzi o uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości na zdjęciu. Jak je wszystkie rozwiązać?

Problem 1: całe zdjęcie jest nieostre

Brak jakiekolwiek ostrości na zdjęciach świadczy o tym, że fotografowi brakuje podstawowej wiedzy technicznej oraz wiedzy o parametrach ekspozycji. Mowa tu przede wszystkim o tym, by wiedzieć, jak działa aparat fotograficzny, czym jest wartość ISO oraz dlaczego czas naświetlania odgrywa tak istotną rolę. Ten ostatni parametr jest szczególnie ważny, jeśli fotografujemy z tzw. ręki. 

Dobrze jest wiedzieć, że im dłuższy czas naświetlania, tym ryzyko, że zdjęcie zostanie poruszone, jest znacznie większe. Krótszy czas naświetlania pozwala nam zamrozić ruch na zdjęciu. 

Zalecanym maksymalnym czasem naświetlania  dla zdjęć wykonywanych z ręki jest 1/160 sekundy. Jeśli  jednak jesteś początkującym fotografem i wciąż jest to dla Ciebie zbyt długi czas (fotografie wciąż są nieostre, „poruszone”) to można go skrócić np. do 1/250 s.

Warto również wiedzieć, że wpływ na ostrość kadru może mieć także ogniskowa obiektywu. Im jest ona dłuższa, tym łatwiej jest o nieostre zdjęcie. W teorii uważa się, że chcąc uzyskać ostre zdjęcie, np. fotografując obiektywem 400 mm, to minimalny czas naświetlania powinien wynosić 1/400 sekundy. 

Problem 2: Pierwszy plan jest nieostry

Często zdarza nam się fotografować tematycznie, co oznacza, że chcemy wyostrzyć tylko konkretny punkt, a pozostała część kadru ma być nieostra. W przypadku mniej doświadczonych fotografów sytuacja może ulec odwróceniu, przez co w rzeczywistości nasz temat zdjęcia zostanie rozmyty, a drugi plan wyostrzony. Co robić w takiej sytuacji? 

Problem polega na tym, że ostrość na zdjęciu została ustawiona nie w tym miejscu, co powinna. 

Jeśli chcesz mieć naprawdę ostre zdjęcie, zawsze musisz skierować ostrość — punkt AF w temat swojego zdjęcia. W przypadku portretów zawsze kierujemy ją na oczy. Jeśli jednak głębia ich ostrości jest nadal zbyt mała, to należy ją zwiększyć poprzez zwiększenie wartości przysłony, czyli np. z f/1.8 na f/3.2 lub f/5.6, lub wyżej.

Problem 3: Obiekt w ruchu jest rozmyty

Jak już wcześniej wspominaliśmy fotografowanie szybko poruszających się obiektów, to zadanie, które udaje się nielicznym początkującym fotografom. Chcąc zamrozić ruch na zdjęciu, musimy posłużyć się bardzo krótkim czasem naświetlania. Proste, prawda? Niekoniecznie! Krótkie czasy naświetlania mają to do siebie, że na matrycę wpada zdecydowanie mniej światła, przez co zdjęcia mogą wychodzić zbyt ciemne. Aby uniknąć tego problemu, konieczna jest znajomość podstaw fotografii, a dokładniej współdziałania parametrów ekspozycji. Zdjęcia w ruchu to dość obszerna tematyka, dlatego odsyłamy do naszego innego artykułu, który pozwoli poznać wszystkie tajniki tej sztuki. 

Statyw — czy pomaga uzyskać lepszą ostrość na zdjęciach?  

Statyw to jedno z tych akcesoriów, które zdecydowanie powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego początkującego fotografa. Jest on o tyle istotny, że pomaga ustabilizować aparat, dzięki czemu drgania, takie jak przy fotografowaniu z ręki nie będą występowały. 

Jednak o ile statyw dobrze sprawdzi się przy fotografowaniu przyrody, czy wykonywaniu portretów, o tyle w fotografii sportowej, czy reportażowej, czyli tam, gdzie liczy się dynamiczna akcja, będzie stanowił nie lada wyzwanie. 

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie