Fotografia splash. Praktyczne porady i przykłady fotografa

Splash fotografia

Metoda splash w fotografii polega na uchwyceniu momentu spadającej lub rozpryskującej się wody lub innego płynu. Przy tym rodzaju zdjęć istotne jest zamrożenie ruchu, dzięki czemu poszczególne krople lub inne formy, które przybrała ciecz będą idealnie ostre. Zdjęcia „splashy” wykorzystuje się głównie w fotografii reklamowej, żeby pokazać produkt w interesujący sposób lub do zdjęć beauty. Poniżej przedstawię kilka wskazówek, jak taką metodą wykonać interesujące zdjęcia.

Splash fotografia

Dobierz odpowiedni sprzęt. Aparat fotograficzny, lampy błyskowe i akcesoria

Do fotografowania „splashy” będziemy potrzebować aparatu, który umożliwia zrobienie szybkiej serii zdjęć. Alternatywą jest specjalny wyzwalacz migawki, który działa w oparciu o wykryty ruch lub dźwięk. W pierwszym przypadku możemy robić kilkanaście zdjęć na sekundę w trakcie wprawienia cieczy ruch, po to, żeby wybrać to jedno, najlepsze ujęcie. Drugie rozwiązanie, z wykorzystaniem specjalnego wyzwalacza laserowego lub dźwiękowego, umożliwi automatyczne wykonanie zdjęcia bezpośrednio po tym, jak obiekt uderzy o powierzchnię płynu lub wypuszczony płyn przerwie wiązkę laserową. Osobiście wolę korzystać z aparatu posiadającego szybki tryb seryjny. Do moich zdjęć wykorzystałem Fujifilm X-H1, który umożliwia zrobienie 11 zdjęć w ciągu jednej sekundy. 

Lampa błyskowa do splash fotografii

Jak wykorzystać oświetlenie studyjne w fotografii splash?

Zdjęcia „Splash” wymagają dodatkowo lamp błyskowych, które będą cechowały się bardzo krótkim czasem trwania błysku. Im krótszy będzie czas błysku lampy, tym lepiej zamrożą one ruch na zdjęciu i w konsekwencji poszczególne krople lub formy będą bardziej ostre. Jeżeli fotografujemy „splashe” z wykorzystaniem szybkiego trybu seryjnego zdjęć to musimy zadbać o jeszcze jeden parametr naszych lamp – czas ładowania przed kolejnym błyskiem. Korzystając z lamp studyjnych Profoto D2 w trybie freeze nie miałem większych problemów, żeby pokryć błyskiem 11 zdjęć na sekundę. Jeżeli korzystamy ze zdalnego wyzwalacza to wykonujemy jedno zdjęcie w trakcie próby. Musimy więc zadbać tylko o to, żeby nasze lampy cechowały się jak najlepszym wykresem czasu trwania błysku. 

Wlewanie wina wykonane splash fotografią

W przypadku powyższego zdjęcia wykorzystałem jedynie jedną lampę błyskową, która była ustawiona z tyłu fotografowanego obiektu. Jako tła użyłem białej, przepuszczającej światło płyty plexi. Bezpośrednio za nią ustawiłem lampę, bez modyfikatora światła. Błysk skierowany od tyłu nadał konturowy charakter światła zarówno na szkle jak i winie. Do wykonania zdjęcia niezbędna była pomoc asystentów. Jedna osoba trzymała kieliszek, a druga nalewała wino. Na zdjęciu widać, że ruch płynu został idealnie zamrożony i forma jaką przybrało wino jest dobrze wyrysowana. Do wykonania zdjęcia tego typu używam niskiej czułości ISO, możliwie krótkiego czasu migawki oraz przysłony w okolicach F5.6 – F10. Dobrze sprawdzi się obiektyw o ekwiwalencie 70-200 dla pełnej klatki. Oczywiście w pomieszczeniu, w którym wykonujemy zdjęcia powinno być ciemno, aby inne źródła światła nie miały wpływu na scenę.

Zamroź obiekt wpadający do wody lub innej cieczy

Do wykonania zdjęć obiektów wpadających do wody niezbędne będzie akwarium. W przypadku powyższej fotografii jako tła użyłem czarnej płyty z pianki modelarskiej. Wykorzystałem dwie lampy błyskowe ustawione po bokach akwarium. Na lampy założyłem wąskie softboxy strip, żeby uzyskać miękkie światło. W przypadku omawianego zdjęcia najlepiej użyć manualnego ustawienia ostrości. Auto Focus może mieć problem z ustawieniem ostrości na szybko poruszający się obiekt, który nagle pojawia się w kadrze. W tym przypadku ustawiam aparat na statywie. Następnie umieszczam w środku akwarium przedmiot, względem którego ustawiam ostrość i potem przełączam się na tryb manualny. Póżniej wystarczy wrzucić owoce lub warzywa idealnie w środek akwarium, gdzie znajduje się płaszczyzna ostrości. Warto również ustawić wyższą wartość przysłony, żeby głębia ostrości była wystarczająca. Na zdjęciu widać jak dobrze został uchwycony ruch wody. Krople i pęcherzyki powietrza są idealnie ostre. Dzięki zastosowanym softboxom światło równomiernie się rozkłada na paprykach. Ustawienie ich po boku nadaje delikatny cień po środku, który powoduje, że zdjęcie nie jest płaskie. 

Papryki w wodzie. Fotografia splash

Przeczytaj również jakie są moje wrażenia po roku użytkowania Canon EOS R.

Cytryna zatrzymana w wodzie. Splash fotografia

Każda próba daje ciekawy efekt. Wykorzystaj swoją kreatywność

Osoby interesujące się fotografią powinny spróbować zabawy z „rzeźbieniem” w wodzie i innych płynach. Można uzyskać ciekawe efekty przy wykorzystaniu farb, mleka oraz innych kolorowych cieczy. Jeżeli ktoś nie dysponuje zaawansowanymi lampami studyjnymi to może wykonać dobre zdjęcia nawet za pomocą małych lamp reporterskich. Fotografie typu „splash” można też uzyskać przy użyciu bardzo mocnej lampy halogenowej. W przypadku prostego oświetlenia nie zawsze uzyska się idealnie ostry detal na zdjęciach, ale nadal można stworzyć ciekawe obrazy. Jako inspirację polecam pracę takich fotografów jak Shinichi Maruyama oraz Bill Cahill.

Comment (1))

  1. Tomasz

    Bardzo ciekawy wpis 🙂

    24 stycznia 2020 o 12:15

Dodaj komentarz