Lampy led w fotografii i filmie. Zobacz co oferuje rynek

Lampy led w fotografii i filmie

Panele oświetleniowe, lampy punktowe, ring LEDy oraz miecze świetlne. Jakie rodzaje lamp fotograficznych i filmowych wykorzystujących technologię LED są dostępne na rynku? Na które szczególnie warto zwrócić uwagę? Prezentujemy krótki przegląd najbardziej popularnych rozwiązań.

Uniwersalna lampa LED

Oświetlenie LED cieszy się bardzo dużą popularnością wśród fotografów i twórców filmów. To względnie nowa technologia, która skutecznie wypiera inne źródła światła stałego używanego do oświetlania scen zdjęciowych, takie jak lampy halogenowe, jarzeniowe i energooszczędne świetlówki. To obecnie podstawowe źródło światła wykorzystywane do nagrywania filmów – zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze. Sprawdza się też fotografii, gdzie coraz skuteczniej konkuruje z oświetleniem błyskowym. W tym wypadku najchętniej stosowane jest w podczas sesji produktowych, choć coraz więcej twórców wykorzystuje je także w portrecie. Choć lampy LED nie emitują tak silnego światła jak błysk, to pozwalają wygodniej niż w przypadku flesza ocenić i zaprojektować rozkład oświetlenia przed wykonaniem zdjęcia.

Energooszczędne, wydajne i praktyczne

Jakie zalety mają lampy LED? Technologia wykorzystująca diody pozwala generować silny strumień świetlny przy niskim poborze energii. Sprawia to, że lampy LED mogą efektywnie i długo działać na zasilaniu bateryjnym. Są lekkie i kompaktowe, a więc można wygodnie je przenosić i korzystać z nich w miejscach, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej – to idealne narzędzie do fotografowania i filmowania w plenerze. Do tego dochodzi wysoka trwałość komponentów – diody LED i sterujące nimi układy elektroniczne są w stanie działać bezproblemowo przez wiele tysięcy godzin. Warto podkreślić, że lampy LED nie emitują znacznych ilości ciepła. Dzięki temu nie powodują dyskomfortu fotografowanych lub filmowanych osób. Niski poziom emisji ciepła powoduje, że w większości modeli można zrezygnować z aktywnego chłodzenia lampy (lub go wyłączyć). Brak emitującego szum wiatraczka staje się wielką zaletą podczas filmowania.

Parametry lamp LED

Nowoczesne lampy LED emitują strumień świetlny o świetnych parametrach. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru tego rodzaju urządzeń? Podstawowa kwestia to moc oświetlenia. Wyrażana jest ona najczęściej w lumenach lub w luksach. Są to wielkości odnoszące się bezpośrednio do ilości emitowanego światła. Mówią znacznie więcej o możliwościach lampy niż moc wyrażana w Watach, która odnosi się do ilości energii zużywanej przez urządzenie. Kolejny ważny parametr lamp LED to tzw. Color Rendering Index wyrażany w jednostkach CRI i opisujący jak wiernie dane źródło światła odwzorowuje barwy. Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy niedrogie lampy o współczynniki CRI > 95, który świadczy o bardzo dobrym odwzorowaniu barw. Problemem z urządzeniami LED może być flickering, czyli efekt migotania, który ma zasadnicze znaczenie podczas filmowania. Najlepiej kupować lampy pozbawione tej wady. Przy wyborze konkretnego modelu koniecznie zwróćmy też uwagę na temperaturę barwową światła. Warto pamiętać, że wiele dostępnych na rynku modeli daje możliwość jej swobodnej regulacji.

Jakie lampy LED do fotografii i filmowania?

Fotografowie i filmowcy mają do wyboru bardzo wiele typów oświetlenia LED. Różnice dotyczą mocy, rozmiarów (czyli powierzchni emitującej światło), kształtów, liczby diod oraz funkcji dodatkowych. Niektóre lepiej sprawdzą się w rejestracji materiałów wideo, inne przeznaczone są raczej do sesji fotograficznych. Wśród dostępnych na rynku urządzeń królują lampy z własnym zasilaniem akumulatorowym, choć do wielu z nich możemy też podłączyć zasilacz sieciowy. Niemal wszystkie oferują możliwość regulacji mocy oświetlenia. Niektóre wyposażone są w opcje generowania efektów specjalnych, które przydadzą się podczas filmowania. Mogą imitować np. blask świecy, migotanie ogniska albo błysk świateł radiowozu.

Panele oświetleniowe

Najbardziej popularne lampy LED do fotografii i filmowania to panele składające się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset diod. To źródła światła o dość dużej powierzchni, które pozwalają na wygenerowanie miękkiego, czyli rozpraszającego cienie oświetlenia, bez konieczności stosowania dodatkowych modyfikatorów, takich jak parasolki i softboxy. Takie urządzenia mogą mieć różne rozmiary – od lampek kieszonkowych, przez większe panele mocowane na stopce aparatu lub kamery, aż po ekrany o bardzo dużej powierzchni, które mocuje się na statywach oświetleniowych. Część z nich to tzw. maty LED, czyli panele o bardzo dużej powierzchni, które można łatwo złożyć do mniejszych rozmiarów na czas transportu. Ich dodatkową zaletą jest możliwość łączenia poszczególnych modułów w jedno większe źródło światła.

Lampy pierścieniowe

W filmowaniu i fotografowaniu sprawdzają się także lampy pierścieniowe typu „ring LED”. To urządzenia o okrągłym kształcie z dużym otworem w środku. Tego rodzaju oświetlenie również generuje miękkie i równomierne światło, ale przy zastosowaniu mniejszej liczby diod. Jego praktyczną zaletą jest fakt, że pozwala umieścić obiektyw w środku świecącego okręgu. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w sesjach modowych i zdjęciach z makijażem (glamour i beauty).

Lampy LED z mocowaniem do modyfikatorów

Jeszcze inna lampa LED do fotografii to uniwersalna konstrukcja przypominająca formą tradycyjne oświetlenie błyskowe. Tego typu urządzenie wyposażone są w punktowe źródło światła (mała, ale silna dioda led), a ich korpus mocuje się na statywie. To, co je wyróżnia, to bagnet (zwykle z mocowaniem typu Bowens) pozwalający na instalację różnego rodzaju modyfikatorów zmiękczających lub kierunkujących światło: softboxów w różnych kształtach i rozmiarach, parasolek odbijających lub transparentnych, a także wrót, czasz, strumienic i filtrów fotograficznych. Wiele z takich lamp wyposażonych jest w sterowanie radiowe, pozwalające zarządzać mocą i parametrami oświetlenia na odległość.

Miecze świetlne

Specyficzną odmianą lamp LED są tzw. miecze świetlne. To wąskie i długie źródła światła mające formę świecącej listwy. Można trzymać je w ręce lub ustawić na statywie. Służą do generowania specyficznego światła oświetlającego całą sylwetkę, ale generującego jednocześnie do ostre cienie. Można je wykorzystać do tworzenia kreatywnych efektów, w tym tzw. malowania światłem. Wiele modeli mieczy świetlnych ma tryb zmiany kolorów – może świecić dowolną barwą z palety RGB.

Oświetlenie LED ma wielki potencjał w fotografii i filmie. Nic dziwnego, że na rynku cały czas pojawiają się coraz bardziej pomysłowe lampy wykorzystujące wydajne diody. Kto wie jakimi nowymi rozwiązaniami zaskoczą nas producenci w najbliższym czasie? Dajcie znać w komentarzu jakie Wy macie zdanie na ten temat.

Dodaj komentarz