Lustrzanka do filmowania – jaką wybrać? Poradnik

Mikrofon rode

W erze łatwego dostępu do programów przeznaczonych do montażu i obróbki filmów, nagrywanie lekką lustrzanką stanowi bardzo popularny i dość oczywisty wybór. Sprzęt, który może posłużyć zarówno do robienia wysokiej jakości zdjęć, jak i do kręcenia filmów, to najlepsze rozwiązanie dla każdego amatora, profesjonalisty i youtubera. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak wybór odpowiedniego produktu. Poznaj najważniejsze funkcje i parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem lustrzanki do filmowania.

Lustrzanka do filmowania – poradnik dla początkujących filmowców

Nie ma wątpliwości, że lustrzanka do filmowania będzie niejednokrotnie o wiele rozsądniejszą opcją niż zakup pełnoprawnej kamery. W końcu aparat jest zdecydowanie bardziej uniwersalny, a do tego często znacznie lżejszy, łatwiejszy w transportowaniu i bardziej kompaktowy. Co więcej, wysoka wygoda idzie w parze ze znakomitymi funkcjami dedykowanymi do filmowania oraz szerokim wyborem matryc od CMOS po pełną klatkę, które pozwalają uzyskać świetnej jakości obraz, przez co tworzenie nawet profesjonalnych materiałów nie stanowi w tym przypadku żadnego problemu. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj model lustrzanki. Musi być przystosowana specjalnie pod kątem filmowania, czyli posiadać szereg niezbędnych cech i parametrów, umożliwiających bezproblemowe nagrywanie w warunkach domowych oraz/lub w plenerze.

Wielu początkujących filmowców-amatorów i youtuberów zadaje sobie podstawowe pytanie: lustrzanka do filmowania – jaką wybrać? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie lustrzanka stanowi najczęściej wybieraną opcję. Nie bez powodu – aby kręcić dobre materiały, trzeba mieć możliwość używania więcej niż jednego obiektywu. Standardowe kompakty nie spełniają tych oczekiwań. To właśnie systemy wymiennej optyki pozwalają na ogromną elastyczność i poszerzają zakres działania oraz kreatywnych zastosowań. Jednak trzeba pamiętać, że lustrzanka lustrzance nierówna, dlatego nie każda nadaje się do kręcenia filmów.

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Jedną z głównych kwestii jest możliwość filmowania w Full HD, który w 2019 roku jest najpopularniejszym standardem. Na szczęście większość lustrzanek cyfrowych już go uwzględnia. Warto również wiedzieć, że idealną płynność obrazu, bez powstawania szumów, zapewnia zwłaszcza jakość Full HD utrzymująca się przy szybkości 60 klatek na sekundę. W przypadku niektórych produktów z wyższej półki spotkamy się również z jakością 4K, a także prędkością HD przy 120 kl./sek dzięki której możemy stosować techniki Slow Motion. Znaczenie ma również sprawny autofokus. Jeżeli nie jesteśmy zaznajomieni z manualną obsługą ostrości, lepiej będzie celować w modele aparatów autofokusem w trybie ciągłym. Istotne jest także to, aby wybrać aparat z bardzo cichym autofocusem, aby mechanizmów autofocusa nie było słychać na filmie. Ważne jest również zwrócić uwagę na to, czy większość ustawień w aparacie da się zmieniać podczas filmowania (np. ustawienia przysłony, migawki). Wówczas nagrania będą prezentować się zdecydowanie ciekawiej, stanowiąc bardziej „autorskie” odbicie naszych operatorskich umiejętności.

To jednak nie koniec cech, które powinna posiadać idealna lustrzanka do filmowania – poradnik nie obejdzie się również bez wspomnienia tak oczywistych elementów, jakimi są matryca i obiektyw. Matryca to właściwie najważniejsza składowa aparatu. Powinna być dostatecznie duża, aby zapobiec powstawaniu szumów na filmach podczas kręcenia w słabych warunkach oświetleniowych. Jest to na tyle ważne, że w przypadku zdjęć mamy możliwość szybkiego „odszumienia”, za to w filmach będzie to skomplikowane. Idealnym rozwiązaniem jest matryca pełnoklatkowa, która pozwala osiągnąć w pełni profesjonalny efekt.

Lustrzanka do filmowania – jaką wybrać? Cechy obiektywu

Kolejną kwestią jest dostatecznie jasny obiektyw. Bardzo często najbardziej opłacalnym rozwiązaniem (przede wszystkim przy tańszych aparatach), okazuje się zakup samego body, bez obiektywu kitowego, który z reguły jest zbyt ciemny do filmowania. Szczególnie przydatna, praktyczna cecha optyki do nagrywania, to stabilizacja obrazu lub matrycy w droższych modelach. Nie ma wątpliwości, że stabilny, nieroztrzęsiony kadr to jedna z podstaw prawidłowego filmowania.

Obiektywy fotograficzne

Co więcej, osobom chcącym zajmować się filmowaniem profesjonalnie, zaleca się wybór obiektywów zmiennoogniskowych. Wówczas można pozwolić sobie na dostosowywanie kadru zależnie od sytuacji, dzięki czemu zwiększa się zakres dostępnych możliwości. Funkcjonalność i uniwersalność zastosowania to niezwykle ważny wyznacznik w przypadku optyki, niezależnie od tego, jaki model aparatu posiadamy. Często to właśnie obiektyw decyduje o finalnym efekcie, który jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą danego sprzętu.

Dodatkowe akcesoria, które mają znaczenie

Gdy już przejdziemy przez szereg parametrów, wybierając swój idealny model lustrzanki, zwróćmy uwagę na aspekt ergonomiczny. Chodzi tutaj o cechy sprzętu, które zwiększają komfort i wygodę użytkowania, a także polepszają jakość nagrań. Lustrzanka do filmowania powinna być wyposażona w dobrze zaprojektowany, odpowiedniej wielkości wyświetlacz. Przydatnym rozwiązaniem jest odchylany ekran, zwłaszcza dla vlogerów. Ułatwi i przyspieszy ustawianie perfekcyjnego kadru. Jeśli podczas filmowania będziemy w ruchu, warto zadbać o dodatkową stabilizację obrazu. Przydatny może się okazać wówczas np. Stabilizator DJI Ronin S, który wśród konkurencyjnych stabilizatorów wyróżnia się wyjątkowo lekką konstrukcją.

Stabilizator Dji Ronin S

Jeżeli zależy nam na lepszej jakości dźwięku, dobrze jest zdecydować się na model z wejściem na mikrofon zewnętrzny. Wybór mikrofonu do filmowania nie jest oczywisty. W zależności, czy filmować będziemy w studiu czy w plenerze, do wyboru mamy mikrofony dookólne, które przechwytują dźwięki ze wszystkich stron oraz mikrofony typu Shotgun charakteryzujące się tym, że zbierają dźwięk tylko z przodu, wyciszając wszystkie inne dźwięki otoczenia co może się okazać niezbędne np. podczas wywiadu obok ruchliwej ulicy. Z kolei jeśli interesuje nas nurkowanie, niezbędne okaże się zakupienie dedykowanej obudowy wodoodpornej, dzięki której możemy zanurkować z naszą lustrzanką do sporej głębokości.

Fotografia podwodna

Propozycje lustrzanek do filmowania. Poradnik zakupowy

Pierwszym i najdroższym z wymienianych modelem lustrzanki do filmowania, który warto polecić, jest Canon EOS 5D Mark IV. To aparat pełnoklatkowy, stworzony z myślą o osobach zajmujących się fotografią zawodowo. Filmowcy doceniają w EOS 5D Mark IV możliwość nagrywania w 4K oraz opcjonalną funkcję krzywej Canon Log. Krzywa pozwala rejestrować zdecydowanie szerszy zakres dynamiczny, dzięki czemu można uchwycić na nagraniu o wiele więcej szczegółów i uzyskać lepszą dynamikę tonalną. Z takim sprzętem łatwiej jest oddać rzeczywistą grę światła i cienia. Aparat wykorzystuje również technikę HDR, dodatkowo zwiększającą możliwości rejestracji jak największej liczby szczegółów i to niezależnie od kontrastu. Za to 4K pozwala na filmowanie we wręcz kinowej jakości. Ustawianie ostrości odbywa się za pomocą ekranu dotykowego. Z filmu nagranego tym sprzętem można wyodrębnić poszczególne klatki jako zdjęcia w rozdzielczości 8 mln pikseli. Jak widać, Canon EOS 5D Mark IV to doskonała propozycja dla osób pragnących realizować bardziej wymagające, profesjonalne projekty filmowe.

Lustrzanka Canon EOS 5D Mark IV

Drugi produkt zasługujący na uwagę filmowców i vlogerów to Canon EOS 6D Mark II. Sprzęt jest o wiele tańszy od poprzedniego i będzie idealny do nagrywania filmów w jakości Full HD z niewielką głębią ostrości. Jest to cecha charakterystyczna filmów, które na co dzień widzimy w telewizji. Co więcej, aparat płynnie reguluje ostrość i posiada wbudowany, niwelujący drgania 5-osiowy stabilizator. Podobnie jak poprzedni przykład, tak i ten obsługuje opcję tworzenia filmów poklatkowych w rozdzielczości 4K.

Lustrzanka Canon EOS 6D Mark II

Lustrzanka do filmowania dla zaawansowanych amatorów: Nikon D750 i Canon EOS 80D

Trzecia propozycja to Nikon D750, którego podstawową zaletą jest profesjonalny autofokus o czułości nawet przy -3EV. Urządzenie sprawdzi się przy ustawianiu ostrości nawet przy słabym oświetleniu i tak jak poprzednie rozwiązania, nagrywa w jakości Full HD z progresywną szybkością 50/60 klatek na sekundę. Daje szeroki zakres samodzielnego dostosowywania ustawień, np. czasu otwarcia migawki i przysłony. Znajduje się w nim specjalne menu, umożliwiające zapisywanie wszystkich ustawień filmowania w jednej sekcji. Ponadto, ułatwia ustawianie kadru dzięki ekranowi odchylanemu do 90 stopni w górę i 75 stopni w dół.

Lustrzanka Nikon D750

Ostatni przykład lustrzanki do filmowania, dedykowanej zaawansowanym amatorom i oferowanej w bardzo przystępnej cenie, jest Canon EOS 90D. Zawiera wszystko to, co potrzebne początkującym filmowcom. Wśród jego najważniejszych parametrów warto wymienić chociażby rejestrowanie materiałów filmowych w rozdzielczości 4K czy nagrywania w slow-motion, czyli zwolnionym tempie w 120 kl./s. przy rozdzielczości Full HD. Znajdziemy w nim też wydajny autofokus z funkcją śledzenia poruszających się obiektów, tryb HDR i zdjęć poklatkowych, możliwość tworzenia efektownych timelapsów i nagrywanie w bardzo dużym kontraście. Sprawdzi się doskonale w przypadku tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kręceniem filmów.

Lustrzanka do filmowania Canon EOS 90D

Dodaj komentarz