Green screen po co Ci on i jakie możliwości masz do wyboru? Podpowiadamy

Green screen to popularna technika wykorzystywana w zakresie obróbki obrazem. Z jej udziałem powstało i powstaje wiele współczesnych produkcji filmowych opatrzonych efektami specjalnymi, ale także programów rozrywkowych, edukacyjnych i fotografii. Czym dokładnie jest green screen? Na czym polega jego fenomen i jakie daje możliwości? 

Co to jest green screen?

Green screen, czyli tzw. zielone tło stanowi potężne narzędzie do manipulacji obrazem. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywane zarówno w fotografii, filmie, jak i streamingu. Jego technologia opiera się na prostym zabiegu wycinania fragmentu jednolitego tła z nagranego materiału po to, by w jego miejsce podłożyć inne tło. Wykorzystując technikę Chroma Key, czyli klucz chrominancji można szybko i łatwo usunąć z wideo zielone tło na rzecz konkretnego obrazu.  

Klucz chrominancji może być wykorzystywany również przy usuwaniu innego koloru z materiału wideo. Nieco rzadziej, ale jednak wciąż stosunkowo często, zamiast zielonego stosuje się tło koloru niebieskiego tzw. blue screen. Warto jednak zauważyć, że wraz z nastaniem ery cyfrowej, tła niebieskie zaczęły powoli ustępować miejsca zielonym. I w tym miejscu z pewnością wiele osób zada sobie pytanie – dlaczego kolor zielony ma tak ogromną moc? Już spieszymy z odpowiedzią!

Dlaczego kolor zielony?

Jest kilka istotnych powodów, dla których zielone tło jest rozwiązaniem optymalnym w fotografii i filmie. Green screen sprawdza się najlepiej, ponieważ jego barwa jest: 

  • rzadko wykorzystywana na planie filmowym – istnieje małe prawdopodobieństwo, że elementy odzieży i rekwizytów będą w identycznym odcieniu, co green screen
  • mniej wymagająca pod kątem oświetlenia – kolor zielony łatwo jest doświetlić, a odpowiednio dobrana powierzchnia nie powoduje niechcianych blików i odbić
  • nie jest składową kolorów ludzkiej skóry, dzięki czemu model, aktor, czy prezenter wypada znacznie korzystniej na zielonym tle, niż czerwonym, pomarańczowym, czy brązowym.

Jakie możliwości zapewnia green screen?

Jeśli miałeś kiedykolwiek możliwość oglądania kulis produkcji, takich filmów, jak Avatar, Alicja w Krainie Czarów, czy popularnego serialu Gra o tron, to z pewnością niejeden raz widziałeś aktorów odgrywających swoje sceny na zielonym tle. Taka sama sytuacja dotyczy popularnych gier komputerowych, jak chociażby Wiedźmin, czy Assassin’s Creed, gdzie wszystkie sceny nagrywane były w studiu z wykorzystaniem green screenu. W taki sam sposób, przygotowany kadr również na potrzeby fotografii zapewnia ogromne możliwości obróbki obrazu. Fotografowanego modela można w kilka sekund przenieść na krawędź skalistego urwiska, wodospad Niagara, a nawet w kosmos. 

W tym celu wykorzystuje się tzw. technologię Chroma Key, opartą na jednolitym kolorze otoczenia. Przy obróbce cyfrowych materiałów fotograficznych lub filmowych, technologia ta, pozwala sprawnie przy użyciu odpowiedniego programu komputerowego podmienić zielone tło na inną, dowolną grafikę. W efekcie czego, w łatwy sposób da się np.:

  • wstawić alternatywne tło,
  • dodać efekty specjalne,
  • dowolnie kreować scenografię.

Green screen jako element domowego studia

Streaming to w dzisiejszych czasach nie tylko doskonała forma rozrywki, ale także w wielu przypadkach sposób na biznes. Tzw. streamerzy potrafią godzinami transmitować i komentować na żywo różne wydarzenia, np. zawody sportowe, koncerty, czy rozgrywki w grach komputerowych. Współczesna technika Chroma Key z wykorzystaniem green screenu pozwala im tworzyć profesjonalne studio nagraniowe, niemal w każdej lokalizacji. Zielone tło do streamingu szczególnie dobrze sprawdza się w domowym zaciszu, gdzie z powodzeniem można stworzyć swoje własne studio nagraniowe. 

Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że zielone tło to podstawowe wyposażenie każdego ambitnego streamera. Jest tak samo ważne, jak dobrej jakości kamera, mikrofon czy lampy pozwalające odpowiednio doświetlić filmowany kadr. 

Jaki green screen wybrać?

Green screen, czyli zielone tło nie jest jakimś szczególnie nowym odkryciem. Znane i wykorzystywane było już w latach 30. ubiegłego stulecia. Początkowo stosowano jednak specjalne farby o dość jaskrawym odcieniu, którymi malowano ściany za plecami aktorów odgrywających rolę. Z biegiem lat wprowadzono  jednak  gotowe green screeny, które do dziś cieszą się rosnącą popularnością. Obecnie na rynku dostępne są modele:

  • poliestrowe – tanie i wytrzymałe, bardzo łatwo odpowiednio je doświetlić;
  • kartonowe – bardzo popularne nie tylko ze względu na niską cenę, ale także wygodę użytkowania;
  • płócienne – wykonane z materiału o gęstym splocie, rzadko stosowane;
  • winylowe – to najdroższe dostępny na rynku tła fotograficzne, ich zaletą jest wysoka odporność na deformację i łatwość oświetlenia.

Dość dużą popularnością cieszą się także dwustronne tła materiałowe zielone/niebieskie. Są one idealnym rozwiązaniem do każdego studia fotograficznego i filmowego. 

Przy wyborze konkretnego tła warto zwrócić uwagę na, to czy wymiary będą odpowiadały naszym potrzebom. Wśród dostępnych rozmiarów znaleźć można modele duże 2,7x11m, jak i zdecydowanie mniejsze 2×1,5m.

Green screeny dostępne w ofercie sklepu Digital24.pl dostarczane są w formie zwiniętej rolki, dzięki czemu są zdecydowanie mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne i co ważne, łatwiejsze w przechowywaniu oraz transporcie. Do tego niewielka waga sprawia, że  zielone tło staje się w pełni mobilne. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko w studiu filmowym czy fotograficznym, ale także w plenerze. W ofercie znajdują się także tła umieszczone na specjalnej ramie, które zapewniają maksymalny komfort użytkowania. Proces montażu i demontażu takiego tła trwa dosłownie kilka sekund. 

Jak prawidłowo oświetlić green screen? Kilka praktycznych wskazówek!

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał zielonego tła pamiętaj o jego prawidłowym oświetleniu. Dobrze jest unikać sytuacji, w której znajdujące się przed tłem obiekty i rekwizyty rzucają cień. W przypadku niewielkich pomieszczeń, w których wykorzystuje się np. tła do streamingu, warto ustawić je pod odpowiednim kątem. Wówczas cień fotografowanej osoby będzie znajdował się poza kadrem. 

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie