Dodatkowe akcesoria do fotografii – co wybrać?

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

Zakup samego aparatu fotograficznego to nie wszystko, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria do aparatu fotograficznego. Oczywiście kupując nowy aparat producent wyposaża nas w podstawowy, niezbędny sprzęt dzięki któremu możemy już rozpocząć pracę jako fotograf. Małe dylematy pojawiają się później, kiedy nagle zauważymy, że nie zawsze wystarcza nam jeden akumulator, w który wyposażył nas producent, że zdjęcia przy słabym oświetleniu nie są odpowiednio doświetlone przez wbudowaną w aparat lampę błyskową, że nasze zdjęcia w nocy wychodzą poruszone i w tym wypadku przydałby nam się statyw.

Dlatego przy zakupie nowego aparatu zawsze warto zastanowić się czy dodatkowe akcesoria nie będzie nam potrzebne do wykonania naprawdę dobrych zdjęć w różnych warunkach. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ważnych akcesoriów, które przydają się w codziennej pracy fotografa.

[/vc_column_text][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

DODATKOWY AKUMULATOR

Energia do pracy jest najważniejsza! Dlatego podstawowym elementem o którym zawsze trzeba pamiętać to sprawny i naładowany akumulator. Przy intensywnym dniu zdjęciowym jeden akumulator nam z pewnością nie wystarczy i aby uniknąć sytuacji, że przy ważnym momencie czy uroczystości nasz akumulator odmówi posłuszeństwa, warto mieć pod ręką drugą dodatkową baterię. W tym momencie każdy z nas zadaje sobie pytanie – czy mam kupić oryginalny akumulator czy tzw. zamiennik? Na rynku jest dużo firm, które produkują „zamienniki” (Eneride,PhottixAnsmann) oryginalnych akumulatorów producentów i z doświadczenia nie ma aż takich dużych różnic jeśli chodzi o trzymanie energii czy niezawodność takich zamienników.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2753″ img_size=”full” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

KARTA PAMIĘCI

Karta pamięci to drugi element o jakim nie możemy zapomnieć mając na myśli dodatkowe akcesoria do aparatu fotograficznego. W dzisiejszych czasach aparaty fotograficzne wykonują coraz to lepsze i szczegółowe zdjęcia oraz dodatkowo mają dodane możliwości filmowania w rozdzielczości min. Full HD, a co za tym idzie waga naszego materiału jest coraz większa, dlatego kilka kart pamięci w pracy fotografa to podstawa. Zawsze warto się zastanowić czy chcemy trzymać cały nasz materiał na jednej pojemnej karcie, czy nie warto zakupić kilka mniejszych kart. Oczywiście jest to już uzależnione od tego jaki materiał będziemy chcieli rejestrować i jak pojemny on będzie. Na rynku dwie światowe firmy, które produkują bardzo dobre karty pamięci to SanDiskLexar czy Samsung.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2757″ img_size=”full” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

STATYW FOTOGRAFICZNY

Oczywiście nie jest to element niezbędny do codziennej pracy fotografa, jednak wykonując fotografię w trudnych warunkach oświetleniowych np. w nocy lub wykonując fotografię makro statyw fotograficzny będzie nam niezbędny. Koszty związane z zakupem statywu fotograficznego są mocno zróżnicowane, ponieważ wahają się od 250 zł do nawet 4000 zł. Dlatego przy zakupie statywu musimy przede wszystkim dokładnie wiedzieć do jakich celów zamierzamy go wykorzystywać, a jeśli tego nie wiemy to najlepiej zapytać o poradę sprzedawcę, który na pewno znajdzie dla nas odpowiedni statyw biorąc pod uwagę sugestie związane również z budżetem. Na rynku fotograficznym jest kilka wiodących firm, które produkują bardzo dobre statywy m.in. ManfrottoBenro, Velbon.

[/vc_column_text][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

TORBA LUB PLECAK DO PRZECHOWYWANIA

Kupując nowy sprzęt fotograficzny często wydajemy na niego nie małe pieniądze, dlatego warto zadbać o jego przechowywanie w czasie transportu. Do wyboru mamy torby i plecaki, które są dedykowane do różnego rodzaju sprzętu fotograficznego dostępnego na rynku. Przy wyborze torby czy plecaka fotograficznego warto zawsze zwrócić uwagę czy zmieścimy cały nasz sprzęt foto oraz czy będzie on chroniony w sposób odpowiedni. Na rynku jest bardzo dużo firmy produkujących torby fotograficzne, jednak te wiodące to przede wszystkim LoweproManfrottoThinkTank.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2764″ img_size=”full” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text]

FILTR POLARYZACYJNY CZY UV?

Przy rozpoczynaniu przygody z fotografią zawsze pojawia się to pytanie, który filtr do czego służy i czy tak naprawdę go potrzebuję? Filtry prócz swoich właściwości, pełnią również skuteczną ochronę soczewki naszego obiektywu przed zarysowaniami czy stłuczeniem. Filtr UV to podstawowy filtr, którego zadaniem jest przede wszystkim ochrona soczewki naszego obiektywu oraz blokowanie promieni ultrafioletowych. Filtr polaryzacyjny ma zupełnie inne zastosowanie – przede wszystkim ma za zadanie przepuszczać tylko światło o polaryzacji liniowej w wybranym kierunku. W fotografii efekt będzie taki, że pochłania on częściowo światło rozproszone, które znajduje się w ziemskiej atmosferze. Efekt zastosowania filtra polaryzacyjnego zobaczymy głównie w przypadku fotografii nieba – błękit nieba staje się o wiele ciemniejszy natomiast chmury pozostają białe.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2762″ img_size=”full” css_animation=”fadeIn”][vc_column_text css_animation=”fadeIn”]

ZEWNĘTRZNA LAMPA BŁYSKOWA

W dziejszych czasach praktycznie każda lustrzanka czy bezlusterkowiec jest wyposażony w fabrycznie zamontowaną w korpus lampę błyskową. Na początku wydaje się, że jest to wystarczające rozwiązanie jednak po kilku miesiącach użytkowania aparatu stwierdzamy, że wbudowana lampa w aparacie nie zaspokaja naszych oczekiwań. Praktycznie każdy producent aparatów fotograficznych produkuje również dedykowane lampy błyskowe, ale na rynku jest również kilka wiodących firm które produkują uniwersalne lampy błyskowe do różnego rodzaju aparatów. Takimi firmami są przede wszystkim: MetzNissinPhottixLampy błyskowe mają różną moc wyrażoną zawsze jako „liczba przewodnia” oraz różnego rodzaju możliwości regulowania naświetlenia czyli pomiaru światła – od manualnego poprzez E-TTL.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comment (1))

  1. Tomasz Siuda o fotografii podróżniczej do Amazonii i Iranu

    […] Z ostatniej wyprawy po Amazonii wróciłem zaledwie kilka miesięcy temu. To była dość duża, międzynarodowa ekspedycja mająca ambitny cel wytyczenia szlaku i dotarcia do grupy jezior ukrytych w amazońskiej dżungli i widocznych jedynie z satelity. Mieliśmy w planie dojść do tych jezior, udokumentować je (również za pomocą drona) i za zgodą Boliwijskich władz nadać im geograficzną nazwę. Z wyprawami w nieznane jest jednak tak, że kryją dużo niespodzianek i musisz być również przygotowany pod względem dodatkowych akcesoriów fotograficznych. […]

    20 sierpnia 2019 o 14:14

Dodaj komentarz