Fotografia Flat Lay – perfekcyjne zdjęcia

Fotografia flat lay to zdjęcia gotowej kompozycji uwiecznionej z perspektywy lotu ptaka. Można domyślić się tego już po samej nazwie, ponieważ z języka angielskiego flat oznacza „płasko”, za to lay – „układać”. Rosnąca popularność tego rodzaju fotografii jest zasługą Instagrama. W aplikacji znajdziemy miliony zdjęć-układanek, które prezentują perfekcyjną kompozycję pozornie przypadkowych przedmiotów. W ten sposób powstaje coś interesującego i niezwykle estetycznego.

Flat lay jako fotografia lifestyle’owa

Flat lay jest cenione przez użytkowników Instagrama ze względu na swoją wizualną atrakcyjność, co idealnie wpisuje się w zasady funkcjonowania aplikacji. Taką metodę fotografii można identyfikować jako lifestyle’ową, ponieważ bardzo często przedstawia zbiór przedmiotów, zazwyczaj używanych lub polecanych przez daną osobę, redakcję bądź firmę. Co więcej, flat lay doskonale sprawdza się także w fotografii kulinarnej i biznesowej. Często spotkamy się z nią w magazynach i na portalach lifestyle’owych. Nic w tym dziwnego – zdjęcia z lotu ptaka pozwalają uchwycić kilka rzeczy na raz, tworząc z nich ciekawą, estetyczną kompozycję. Dla osób niewtajemniczonych flat lay może wyglądać nieco przypadkowo, jednak wcale tak nie jest. Zwłaszcza, jeżeli elementów, które chcemy zawrzeć na fotografii, jest dość dużo – wówczas metoda flat lay okazuje się naprawdę trudną sztuką.

fotografia flat lay

Jak ją opanować i zacząć tworzyć perfekcyjne zdjęcia-układanki? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zdjęcia flat lay muszą mieć swój temat. Wybór „głównego bohatera” jest tutaj kluczowy, ponieważ tylko w ten sposób zbudujemy w kadrze jedną, spójną całość, która „opowie” odbiorcy jakąś historię. Oczywiście przedmiotów, które będą odgrywać główną rolę, może być wiele. Jednak z góry trzeba ustalić, co będzie najważniejszym tematem całego kadru. Dopiero później dokładamy dodatki, czyli te elementy, które stworzą odpowiednią atmosferę zdjęcia i sprawią, że całość nabierze odpowiedniego kontekstu. To nasi „bohaterowie drugoplanowi”, którzy tak naprawdę są nie mniej ważni niż ci z pierwszego planu. Takimi dodatkami mogą być kwiaty, przybory kuchenne, pocztówki, świeczki, notesy, spinacze, pióra itd. – zawsze dobrane stosownie do tematu kompozycji. Ich rolą jest nadanie kontekstu, uzupełnienie i wzbogacenie sceny. Jak widać, fotografia flat lay wymaga więc pewnej dozy kreatywności i poczucia estetyki.

Strona wizualna zdjęć flat lay

Równie ważne są takie kwestie, jak układ kompozycji, oświetlenie, oraz dominująca kolorystyka. W przypadku układu kompozycji mamy do wyboru: centralną (przedmiot/y znajduje/ą się w centrum kadru), otwartą (dynamiczna, z dużą liczbą elementów, które są „ucięte”, czyli wychodzą poza kadr) , zamkniętą (elementy wyraźnie zamknięte w granicach kadru, wzrok odbiorcy skupia się tutaj na głównym bohaterze zdjęcia), skośną (ułożenie rzeczy po przekątnej, które wprowadza dynamikę), czy zgodną z zasadami trójpodziału (w tym celu można włączyć linie siatki w telefonie lub aparacie i umieścić „bohaterów” w miejscach przecięcia linii). Wybór będzie zależny głównie od efektu, który chcemy uzyskać, a także liczby przedmiotów, jakie zamierzamy uchwycić na zdjęciu.

Flat Lay fotografia

W fotografii flat lay ogromne znaczenie ma również charakterystyczne oświetlenie. Zazwyczaj jest ono dość miękkie, naturalne, rozproszone i pozbawione zbyt głębokich cieni. Szczególnie dobrym pomysłem będzie więc wykorzystanie światła dziennego padającego bezpośrednio na naszą „układankę”. Wiele osób wybiera w tym celu fotografowanie tuż pod samym oknem. Za fotografowaną sceną trzeba umieścić blendę, najczęściej w kolorze białym lub srebrnym. Usunie niepotrzebne cienie i sprawdzi się to również wtedy, gdy jest po prostu zbyt ciemno. Poza tym w zdjęciach z lotu ptaka ogromną rolę odgrywa odpowiednie tło – powinno być spójne z resztą elementów kompozycji. Pożądane są jednolite, pozbawione agresywnych wzorów powierzchnie, takie jak np. kartka papieru w dopasowanym kolorze, marmurowy blat, drewniany stół, panele, pościel, a nawet różnego rodzaju narzuty, parapety czy chodniki. Równie istotne jest dostrzeżenie koloru dominującego w kadrze i dobranie do niego tła i dodatków – mogą pochodzić z tej samej palety barw lub z nią kontrastować.

Jak zrobić zdjęcie flat lay? Kwestie techniczne

Zdjęcie produktowe w Flat Lay
Flat Lay może posłużyć jako świetny dodatek do zdjęć produktowych

Gdy już mamy gotową scenę, wreszcie możemy fotografować. Eksperci odradzają używanie lampy błyskowej. Zamiast tego, należy wybrać odpowiednią blendę i dobrą porę dnia, ewentualnie dodatkowe, zewnętrzne oświetlenie (np. LED). Aby uchwycić kadr z lotu ptaka, dobrze jest na czymś stanąć, np. na krześle lub niskim stołku. Gdy fotografujemy lustrzanką, znaczenie ma oczywiście dobór właściwego obiektywu i regulacja parametrów aparatu. Przedział zalecanej ogniskowej stosowanej do flat lay wynosi najczęściej od 35 do 50 mm lub więcej, za to dla mocniejszego wyostrzenia przedmiotów najlepiej ustawić przysłonę na wyższe wartości (od f/3,5).

Comment (1))

  1. Formaty zdjęć - jakie rozmiary zdjęć najlepiej wywoływać?

    […] Zobacz również nasz wpis o fotografii Flat Lay. […]

    14 grudnia 2019 o 10:32

Dodaj komentarz