Poradnik – jak fotografować gwiazdy?

Poradnik jak fotografować gwiazdy?

Fotografia gwiazd określana również jako astrofotografia to dziedzina, która cieszy się ogromną popularnością wśród początkujących łowców kadrów. Jeśli jesteś jednym z nich i marzysz o tym, aby samodzielnie wykonać nietypowe zdjęcia nocnego nieba, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy Ci, jaki sprzęt oraz akcesoria warto wybrać. Wyjaśnimy również, od czego tak naprawdę zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. 

Fotografowanie gwiazd – sprzęt i akcesoria

Do wykonania oryginalnej fotografii z rozgwieżdżonym niebem w roli głównej niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz kompatybilne z nim akcesoria. Bez profesjonalnego aparatu wyposażonego w jasny, szerokokątny obiektyw fotografowanie gwiazd nie będzie sprawiało Ci satysfakcji. Prócz aparatu z odpowiednim obiektywem warto wyposażyć się również w statyw. Dodatkowo możesz pomyśleć o zakupie wężyka spustowego z interwałometrem, który z pewnością ułatwi Ci pracę. 

Fotografia gwiazd

Przed rozpoczęciem fotografowania wyłącz stabilizację obrazu oraz ustaw czas naświetlania i przysłonę. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, przysłona powinna być maksymalnie otwarta z zaledwie delikatnym domknięciem. Pamiętaj o tym, aby w trakcie uwieczniania gwiazd używać aparatu ustawionego w trybie manualnym i korzystać ze statywu. Kolejny krok to ustawienie czułości ISO. Jej optymalna wartość różni się w zależności od modelu aparatu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka wartość będzie najlepsza w przypadku posiadanego urządzenia, możesz rozpocząć od ISO 800 i sprawdzić, jaki efekt uzyskasz. Jesteś właścicielem sprzętu z wyższej półki cenowej? Twój aparat powinien doskonale poradzić sobie z ISO w przedziale 1600-3200. Z kolei tańszy model zagwarantuje Ci zadowalające efekty w przedziale 800-1600. Przy wysokim ISO warto wyłączyć automatyczne odszumianie. 

Gdzie, kiedy i jak fotografować gwiazdy?

Odpowiednio ustawiony aparat z jasnym, szerokokątnym obiektywem i statywem to jednak nie wszystko. Na efekt całego przedsięwzięcia ogromny wpływ mają także lokalizacja oraz czas. Dlaczego miejsce, w którym fotografujesz gwiazdy, jest tak istotne? Otóż, jeśli wybierzesz do obserwacji nocnego nieba punkt znajdujący się blisko dużego miasta, niebo będzie bardziej rozświetlone, a Ty zobaczysz mniej gwiazd. Aby uniknąć poświaty określanej mianem light pollution, wyjedź poza miasto. 

astrofotografia gwiazd poradnik

Jednymi z najczęściej polecanych miejsc do fotografowania gwiazd są Góry Izerskie oraz Bieszczady. Jeśli już znajdziesz się niedaleko proponowanych terenów przy okazji dłuższego urlopu lub weekendowego wyjazdu, koniecznie udaj się do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (pierwszy transgraniczny park ciemnego nieba na świecie i pierwszy tego typu park w Polsce) lub do Parku Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”. 

O której godzinie najlepiej udać się w wyznaczone miejsce?

Wielu pasjonatów nocnego nieba zaczyna obserwację od około godziny 22.00 i fotografuje aż do samego rana. Jeśli planujesz wielogodzinne uwiecznianie gwiazd, nie zapomnij o dodatkowych bateriach lub powerbanku oraz zapasowej karcie pamięci.

Ustawiając aparat i statyw zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami, powinieneś zadbać jeszcze o ustawienie ostrości – również w trybie manualnym. Możesz znaleźć na niebie jasną gwiazdę i ustawić ostrość tak, aby była ona idealnie wyraźna. Możesz również znaleźć inny punkt, np. pojedyncze światło pochodzące z budynku znajdującego się w oddali i wyostrzyć tak, jak w przypadku gwiazdy. Zadbaj o ciekawą kompozycję zdjęcia. 

Fotografia gwiazd poradnik

Fotografia nocnego nieba – dodatkowe wskazówki 

Podsumowując – jeśli zastanawiasz się, jak fotografować gwiazdy, zadbaj o aparat z jasnym, szerokokątnym obiektywem, statyw i dodatkowe akcesoria, np. wężyk spustowy z interwałometrem. Pamiętaj o wyłączeniu stabilizacji, o ustawieniach czasu naświetlania i czułości ISO. Nie zapomnij o maksymalnie otwartej przysłonie, odpowiednim wyostrzeniu i oryginalnej kompozycji. Wrzuć do torby także dodatkowe baterie i karty pamięci.

Przed wyjazdem do wybranego miejsca, w którym będziesz obserwować nocne niebo, sprawdź dokładną prognozę pogody. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i zaoszczędzisz czas. Najlepiej fotografować gwiazdy wtedy, gdy niebo jest bezchmurne i nie występuje pełnia. Im intensywniej będzie świecił księżyc, tym mniej gwiazd uda Ci się zobaczyć.

Ostatnia rada – bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się zbyt szybko. Jeśli już wybrałeś punkt do obserwacji, nie zmieniaj go co chwilę w nadziei, że okaże się lepszy od poprzedniego. Pozostań w wybranym miejscu i cierpliwie fotografuj “swój” fragment nieba, a wkrótce wykonasz zdjęcie gwiazd, o jakim zawsze marzyłeś.

Comment (1))

  1. Paweł

    Niesamowite zdjęcia. Kiedyś muszę spróbować tego typu fotografii 🙂

    23 sierpnia 2019 o 14:00

Dodaj komentarz