10 błędów, których fotograf powinien unikać!

Każdy fotograf dąży do rozwoju – chcemy robić coraz lepsze zdjęcia, poprawiać ich jakość, poznawać nowe sposoby na uzyskiwanie idealnych kadrów. Jednak nawet najlepszym zdarza się popełniać błędy – oto 10 z najczęstszych problemów fotografów

1. Brak świeżych pomysłów

Jednym z największych problemów fotografa jest brak kreatywności. Niestety, nawet jeżeli czujesz, że często powielasz pomysły innych, bo przecież wszystko już było, nie warto się zniechęcać. Każdy ma prawo do inspiracji, poszukiwania dobrych wzorów, zagłębiania się w prace innych fotografów. Częste przeglądanie zdjęć czyjegoś autorstwa jest dobrym sposobem na znalezienie swojej własnej, fotograficznej ścieżki. W dobie internetu jest to jeszcze łatwiejsze – bez problemu dotrzesz do prac zarówno największych profesjonalistów, jak i zupełnych amatorów. Dlatego nie można się zniechęcać. Nigdy nie ustawaj w poszukiwaniach wartościowych inspiracji.

2. Odkładanie wszystkiego na później

Zdarza się, że masz dobry pomysł na zdjęcia, ale na Twojej drodze staje inna przeszkoda: brak chęci do działania. Po pierwsze, nie odkładaj wszystkiego na później. Tylko prawdziwi pasjonaci, którzy poświęcają swojemu hobby odpowiednio dużo czasu, są w stanie osiągnąć sukces w wybranej dziedzinie. Po drugie, dobrym sposobem na lenistwo jest wyrobienie w sobie nawyku regularnego sięgania po aparat. Można zacząć od fotografowania w weekendy, później rzucić sobie wyzwanie robienia przynajmniej jednego zdjęcia dziennie. Z czasem zauważysz, że takie działania przynoszą efekty i stopniowo wzbogacisz swój warsztat.

3. Zamykanie się na inne rodzaje fotografii

Błędy fotografa to nie tylko kwestie związane z kreatywnością czy lenistwem. Częstym problemem jest także zamykanie się na inne rodzaje fotografii, czyli np. ograniczanie się wyłącznie do portretów, zdjęć makro lub pejzaży. Nawet jeżeli nie jesteś wielbicielem jakiegoś typu zdjęć, warto próbować wszystkiego. Zwłaszcza wtedy, gdy kończą Ci się pomysły i potrzebujesz odświeżenia perspektywy. Czasem dobrze jest podjąć ryzyko, poszukać innej drogi. W ten sposób możesz nauczyć się kilku nowych umiejętności.

4. Niedostateczna znajomość funkcji sprzętu

Czymś, co rzuca się w oczy, gdy przegląda się prace niektórych fotografów-amatorów, jest brak znajomości własnego sprzętu. Zawsze warto zagłębić się w dostępne w aparacie funkcje, uzupełniać swoją wiedzę o informacje znalezione w sieci albo skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób. Nie należy obwiniać jakości sprzętu za wszystkie niepowodzenia. Dobry fotograf to osoba, która potrafi opanować obsługę posiadanego aparatu i akcesoriów i maksymalnie wykorzystać ich możliwości.

5. Nierejestrowanie zdjęć w formacie RAW

Kolejną istotną kwestią jest fotografowanie w plikach RAW. Nie ograniczaj się wyłącznie do JPG czy innych popularnych rozszerzeń. Rejestrowanie zdjęć w formacie RAW pozwoli Ci zachować najwyższy poziom wierności odwzorowania obrazu. W ten sposób zyskasz też możliwość pełnej, precyzyjnej obróbki plików na komputerze i kompleksowego wpływania na ich jakość.

6. Ilość ponad jakość

Czas opanować trudną sztukę wyboru. Niestety, nawet jeżeli podczas jednej sesji zrobisz 100 dobrych zdjęć, do zaprezentowania swoim widzom zawsze powinieneś poszukać tego jednego, najlepszego. Ludziom zapadają w pamięć tylko poszczególne, poruszające obrazy, dlatego naucz się selekcjonować swoje prace i wybierać wyjątkowe ujęcia. To zdecydowanie lepszy sposób na zrobienie dobrego wrażenia (np. na wystawie czy stronie internetowej) niż prezentowanie odbiorcy dziesiątek zdjęć o zbliżonej tematyce.

7. Podążanie za modą

Jeżeli fotografia jest Twoją pasją, skup się na robieniu takich zdjęć, które faktycznie „czujesz”. Nie koncentruj się na oczekiwaniach innych, nie szukaj sposobu na dopasowanie się do panujących trendów, jeżeli jest to sprzeczne z Twoim wewnętrznym głosem. Fotografia skupiona wyłącznie na odbiorcy, która nie wynika z faktycznego zamiłowania do jakiegoś tematu, zazwyczaj nie jest zbyt interesująca.

8. Brak planu i konsekwencji

Zamiast chodzić z aparatem bez celu, wybieraj sobie tematy, nad którymi chcesz pracować w danym momencie. Szukaj konkretnych kadrów, przemyśl, co właściwie chciałbyś osiągnąć. Postaw na odpowiednią porę dnia (np. złotą lub niebieską godzinę), obiekt (zwierzęta, ludzie, przedmioty), otoczenie (architektura, natura, wnętrza budynków). Twórz długoterminowe projekty, które wyznaczą Ci konkretny (i osiągalny) cel.

9. Przesadna obróbka graficzna

Wielu współczesnych pasjonatów fotografii zapomina, że robienie efektownych zdjęć nie opiera się wyłącznie na opanowaniu obsługi programów do obróbki graficznej. Wręcz przeciwnie – przy naprawdę dobrych pracach taka ingerencja będzie ograniczać się do minimum. Jeżeli chcesz osiągnąć niezwykły efekt, zacznij od poprawy swojego warsztatu. Od najlepszych sztuczek z Photoshopa zdecydowanie ważniejsza jest umiejętność poprawnego ustawienia ekspozycji i kompozycji czy umiejętność pracy z konkretnym oświetleniem.

10. Niecierpliwość!

Ostatni, ale nie najmniej istotny błąd fotografa, to po prostu brak cierpliwości. Wyrobienie w sobie tej cennej cechy jest po prostu niezbędne. Musisz pamiętać, że zrobienie idealnego zdjęcia prawie zawsze wymaga pewnego nakładu pracy, czasu i wysiłku. Rzadko zdarza się, że coś dobrego powstaje w kilka minut czy w wyniku przypadku. Dobra fotografia zazwyczaj wymaga pewnej konsekwencji i cierpliwości w oczekiwaniu na rezultat. Wówczas efekt jest też o wiele bardziej satysfakcjonujący!   

Dodaj komentarz