Obiektyw szerokokątny ― kiedy warto go wykorzystać?

Z czym kojarzy się obiektyw szerokokątny? Oczywiście z fotografią krajobrazową i reportażową. Czy są to jednak jedyne zastosowania tego rodzaju obiektywu? Jakimi cechami odznacza się taka optyka? Gdzie jeszcze można ją wykorzystać i dla kogo jest dedykowana?

Obiektyw szerokokątny ― co to znaczy?

Co w praktyce oznacza pojęcie obiektyw szerokokątny? To pytanie z pewnością zadają sobie osoby, które stają przed wyborem odpowiedniego dla siebie obiektywu. Jak sama nazwa wskazuje, jest obiektyw, który umożliwia fotografowi uchwycenie w kadrze szerokiego kąta ― od 60  do nawet 180 stopni (może to być równo 60, ale także 180 stopni, z tym że ta druga wartość przekracza kąt widzenia ludzkiego oka).  Dla formatu małoobrazkowego ogniskowa w takim obiektywie wynosi 35 mm lub mniej, przez co bardzo często możemy spotkać się z nie tylko z nazwą obiektyw szerokokątny, ale także krótkoogniskowy. 

Podstawowe typy obiektywów szerokokątnych

Dostępne na rynku fotograficznym obiektywy szerokokątne możemy podzielić na dwa podstawowe typy:

  • obiektywy rektilinearne
  • rybie oko (fisheye).

Pierwszą grupę obiektywów szerokokątnych stanowią obiektywy rektilinearne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że dysproporcje pomiędzy obiektami znajdującymi się w kadrze nie są szczególnie mocno zauważalne, a piony są bliskie liniom prostym. 

Obiektywy szerokokątne typu rybie oko cechuje bardzo mocno zniekształcony obraz, przypominający ten, który widzimy, spoglądając przez wizjer w drzwiach. W tym przypadku obiekty znajdujące się w centrum kadru są nienaturalnie podkreślone, natomiast obrzeża zaokrąglone, przez co otrzymujemy efekt dużych obiektów w centrum kadru i małych po bokach. Proporcje te z całą pewnością nie odpowiadają rzeczywistym, a linie proste nie są zachowane.

Obiektywy szerokokątne ― kiedy warto je wykorzystać?

Nie ma wątpliwości co do tego, że obiektywy szerokokątne świetnie sprawdzają się w fotografii krajobrazowej oraz architektonicznej. Nie oznacza to jednak, że mogą być wykorzystywane wyłącznie w tych dziedzinach. Równie dobrze można po nie sięgnąć przy fotografii przyrodniczej oraz sportowej. 

Jeśli chcemy jednak wykonywać portrety lub zdjęcia obiektów z bliska, szerokokątne obiektywy do bezlusterkowców i lustrzanek raczej nie są tym, czego szukamy. Przekłamana perspektywa potrafi  zmienić twarz modela czy ważny detal, na którym odbiorca skupia największą uwagę. Można starać się w maksymalny sposób ograniczyć zniekształcenia na zdjęciu, trzymając np. obiektyw na wprost fotografowanego obiektu, czy też oddalając się od niego. 

Obiektyw szerokokątny ― który wybrać?

Obecnie oferta obiektywów szerokokątnych skierowana zarówno do lustrzanek, jak i aparatów bezlusterkowych jest całkiem spora i różnorodna. Praktycznie każdy producent ― Nikon, Canon, Sigma ― ma w swojej ofercie modele godne polecenia.  Dziś jednak skupimy się na pełnoklatkowej Sigmie 16-28mm F2.8 DG DN pochodzącej z linii obiektywów Contemporary. 

To, co wyróżnia ten model to przede wszystkim kompaktowe wymiary i niesamowita lekkość (420g). Na uwagę zasługuje również wysoka jakość optyczna oraz stałe, jasne światło F2.8. Konstrukcja tego modelu opiera się o wewnętrzny mechanizm zoomu, który zapewnia stałą długość tubusu w trakcie zmiany kąta widzenia. Oznacza to, że obiektyw jest nie tylko łatwiejszy do wyważenia, ale także znacznie bardziej odporny na przedostawanie się kurzu i pyłu do obudowy. Więcej na temat Sigmy 16-28mm F2.8 DG DN przeczytasz tutaj

Obiektyw szerokokątny do telefonu

W codziennych fotografiach coraz częściej zamiast klasycznej kompaktówki towarzyszy nam smartfon. Korzystając z niego, nie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą kart pamięci, ładowarek, czy dodatkowych akumulatorów. Czy jednak smartfon we wszystkich aspektach użytkowania przewyższa obecność aparatu kompaktowego? Oczywiście, że nie. Kompakty mają jedną bardzo ważną zaletę, której zdecydowanie brakuje w telefonach, a mianowicie zoom. Współczesna technologia daje nam jednak możliwość zaopatrzenia się w zewnętrzny obiektyw szerokokątny do telefonu. Rozmiary i ceny  takiego sprzętu wcale nie są wygórowane, dlatego z łatwością można się w zaopatrzyć. Należy jednak pamiętać, że jakość fotografowania pozostawia tutaj wiele do życzenia. Nie ma jednak co liczyć na jakość rodem wprost z lustrzanki, czy wielkoformatowy wydruk na najwyższym poziomie. 

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie