Obiektyw Sigma 16-28mm F2.8 DG DN. Pełnoklatkowy obiektyw, który otwiera nowe możliwości.

20 czerwca tego roku do sprzedaży trafił nowy kompaktowy zoom ze stałym jasnym światłem F2.8 dedykowany do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Sigma 16-28mm F2.8 DG DN, bo o nim mowa, należy do linii obiektywów Contemporary, czyli podstawowej serii szkieł, mających łączyć w sobie cechy solidnego wykonania, ergonomii oraz zachwycającej jakości obrazu. To propozycja nowego szerokokątnego obiektywu od marki Sigma, która z pewnością otwiera nowe możliwości przed przyszłymi użytkownikami. Jakie? Zobaczcie sami!

Mała, lekka i prosta konstrukcja 

Sigma 16-28mm F2.8 DG DN to szerokokątny obiektyw pochodzący z linii Contemporary skierowany do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Z zewnątrz prezentuje się niemal identycznie jak pozostałe zoomy z tej serii, a zatem wyróżnia go prostota wykonania, półmatowe czarne wykończenie oraz wyraźna struktura na pierścieniach. To jednak nie wszystko. Obiektyw Sigma jest również bardzo lekki (waży zaledwie 420 g) i na tyle mały, że z powodzeniem można zmieścić go w kieszeni. 

Chociaż obiektyw Sigma 16-28mm F2.8 DG DN został zaprojektowany dla matryc pełnoklatkowych, to jego długość wynosi zaledwie 100,6 mm. Ponadto jego konstrukcja opiera się o wewnętrzny mechanizm zoomu, który zapewnia stałą długość tubusu w trakcie zmiany kąta widzenia. Takie rozwiązanie z pewnością wpływa na lepszy komfort filmowania i fotografowania, bowiem nie zmienia on środka swojej ciężkości, a co za tym idzie, jest łatwy do wyważenia. To jednak niejedyna zaleta takiego rozwiązania. Przednia i tylna soczewka pozostają nieruchome w trakcie zmiany ogniskowej, co świadczy o tym, że obiektyw ten będzie znacznie lepiej radził sobie w trudnych warunkach — kurz i pył znacznie rzadziej będzie dostawał się do ich wnętrza. 

Bezkompromisowa jakość obrazu 

Poza solidną, lekką i w pełni ergonomiczną obudową, pełnoklatkowa Sigma 16-28mm F2.8 DG DN z linii Contemporary może pochwalić się wyjątkową jakością optyczną oraz stałą przysłoną F2.8 i z pewnością będzie ona odpowiedzią na wszystkie potrzeby fotografów z mocowaniem L-mount i Sony E. 

Praga 2022, widok na zamek Praski – fot. @matisopor

Układ optyczny tego modelu liczy sobie 16 elementów, ułożonych skrupulatnie w 11 grupach. W składzie soczewek znajduje się 5 elementów FLD (soczewki niskodepresjne), oraz 4 elementy asferyczne. Tak zaawansowany układ zapewnia wysoką jakość obrazu zarówno jeśli chodzi o centrum kadru, jak i jego brzegi, co jest niezwykle istotną kwestią w przypadku fotografowania szerokokątnego.

Praga 2022 – fot. @matisopor

Za rozmycie tła odpowiada 9-listkowa przysłona, którą możemy przymknąć do poziomu F22. Minimalna odległość ostrzenia w tym modelu wynosi zaledwie 25 cm, a odwzorowanie to 1:5,6. Obiektyw Sigma z mocowaniem Sony E, mierzy sobie 77,2mm średnicy na 102,6mm długości i w porównaniu z mocowaniem L jest dłuższa o 2 mm. Nie ma to jednak żadnego wpływu na wagę poszczególnych modeli. Każdy użytkownik zaopatrujący się w Sigmę 16-28mm F2.8 DG DN otrzymuje w zestawie dwa dekielki oraz osłonę przeciwsłoneczną typu tulipan. 

Wady i zalety małych zoomów

Chociaż wydawać by się mogło, że szerokie i jasne obiektywy jak Sigma 16-28mm F2.8 DG DN do tego zamknięte w tak kompaktowej obudowie mogą stanowić niemałe wyzwanie konstruktorskie, to jednak marce Sigma udało się pokonać wszelkie przeciwności i stworzyć sprzęt naprawde godny polecenia i w możliwie przystępnej ofercie cenowej. A wszystko to za sprawą producentów aparatów fotograficznych, którzy postawili na cyfrową korekcję wad optycznych już z poziomu aparatu. Trzeba jednak z czystym sumieniem przyznać, że pewne wady optyczne są niestety nieodłącznym elementem tego typu konstrukcji jak omawiany tutaj  Sigma 16-28mm F2.8 DG DN

  • Dystorsja 

Jest obecna w całym zakresie ogniskowych i zmienia swoją charakterystykę w zależności od wybranej ogniskowej. Najsłabiej wypada na 16 mm, gdzie mamy do czynienia z mocnym falowaniem linii prostych. Sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej gdy skręcimy obiektyw do 20 — 24 mm. Na szczęście aparaty oferują możliwość skorygowania tej wady, dlatego zdecydowanie warto z niej skorzystać. 

  • Winietowanie 

Również ono jest obecne i bardzo mocno zauważalne na pełnej dziurze  i z wyłączoną korektą w aparacie. Dlatego przy fotografiach krajobrazowych lepiej jest przymknąć obiektyw i włączyć korektę. Winieta przestaje być widoczna przy f/8, ale mocno spada już od f/4.

  • Aberracja chromatyczna

Choć aberracja chromatyczna bardzo często towarzyszy małym, szerokokątnym obiektywom, to w tym szkle jest ona bardzo dobrze kontrolowana. 

  • Rozmycie tła

Sigma 16-28mm F2.8 DG pozwala na wykonywanie całkiem fajnych zdjęć z bliska.  Obiektyw potrafi dobrze odciąć obiekt od reszty tła, dlatego możemy pokusić się fotografowanie kwiatów, owadów czy innych elementów z dość bliskiej odległości. 

Praga 2022 – fot. @matisopor

Do fotografii i filmowania

Ze względu na swoją kompaktową konstrukcję Sigma 16-28mm F2.8 DG DN uznawany jest za uniwersalny zoom skierowany do stosowania w codziennej fotografii. To jednak nie wszystko. Dzięki wykorzystaniu silnika krokowego AF — autofocus w tym modelu jest niezwykle cichy i szybki, dlatego świetnie sprawdzi się również do filmowania. Będzie idealny do zdjęć krajobrazowych i podróżniczych, a dokładniej dla osób, które w trakcie podróży cenią sobie lekkość i kompaktowe wymiary. 

Praga 2022, Most Karola – fot. @matisopor

Oczywiście można pokusić się o zakup stałoogniskowego, szerokokątnego obiektywu z serii Sigma Art, który może i ma do zaoferowania lepszą jakość obrazu, jasność i uszczelnienie, ale wszystko to jednak kosztem sporych rozmiarów. Według nas pełnoklatkowa Sigma 16-28mm F2.8 DG DN prędzej czy później trafi na listę najlepszych obiektywów do vlogowania. 16 mm f/2.8 to ogniskowa, która świetnie nadaje się do nagrywania samego siebie. Nie można też zapominać o tym, że jest to zoom, dlatego daje możliwość przybliżania i nagrywania pewnych detali. Na uwagę zasługuje również przystępna cena sprzętu, która w naszym sklepie Digital24.pl wynosi obecnie 4190 zł.

Praga 2022 – fot. @matisopor

W ofercie naszego sklepu znajdziecie sprzęt fotograficzny, elementy wyposażenia studia fotograficznego oraz dodatkowe akcesoria. Pełen asortyment, który pozwoli Ci rozpocząć przygodę z fotografią i filmowaniem. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz odwiedzenia naszego sklepu www.Digital24.pl Odwiedź nas również na Facebooku i Instagramie