Oprogramowanie do edycji zdjęć – Capture One 21 czy Lightroom?

Oprogramowanie do edycji zdjęć

Adobe Lightroom i Capture One 21 to jedne z najpopularniejszych programów do zaawansowanej edycji zdjęć. Na czym polega różnica między nimi i która z tych „cyfrowych ciemni” lepiej sprawdzi się w codziennej pracy fotografa?

Cyfrowa ciemnia dla każdego fotografa

Wyjaśnijmy to już na wstępie: zarówno Adobe Lightroom, jak i Capture One 21 doskonale nadają się do cyfrowej obróbki zdjęć. To programy przeznaczone do profesjonalnej, masowej pracy z fotografiami – świetnie sprawdzą się podczas edycji surowych plików RAW, wyposażone są w rozbudowane narzędzia do regulowania jasności i kontrastów, zarządzania barwą, wprowadzania zmian lokalnych, korekcji wad optycznych, wyostrzania czy niwelacji szumów. Mają funkcję tetheringu, czyli przechwytywania zdjęć na żywo z aparatu, pozwalają też na wygodne eksportowanie plików do różnych formatów, a także łatwe katalogowanie i zarządzanie biblioteką zdjęć. 

Na pytanie, który program jest lepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – oba spełnią oczekiwania fotografów na różnych etapach twórczego rozwoju. To kompletne narzędzia, które – przynajmniej na podstawowym poziomie – nie trudno będzie opanować początkującym twórcom. Dłuższe obcowanie z tymi programami pozwoli odkryć szereg dodatkowych i bardziej zaawansowanych funkcji, które docenią profesjonalni fotografowie. Ostateczny wybór będzie więc zależeć od indywidualnych preferencji. Poznajmy zatem różnice między obiema aplikacjami. 

Podstawowe różnice pomiędzy programami Capture One i Lightroom

Mimo podobnych funkcji oba programy znacznie się od siebie różnią. Pierwsza rzecz, która zwróci naszą uwagę, to zupełnie inne interfejsy. W przypadku Lightrooma mamy do czynienia z bardzo przejrzystym układem zakładek, a poszczególne sekcje są od siebie wyraźnie oddzielone. W Capture One możemy czuć się nieco przytłoczeni liczbą dostępnych opcji i suwaków, jednak po chwili odkryjemy, że to również bardzo przemyślany i łatwy do zrozumienia schemat. 

Kolejna ważna różnica między Capture One i Lightroomem to nieco inne funckje, które mają spełniać oba programy. Lightroom opracowano w ten sposób, by gładko przeprowadzić fotografa przez cały „proces wydawniczy” – od łatwego zarządzania bazą fotografii, poprzez zaawansowaną edycję, aż po masową publikację prac w sieci lub ich profesjonalny druk. Pierwsze wersje Capture One miały służyć jako narzędzia do bieżącej obsługi sesji zdjęciowych, pozwalając na szybką obróbkę fotografii przechwyconych z aparatu – i ta właśnie rola jest wciąż widoczna w najnowszych odsłonach programu. 

Warto też zwrócić uwagę, że oba programy wykorzystują inne algorytmy do wyświetlania plików RAW. W Capture One barwy są mocniej nasycone, a kadry bardziej kontrastowe i ostrzejsze. Można odnieść wrażenie, że prezentują się bardziej atrakcyjnie, niż te prezentowane w Lightroomie. Pamiętajmy jednak, że załadowanie surowych plików to początek pracy nad zdjęciami, a prawdziwy potencjał obu programów ujawni się dopiero w czasie edycji materiałów. 

Zalety oprogramowania Adobe Lightroom 

Lightroom to cyfrowa ciemnia ciesząca większą popularnością wśród fotografów niż Capture One. Stoi za tym oszałamiająca kariera legendarnego programu do obróbki grafiki rastrowej Photoshop, z którym Lightroom (opracowany przez tę samą firmę Adobe) doskonale współpracuje. Photoshop i Lightroom dostępne są obecnie w jednym pakiecie (w ramach czasowej licencji), co jeszcze bardziej zachęca do korzystania z tego zestawu oprogramowania. 

Program marki Adobe wydaje się lepszym rozwiązaniem dla początkujących fotografów – decyduje o tym prostszy i bardziej przyjazny intefejs. Popularność tej aplikacji sprawia również, że dostępnych jest do niej bardzo dużo presetów (predefiniowanych ustawień pozwalających na szybką i efektowną edycję zdjęć bez wchodzenia w specjalistyczne opcje), czego nie można powiedzieć o dodatkach do Capture One. Ważne funkcjonalności Lightrooma, których pozbawiony jest Capture One, to również opcje automatycznego tworzenia panoram oraz łączenia zdjęć do HDR. 

Capture One 21 Pro

Capture One 21 Sony, Fujifilm, Nikon

Jednak Lightroom to nie tylko program do edycji fotografii. W odróżnieniu od Capture One podzielono go na szereg autonomicznych sekcji (biblioteka, edycja, obsługa map oraz przygotowywanie fotoksiążek, pokazów slajdów, wydruków i galerii internetowych) sprawiających wrażenie, że to tak naprawdę kilka programów w jednym. Do tego dochodzi możliwość rozpoznawania twarzy, pracy w chmurze, publikowania zdjęć w serwisach internetowych oraz korzystania z aplikacji mobilnej. Mnogość funkcji decyduje, że Lightroom lepiej niż Capture One sprawdza się w masowym zarządzaniu materiałami fotograficznymi. 

Adobe Lightroom
Oprogramowanie do edycji zdjęć Adobe Lightroom

Co potrafi program do obróbki zdjęć Capture One 21?

Wielu fotografów przesiada się z Lightrooma na Capture One ze względu na opcje zaawansowanej edycji barw, które oferuje ten program. Jego algorytmy pozwalają doskonale reprodukować kolor skóry, dbają o realistyczne nasycenie barw w kadrze i eliminują nienaturalne przebarwienia. Manipulowanie suwakami kontrastu i jasności nie ma wpływu na kolorystykę zdjęcia, jak to ma miejsce w przypadku Lightrooma. Do tego dochodzą bardziej zaawansowane opcje zarządzania barwą niż w przypadku oprogramowania od Adobe. Są tacy, którzy uważają, że Capture One lepiej radzi też sobie z wyostrzaniem zdjęć oraz opcjami zmiany klarowności. 

Oprogramowanie do edycji zdjęć Capture One
Oprogramowanie do edycji zdjęć Capture One

Przewaga Capture One 21 nad Lightroomem polega również na szybkości działania. Suwaki reagują błyskawicznie, a aplikowane zmiany prezentowane są na zdjęciach praktycznie bez opóźnień. Do tego interfejs aplikacji możemy wygodnie personalizować zgodnie z własnymi potrzebami, czego pozbawiony jest program ze stajni Adobe. Inne ważne funkcjonalności Capture One, których nie ma Lightroom, to możliwość pracy na warstwach oraz nanoszenia notatek. Program możemy też wykupić na zasadzie stałej licencji (płacimy raz za dożywotnią możliwość korzystania z programu), co nie jest możliwe w przypadku nowych wersji Lightrooma, które obecnie można zakupić tylko w wersji subskrypcji.

Znając podstawowe różnice między Lightroomem a Capture One, łatwiej będzie nam zdecydować, które oprogramowanie lepiej spełni nasze oczekiwania. Jeśli szukamy zaawansowanych opcji zarządzania barwą i możliwości pracy na warstwach, postawimy na oprogramowanie Capture One. Lightroom wybierzemy wówczas, gdy podstawowym narzędziem naszej pracy jest Photoshop lub zależy nam nie tylko na fachowej i łatwej edycji fotografii, ale też sprawnym zarządzaniu bazą zdjęć.


[simple-author-box]

Dodaj komentarz