Na łowy do lasu! Czyli jak ustrzelić zwierzęta bez krzywdzenia – fotopułapki

Na łowy do lasu! Czyli jak ustrzelić zwierzęta bez krzywdzenia – fotopułapki

Już za chwilę dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety stosowania fotopułapek (kamer leśnych) oraz w jakich punktach warto zainstalować te urządzenia. Następnie przeniesiesz się do Gorczańskiego Parku Narodowego. Dlaczego zabieramy Cię właśnie tam? Rozwiązanie tej zagadki znajdziesz na końcu wpisu. 

Fotopułapki leśne – podstawowe informacje o urządzeniach

Fotopułapki leśne to urządzenia przeznaczone do zdalnego monitoringu zwierząt w środowisku naturalnym. Są wyposażone w czujki podczerwieni, reflektor podczerwieni oraz oprogramowanie. Rejestrują ruch, reagując na każde poruszenie pola między zamontowanymi czujkami. Gdy ruch przed kamerą nie będzie kontynuowany, nagrywanie zostanie zakończone. 

W zależności od modelu, nagrania oznaczone datą i godziną są zapisywane na lokalnej karcie pamięci oraz przesyłane przez sieć i przechowywane w serwerze archiwizującym. Dzięki temu można uniknąć utraty zarejestrowanego materiału, np. wskutek dewastacji fotopułapki w lesie. Dostęp do serwera jest możliwy z dowolnego komputera. Wystarczy internet, przeglądarka oraz znajomość danych wymaganych podczas logowania. 

Fotopułapki (kamery leśne) mają specjalne obudowy wykonane z materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do rejestrowania zwierząt w różnych warunkach. Są zasilane na baterie, zawierają wyświetlacze i opcjonalnie – wbudowane moduły GSM. Współczesne modele różnią się zatem diametralnie od sprzętu stosowanego na początku XX wieku, który był ciężki, nieporęczny i kosztował krocie. 

Fotopułapki w lesie – zalety stosowania

Dlaczego fotopułapka (kamera leśna) stanowi pierwszy wybór osób, które chcą zarejestrować zwierzęta w ich naturalnym środowisku? Ta metoda pozwala na otrzymywanie wysokiej jakości zdjęć i filmów bez obecności człowieka w terenie, dużego nakładu pracy czy generowania kosztów dodatkowych. Umożliwia rejestrowanie naturalnych zachowań oraz interakcji między gatunkami, nie ograniczając ich aktywności i nie powodując stresu. 

Fotopułapka w lesie pozwala więc na przeprowadzanie działań nieinwazyjnych. Jest niezastąpionym rozwiązaniem podczas obserwacji gatunków, które prowadzą skryty tryb życia lub mają zmienne upodobania środowiskowe. Dostarcza materiał, którego autentyczność trudno podważyć. Może być wykorzystywana także podczas długoterminowego badania zwierząt na określonym terenie. Ten wątek rozwiniemy jednak za chwilę. 

W jakim punkcie warto zainstalować fotopułapkę leśną?

Znasz już podstawowe informacje o kamerach leśnych oraz najważniejsze zalety ich stosowania w środowisku naturalnym. Pora odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można celnie ustrzelić zwierzynę za pomocą fotopułapki leśnej. Kluczowy jest wybór miejsca, w którym urządzenie zostanie zainstalowane. Podczas decydowania o konkretnym punkcie należy uwzględnić własne oczekiwania i wizję zdjęć, a także dostosować się do zwyczajów zwierząt oraz panujących warunków. 

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu zdjęć zwierząt poruszających się po konkretnych szlakach, ustaw fotopułapkę leśną przy drodze lub ścieżce. Chcesz zarejestrować rzadkie i ostrożne gatunki? Wykorzystaj przynętę i zainstaluj kamerę w pobliżu padliny. Marzysz o oryginalnym, ciekawym materiale przedstawiającym naturalne zachowania zwierzyny? Dobrym pomysłem może okazać się montaż kamery w takim miejscu, którego na co dzień nie odwiedzają ludzie, ale zaobserwowano tam drapieżniki. 

Pamiętaj, że ważne jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie fotopułapek w lesie, ale także czas ich wystawienia. Podobnie jak w przypadku miejsca – porę rejestrowania zwierząt dostosuj do ich trybu życia i panujących warunków. Jeśli korzystasz z kilku urządzeń, postaraj się, aby każde z nich miało własne wyznaczone miejsce, a rejestrowana część siedliska była reprezentatywna. O przeniesieniu fotopułapki pomyśl wtedy, gdy będziesz pewny, że taka decyzja jest słuszna. 

Badania z użyciem fotopułapek na terenie GPN

Fotopułapki (kamery leśne) pozwalają na zarejestrowanie naturalnych zachowań zwierząt bez wyrządzania krzywdy oraz powodowania stresu w środowisku. Dostarczają również ważnych informacji, które zmieniają dotychczasowy stan wiedzy o życiu w lesie. Uzyskiwane dane są kluczowe podczas przeprowadzania badań na dużych terenach. Ta nieinwazyjna metoda polegająca na rozstawieniu fotopułapek i nagrywaniu materiału do tej pory była wykorzystywana np. w Gorczańskim Parku Narodowym (GPN). 

Już podczas pilotażowego badania w GPN z wykorzystaniem fotopułapek rozpoczętego w listopadzie 2013 roku udało się zarejestrować aż 26 różnych gatunków ptaków i ssaków. Nagrania wykorzystano m.in. do sporządzenia mapy, na której zaznaczono obecność zwierząt oraz określono ich liczebność na całym obszarze. Z kolei wyniki monitoringu rysia euroazjatyckiego za pomocą fotopułapek na tym samym obszarze w latach 2014-2018 stały się punktem wyjścia do podjęcia odpowiednich działań dotyczących ochrony tego gatunku.

[simple-author-box]

Dodaj komentarz