Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic – techniki oraz porady wykonywania zdjęć

makrofotografia bez tajemnic

W tym wpisie poruszamy zagadnienia związane z makrofotografią oraz fotografią zbliżeniową. Zastanawiamy się, jakie możliwości oferują oraz jakie efekty można dzięki nim uzyskiwać. Dzielimy się praktycznymi wskazówkami oraz wyjaśniamy, dlaczego powinieneś zainteresować się obiektywem Canon EF 100 mm f/2.8L

Makrofotografia – próba definicji

Makrofotografia to dziedzina fotografii, która oferuje szereg możliwości twórczych i pozwala urozmaicić niemal każdą sesję zdjęciową. Nic zatem dziwnego, że wywołuje duże zainteresowanie wśród początkujących fotografów, a profesjonalistów pobudza do coraz odważniejszych eksperymentów. Kluczowym pojęciem w makrofotografii jest tzw. skala odwzorowania, czyli zakres powiększenia liniowego. Wykorzystując to pojęcie, można podjąć wyzwanie przeciwstawienia sobie fotografii makro i fotografii zbliżeniowej. 

Zarówno makrofotografia, jak i fotografia zbliżeniowa pozwalają zobaczyć obiekty z otaczającego świata w zupełnie nowy sposób. Fotografia zbliżeniowa umożliwia zaprezentowanie przedmiotów sprawiających wrażenie niedostępnych z bliskiej perspektywy i w realistyczny sposób. Z kolei makrofotografia bazująca na większych skalach odwzorowania i mniejszej głębi ostrości otwiera drogę ku oryginalnym, niemal bajkowym ujęciom. 

Analogicznie jak w przypadku innych rodzajów fotografii – jeśli chcesz wykonywać naprawdę dobre, pomysłowe zdjęcia niewielkich obiektów, powinieneś pamiętać o odpowiednich ustawieniach aparatu. Zadbaj o ciekawą kompozycję i prawidłowo dobrane tło. Zastanów się, jaką część kadru ma zajmować główny motyw, a także jaki efekt chcesz uzyskać – realistyczny czy abstrakcyjny. Dla porównania, w przypadku zdjęć o charakterze dokumentacyjnym istotne będzie zachowanie dużej głębi ostrości. Natomiast wykonując ujęcia będące punktem wyjścia do swobodnych interpretacji, możesz zastosować małą wartość liczbową przysłony i wprowadzić zamierzoną nieostrość. 

Polecane rozwiązania w makrofotografii

Do sztandarowych motywów makrofotografii oraz fotografii zbliżeniowej niewątpliwie należą kwiaty i owady. Lista tematów jest jednak znacznie dłuższa. Z bliskiej perspektywy fotografować można także przedmioty codziennego użytku czy rzeczy o charakterze sentymentalnym. Niezależnie od tego, jakie motywy staną się Twoimi ulubionymi, omówisz je w jeszcze ciekawszy sposobów, jeśli zainwestujesz w nowoczesne rozwiązania. Pomyśl więc o zakupie makroobiektywu, czyli dedykowanego obiektywu makro, który zagwarantuje doskonałą jakość obrazowania oraz będzie mógł ostrzyć na nieskończoność. 

Makrofotografia

Alternatywą dla makroobiektywów mogą stać się pierścienie pośrednie oraz filtry makro. Pierścienie pośrednie (standardowo występujące w zestawach po 3 sztuki) pozwalają mocować obiektyw w pewnym odstępie od matrycy, dzięki czemu może on ostrzyć z bliska. Co ważne, wykonując zdjęcia z użyciem pierścieni pośrednich, nie trzeba obawiać się utraty jakości. Z kolei filtry makro, czyli szkła optyczne mocowane z przodu obiektywu, dają większe powiększenie, jednak mogą powodować pogorszenie jakości optycznej. Kolejnymi przyrządami cieszącymi się popularnością wśród miłośników makrofotografii są m.in.: mieszki, sanki nastawcze czy pierścienie odwrotnego mocowania. 

Podczas wykonywania zdjęć makro w plenerze niezwykle pomocny jest także wysokiej jakości, lekki i bardzo stabilny statyw. Mając ze sobą to akcesorium, zwiększasz prawdopodobieństwo wykonania udanego, nieporuszonego ujęcia nawet w wymagających warunkach oświetleniowych. W przypadku tego typu sesji doskonale sprawdzają się również wężyki spustowe, dodatkowe źródła światła, dyfuzory rozpraszające światło czy blendy fotograficzne. Podczas kompletowania dodatkowego wyposażenia, nie zapominaj jednak o tym, że do osiągnięcia sukcesu potrzebne są przede wszystkim wyobraźnia, wrażliwość i fotograficzny warsztat. 

Mrówka fotografia makro

Jak zrobić oryginalne zdjęcie makro w ogrodzie? 

Jesteś początkującym fotografem i chcesz włączyć do swojego portfolio ciekawe zdjęcia makro? Możesz zrobić je we własnym ogrodzie. Wystarczy, że zainwestujesz w wysokiej jakości obiektyw, np. Canon EF 100 mm f/2.8L, który idealnie nadaje się do makrofotografii, wężyk spustowy, statyw i dodatkowe źródło światła. Wyłącz autofokus, podłącz wężyk spustowy, ustaw zestaw na statywie, wybierz ciekawie wyglądające kwiaty lub inne rośliny, ustaw parametry ekspozycji oraz kadr. Skieruj dodatkowe źródło światła na fotografowany obiekt lub spryskaj go wodą. Podejdź dostatecznie blisko i wykonaj kilka ujęć przy różnych wartościach. 

Fotografia makro

Jeśli chcesz, aby fragmenty roślin towarzyszące głównemu motywowi oraz tło były odpowiednio rozmyte, wybierz niewielką wartość liczbową przysłony. W przypadku, gdy fotografowany obiekt ma pełnić główną rolę, zastosuj jednolite, czarne tło (wykorzystując np. torbę czy plecak). Pamiętaj, że nie musisz fotografować całej rośliny. Wykonując zdjęcie wybranej części, np. łodygi czy płatka i ustawiając wartość przysłony w taki sposób, żeby niektóre elementy kadru pozostały tajemnicą, uda Ci się stworzyć fascynujący i unikalny obraz. 

[simple-author-box]

Dodaj komentarz