Z aparatem na plażę – porady i wskazówki

Z aparatem na plażę – porady i wskazówki

Zdjęcia z wakacji mogą być wspaniałą pamiątką, pod warunkiem, że będą dobrze wykonane. Fotografowanie nad morzem, w otoczeniu piasku i wody, nie zawsze jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. W tym przypadku znaczenie ma zarówno ochrona sprzętu przed uszkodzeniem, jak i właściwe ustawienie parametrów aparatu. Robienie zdjęć na plaży wymaga też odpowiedniej pogody oraz warunków oświetleniowych.

Zdjęcia nad morzem: proporcje kadru, pora dnia, złota i niebieska godzina

Po pierwsze, jedną z najstarszych i najbardziej znanych zasad robienia zdjęć, jest zachowywanie odpowiednich proporcji. Z tego względu zaleca się podzielenie kadru na trzy, w miarę równe części: niebo, morze i plażę. W ten sposób uchwycimy wszystkie najważniejsze elementy otoczenia i uzyskamy ładną kompozycję kadru. Po drugie, trzeba wybrać odpowiednią porę dnia. Jedną z najgorszych części doby do robienia zdjęć nad morzem jest samo południe. Prażące słońce znajduje się wtedy zbyt wysoko i zdecydowanie utrudnia pracę fotografa. Około południa światło jest po prostu zbyt intensywne i zwiększa kontrast, co zepsuje nawet najstaranniej wykonane zdjęcia nad morzem.

Odpowiednia proporcja na zdjęciu
Odpowiednia proporcja na zdjęciu

Plaża w Maroko / fot. Mateusz Soporowski
Plaża w Maroko / fot. Mateusz Soporowski

Kiedy więc wybrać się na plażę z aparatem? Najlepiej w godzinach porannych lub późnym popołudniem. Najkorzystniejsze warunki do fotografowania panują w tzw. złotej godzinie. Jest to pora po wschodzie i niedługo przed zachodem słońca. Wówczas możemy zaobserwować ciepłe, piękne, złociste światło, które nadaje się idealnie zarówno do uchwycenia krajobrazu, jak i do robienia portretów. Oczywiście, aby uchwycić złotą godzinę, najlepiej wybrać dość słoneczny dzień – jeżeli niebo jest mocno zachmurzone, maleją szanse na zaobserwowanie zachwycających efektów świetlnych. Równie dobrą porą na zdjęcia na plaży będzie niebieska godzina, czyli czas po zachodzie słońca i zaraz przed wschodem. Wówczas niebo stanie się intensywnie błękitne i granatowe, przez co uzyskamy bardziej mroczny, nostalgiczny, tajemniczy efekt.  

Złota godzina na plaży. Czasem warto poczekać na jeszcze dodatkowy element wypełniający kadr.
Czasem warto poczekać na jeszcze dodatkowy element wypełniający kadr.

Plaża Maroko kiedy słońce zbliża się już ku horyzontowi. / fot. Mateusz Soporowski
Plaża Maroko kiedy słońce zbliża się już ku horyzontowi. / fot. Mateusz Soporowski

Kiepskie warunki nad morzem również mogą pozwolić na kreatywną fotografię
Kiepskie warunki nad morzem również mogą pozwolić na kreatywną fotografię

Sięgnij po aparat również przy kiepskiej pogodzie

Wśród profesjonalistów panuje przekonanie, że przy fotografii plażowej warto podejmować próby robienia zdjęć również przy gorszej pogodzie. Bardzo często przy idealnym, kompletnie bezchmurnym błękicie, osiągniemy mniej ciekawy efekt, niż na tle nieba zwiastującego burzę. Nad morzem mamy szerokie pole do popisu niezależnie od pogody, dlatego również przy kiepskich warunkach atmosferycznych lub w obliczu zbliżającego się deszczu, warto wybrać się tam z aparatem. Tak naprawdę dopiero wtedy mamy szansę uchwycić coś zupełnie niezwykłego.

Przy kiepskiej pogodzie również można pokusić się o wykonywanie zdjęć
Przy kiepskiej pogodzie również można pokusić się o wykonywanie zdjęć

Kolejną wskazówką jest wykorzystywanie w kadrze nie tylko samego krajobrazu, ale również elementów dodatkowych. Znajdź na plaży coś, co przełamie monotonię, np. wszelkiego rodzaju wyrzucone przez morze konary drzew i inne przedmioty o ciekawej estetyce, falochrony, wydmy, ogrodzenia, klify, a także sylwetki przechodzących osób. Zabierając aparat na plażę warto ręcznie zmienić ustawienia aparatu – zwłaszcza w słoneczny dzień powinniśmy zwiększyć wartość ekspozycji (przynajmniej o 1).

Łap w kadrze również inne charakterystyczne elementy plaży
Łap w kadrze również inne charakterystyczne elementy plaży

Kamienie na plaży wypełniające kadr
Kamienie na plaży wypełniające kadr

Ale zanim weźmiesz aparat na plażę

… pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu go przed wszechobecnym piaskiem i wilgocią. Nie warto brać ze sobą zbyt dużej ilości sprzętu nad morze. Należy dobrze przemyśleć, co faktycznie będzie nam potrzebne. Oprócz tego trzeba wyposażyć się w zamykaną na zamek torbę, która lepiej uchroni aparat przed piaskiem. Jeżeli musimy wymienić obiektyw (najlepiej jak najrzadziej, żeby nie ryzykować), zróbmy to szybko i ostrożnie, chroniąc się przed piaskiem. Zamiast lustrzanki, lepszym rozwiązaniem do fotografii plażowej będzie wybranie poręcznego, wygodnego w użytkowaniu kompaktu o zwiększonej odporności na uszkodzenia.

Wodoszczelny aparat fotograficzny pozwoli wykonać zdjęcie w wodzie

Dla osób, które planują kupić aparat na plażę, proponujemy wyjątkowo wytrzymały model Olympus TG-6. Można robić nim zdjęcia pod wodą, jest bardzo poręczny, nie straszne mu upadki, piasek, zgniatanie, woda i niskie temperatury. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących sprzętu do „zadań specjalnych” i uprawiania sportów ekstremalnych. Kolejną ciekawą opcją jest aparat Sony RX100 mark VI, czyli kompakt klasy premium, który jest tak mały, że zmieści się w niemal każdej kieszeni. Jego ogromną zaletą jest możliwość nagrywania w jakości 4K. Niewiele waży, a jego ekran można odchylić o 180 stopni, co pozwala na robienie efektownych autoportretów i zdjęć w nietypowych, trudnodostępnych miejscach.

Dodaj komentarz