Projektor multimedialny do domu. Jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Projektor multimedialny do domu

Technologia wyświetlania, przekątna obrazu, rozdzielczość, rodzaje złącz oraz funkcje dodatkowe. Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę, poszukując projektora multimedialnego do rozrywki w domowym zaciszu? Podpowiadamy, jak wybrać tani projektor do domu.

Co to jest projektor multimedialny?

Rzutnik multimedialny, którego bardziej poprawna nazwa to projektor, pozwala wyświetlać obraz w dużych rozmiarach na ścianie lub specjalnym ekranie. Takie urządzenie z powodzeniem zastępuje monitor komputera lub telewizor. Wykorzystywane jest do projekcji filmów, zdjęć, prezentacji multimedialnych lub innych obrazów. Wystarczy podłączyć do niego sygnał z komputera, odtwarzacza, dekodera TV lub konsoli do gier, by cieszyć się obrazem o ponadprzeciętnej wielkości, a często także świetnej jakości. Warto jednak pamiętać, że większość projektorów będzie działać poprawnie wyłącznie w dość dużych i odpowiednio zaciemnionych pomieszczeniach.

Projektor do domu i do pracy Philips NeoPix Easy

Projektory sprawdzają się różnych zastosowaniach. Od lat są chętnie wykorzystywane podczas lekcji szkołach, konferencji i szkoleń oraz spotkań biznesowych. Coraz częściej stanowią też wyposażenie domowych salonów, w których służą do grania oraz oglądania filmów, seriali i programów telewizyjnych. To możliwe dzięki miniaturyzacji i zastosowaniu coraz lepszych technologii projekcji, pozwalających wyświetlać obraz w domowych warunkach w wysokiej rozdzielczości. Domowe projektory multimedialne wcale nie muszą wiele kosztować. Taki mini rzutnik do salonu kupimy już w cenie niespełna 500 złotych – ciekawą propozycją jest np. projektor Philips NeoPix Easy dostępny w ofercie Digital24.pl. 

Projektor Philips Easy NeoPix
Projektor Philips Easy NeoPix

Projektor zamiast telewizora

Wysokiej jakości projektor multimedialny pozwoli stworzyć we własnym domu namiastkę prawdziwego kina. Duży rozmiar obrazu to jednak nie wszystko. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia powinniśmy zwrócić też uwagę na jego rozdzielczość, technologię wyświetlania oraz format, jasność i kontrast. Nie bez znaczenia są także rozmiar urządzenia oraz dodatkowe funkcjonalności. Od tych parametrów w znacznej mierze będzie zależeć cena rzutnika – najtańsze projektory kupimy już za kilkaset złotych, a za najlepszej klasy urządzenia do domu przyjdzie nam zapłacić nawet kilkanaście tysięcy.

Projektor Philips Easy NeoPix
Projektor Philips Easy NeoPix w sklepie Sigital24

Technologia wyświetlania obrazu

Pierwsza kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając projektor multimedialny do domu, to technologia wyświetlania obrazu. Na rynku królują obecnie dwa standardy: LCD i DLP. Te pierwsze wykorzystują do projekcji obraz z matrycy ciekłokrystalicznej, przez który przepuszczany jest strumień światła. Projektory DLP wyposażone są w system ruchomych mikroluster, które kierują obraz do obiektywu. Urządzenia LCD generują ostry i wyraźny obraz oraz jaskrawe barwy. Wady to dość niski kontrast, słaba obsługa czerni i duże gabaryty. Projektory DLP cechują się wysokim kontrastem i płynnym obrazem oraz są mniejsze od modeli LCD. Lepiej zatem sprawdzą się w domowych warunkach, choć zwykle kosztują więcej od ciekłokrystalicznych odpowiedników.

Warto dodać, że na rynku dostępne są też projektory LCOS łączące zalety obu wymienionych wyżej technologii. Takie urządzenie kosztują jednak nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inne dostępne rodzaje rzutników to projektory 3LCD,  które wykorzystują 3 panele LCD, projektory LED, które do podświetlania obrazu wykorzystują się energooszczędne diody LED oraz projektory laserowe, które są najbardziej zaawansowane technologicznie i oferują najlepszą jakość obrazu.

Rozdzielczość projektora

Przy wyborze rzutnika koniecznie sprawdźmy rozdzielczość wyświetlanego obrazu – to od niej w dużej mierze będzie zależeć jakość projekcji. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz będzie miał więcej szczegółów. Projektory o najniższych rozdzielczościach wyświetlają obraz w trybie SVGA i XGA – tego rodzaju urządzenia najlepiej nadają się do zastosowań biurowych. W salonie lepiej instalować projektory oferujące format WXGA (1280 × 800), czyli odpowiednik HD Ready lub wyższy: Full HD, czyli 1920 × 1080 (16:9) albo WUXGA, czyli 1920 × 1200 (16:10). Warto oczywiście postawić na jeszcze wyższą szczegółowość obrazu, czyli projektor 4K, który oferuje rozdzielczość na poziomie 3840 × 2160 (Ultra HD 4K).

Jasność i kontrast

Pamiętajmy, że projektor, który ma nam zastąpić telewizor, powinien mieć dużą jasność. Urządzenia o małej wydajności lampy (wyrażanej w lumenach) sprawdzą się tylko w mocno zaciemnionych pomieszczeniach, co w praktyce oznacza, że będziemy mogli korzystać z nich wyłącznie po zmroku i przy zgaszonym świetle. Do oglądania obrazu z projektora przy pełnym świetle dziennym lub sztucznym potrzebny nam będzie sprzęt z lampą o jasności 3000-5000 lumenów. Kolejny ważny parametr to kontrast. Od niego zależy jakość reprodukcji kolorów oraz rozpiętość tonalna wyświetlanego obrazu. Urządzenia ze słabym kontrastem nie mogą poprawnie wyświetlać czerni i generują „wyprane” kolory. Sprawdzą się w pracy biurowej, ale nie w projekcji filmów w wysokiej jakości. Do domowych zastosowań szukajmy więc projektorów z kontrastem 1:6000 lub wyższym.

Korekcja obrazu, korekcja zniekształceń

Domowy projektor powinien być też wyposażony w możliwość zmiany położenia i kształtu obrazu. Chodzi o  funkcję korekty zniekształceń trapezowych (keystone), które pojawiają się, gdy projektor nie znajduje się w pozycji idealnie prostopadłej do powierzchni ekranu (np. stoi na niskim stoliku lub zawieszony jest tuż pod sufitem). W parametrach interesującego nas urządzenia koniecznie sprawdźmy też, w jakiej odległości od ekranu należy ustawić projektor, by otrzymać obraz o pożądanych przez nas rozmiarach. W domowych warunkach duże znaczenie będą miały też gabaryty urządzenia – w większości przypadków będzie nam zależeć na dyskretnym urządzeniu, które nie zabierze dużo miejsca w salonie. W takim wypadku postawmy na mini projektor, czyli sprzęt o niewielkiej masie i rozmiarach.

Dodatkowe funkcje multimedialne

Projektor domowy powinien zapewniać też łatwe podłączenie źródeł sygnału. Szukajmy zatem modeli wyposażonych w złącza HDMI (najlepiej zdublowane), DVI, VGA, S-Video oraz S-Video. Przyda się także port USB pozwalający na odtwarzanie plików bezpośrednio z pamięci przenośnej. Niektóre urządzenia mają też wbudowane gniazda kart pamięci SD oraz obsługują łączność bezprzewodową WiFi i Bluetooth, która umożliwia łatwą komunikację ze smartfonem lub tabletem. Projektor powinien być też wyposażony w możliwość sterowania pilotem oraz opcję podłączenia zewnętrznego nagłośnienia, ale to w zasadzie standard wśród oferowanych obecnie na rynku urządzeń.

Jaki zatem projektor wybrać do zastosowań domowych? Wszystko zależy od naszego budżetu. Za kilkaset złotych nabędziemy praktyczny mini projektor, który nie będzie oferował imponującej rozdzielczości, ale z powodzeniem pozwoli organizować wieczorne seanse filmowe na dużym ekranie. Sprzęt warty kilka tysięcy złotych umożliwi nam projekcje w kinowej jakości, a ze względu na dużą jasność będziemy mogli z niego korzystać nawet w ciągu dnia.

Dodaj komentarz